خبر ببر

ساختارهای ۴ گانه بومی‌سازی در زنجیره فولاد

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از تعریف و پیگیری ۴ ساختار اصلی برای بومی‌سازی در زنجیره فولاد کشور توسط انجمن متبوع خود خبر داد که معتقد است با توجه به موفقیت‌های حاصله، می‌توان از آن بعنوان مدلی برای تعمیم به سایر صنایع کشور استفاده کرد.

بومی‌سازی در زنجیره فولاد

به گزارش خبرگزاری سروش، به نقل از صنایع سید رسول خلیفه سلطانی به مناسبت دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری، برنامه‌های انجمن متبوعش در حوزه بومی‌سازی را تشریح کرد.

وی در ابتدای این گفتگو پیرامون ماهیت بومی‌سازی و ساخت داخل، اظهار داشت:
بومی‌سازی، توسعه تکنولوژی و ارتقاء توان ساخت داخل اهداف ارزشمندی هستند که نیل به آنها نیازمند مجموعه فعالیت های هدفمند و ساختارمند است.

طبیعی است که اقداماتی از این دست به دلیل لزوم فراگیری، جامعیت، تخصص و چابکی لازم، می‌بایست در چارچوب شرکت‌های بزرگ، سازمان‌های توسعه‌ای و اصناف شکل بگیرد و چه بهتر است که تشکل‌های صنفی در این خصوص نقش محوری ایفا کنند تا علاوه بر رفع دغدغه‌های صنف خود، بتوانند به کوچک شدن دولت کمک کنند.

استراتژی بومی‌سازی در زنجیره‌فولاد

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد در استراتژی بومی‌سازی در زنجیره فولاد دولت نقش نظارتی و تسهیلگر را ایفا می‌کند و شرکت‌ها در قالب هم‌افزایی صنفی و در چارچوب یک تشکل، بومی‌سازی و توسعه تکنولوژی را دنبال می‌کنند.

ما در انجمن تولیدکنندگان فولاد با همین استراتژی وارد گود بومی‌سازی شده‌ایم و به هیچ عنوان قصد موازی کاری با شرکت‌ها و دولت را نداریم.

بر همین اساس با مشارکت گروه‌های بزرگ فولادی، ۴ ساختار اصلی را برای بومی‌سازی و توسعه تکنولوژی و حمایت از تامین داخلی در زنجیره فولاد تعریف و دنبال کرده‌ایم که با توجه به موفقیت‌های حاصله می‌تواند مدلی برای تعمیم آن به سایر صنایع کشور هم باشد.

ساختار اول بومی‌سازی در زنجیره‌فولاد

خلیفه سلطانی در ادامه گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صنایع به تشریح ۴ ساختاری که در بومی‌سازی زنجیره فولاد در دست پیگیری است پرداخت و در خصوص ساختار اول، اظهار داشت:
ساختار اول، کمیته بومی‌سازی و توسعه تکنولوژی است.

این کمیته از معاونین تکنولوژی و مدیران بومی‌سازی و مهندسی شرکت‌های بزرگ زنجیره فولاد تشکیل شده که سایر ساختارهای مربوط به این حوزه را راهبری می‌کند.

دو ساختار دیگر که در واقع شاه بال‌های بومی‌سازی در زنجیره فولاد هستند، “سامانه جامع بومی‎سازی زنجیره آهن و فولاد” و ” صندوق پژوهش و فناوری فولاد” است که بعد از نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد پیگیری شده‌اند و قرار است نقش کلیدی در مدل انجمن برای حمایت از ساخت داخل را بر عهده داشته باشند.

سامانه جامع بومی‌سازی در زنجیره‌فولاد

سامانه جامع بومی‌سازی در زنجیره فولاد یک سامانه شناسایی، ارتباطی و بهم‌رسانی تامین‌کنندگان زنجیره فولاد است که از تفاهم‌نامه بین انجمن و ایمیدرو و ایجاد دبیرخانه بومی‌سازی در مرکز تحقیقات مواد معدنی و مشارکت شرکت‌های بزرگ فولادی عملیاتی شده و آبان ماه ۹۸ کار خود را آغاز کرده است.

این سامانه به دلیل جامعیت درختواره مبنایی که در آن وجود دارد قابل تعمیم به سایر صنایع نیز هست.

صندوق پژوهش و فناوری فولاد نیز به توصیه دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری کلید خورده و با حمایت ایمیدرو و مشارکت شرکت‌های فولادی و معدنی در حال شکل‌گیری است.

این صندوق در واقع ساختار مالی بومی‌سازی در زنجیره فولاد است که امیدواریم هر چه زودتر شاهد تاسیس آن باشیم.

جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران

به گزارش خبرگزاری سروش، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پایان گفتگو پیرامون بومی‌سازی در زنجیره‌فولاد به تشریح ساختار چهارم پرداخت و اظهار داشت:

ساختار چهارم نیز جشنواره و نمایشگاه است که دومین دوره آن در دی ماه سال ۹۸ برگزار می شود.

در نخستین دوره این رویداد ملی حدود ۲۲۰ موافقت‌نامه بین تأمین‌کنندگان و تولید‌کنندگان رد و بدل شد و شناخت خوبی از یکدیگر پیدا کردند.

این نمایشگاه ۱۰ هزار بازدیدکننده داشت که عموما بازدیدکننده‌های حرفه‌ای و تخصصی بودند.

حرکت تازه‌ای که در این جشنواره روی داد تقدیر از ۴۱ تأمین‌کننده برگزیده بود که در سال ۹۸ نیز ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: صادرات ۱۸۰ میلیون دلاری ایران به اوراسیا

بیشتر بخوانید
اعلام نتایج نهایی بررسی صلاحیت‌ها تا ۲۱ دی ماه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

12 − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا