سیاسیهنر هفتم

زوایای ناپیدا و پنهان از فصل دوم سریال گاندو

حرف‌هایی که در پس جنجنال گاندو خورده شد

گاندو اثری است که در عین داشتن حال و هوای جاسوسی, معمای پیچیده‌ای مطرح و حل نمی‌کند بلکه بیشتر به مانند سریالی می‌ماند که پیامی سیاسی را به دوش می‌کشد. دورنمای فصل دوم این سریال قرار بود راوی وقایع تاریخی و کشف جاسوس‌های داخل و خارج از ایران باشد.

آرش قادری، نویسنده سریال گاندو در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که ۸۰ درصد فیلم‌نامه تخیلی است اما در نشست خبری سریال، این موضوع را به کل تکذیب کرد. جریان‌های سیاسی و رسانه‌ها نیز نسبت به گاندو واکنش‌های گسترده‌ای داشتند. به عنوان مثال بی‌بی‌سی فارسی گاندو را پروژه‌ای برای مقابله با دولت حسن روحانی خواند. از سوید یگر محمدجواد ظریف گاندو را یک دروغ تمام عیار دانست مشاور او، حسام‌الدین آشنا نیز در توئیتی این سریال را نه محصول صدا وسیما؛ بلکه محصول جریان‌های خاص قلمداد کرده بود.

حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی با انتقاد از سریال گاندو در حساب کاربری توئیتر خود، چنین نوشته که:

 در مقابل نماینده ولی فقیه نیروی قدس به همراه ۱۵۵ نماینده مجلس شورای اسلامی از سازندگان سریال گاندو تقدیر کردند.

کنایه‌ا‌ی به دولت حسن روحانی، بحث برجام و مذاکرات و تیم کننده در فصل دوم سریال گاندو:

درباره بازیگران سریال گاندو نیز حرف و حدیث‌، کم نیست؛ از داریوش فرهنگ که یکی از تحریم‌ کنندگان جشنواره فجر ۳۸ در حمایت از کشته شدگان در آبان ۹۸ و ساقط شدن هواپیمای اوکراینی بود تا وحید رهبانی که تنها اثر دیده شده در رزومه‌اش پیش از پخش سریال گاندو، سریال خانه ما، ساخته داریوش فرهنگ در اواخر دهه هفتاد در شبکه سه سیما بود و جالب اینکه پیش از پخش گاندو، رسانه‌های جریان راست، او را عامل سرویس جاسوسی C.I.A و حامی فتنه ۸۸ می‌خواندند اما حالا در قامت یک جوان انقلابی او را تطهیر می‌کنند و مورد ستایش قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید
نگاهی به بیوگرافی خسرو سینایی | کارگردان عروس آتش

از اولین حاشیه‌های وحید رهبانی می‌توان به همکاری او با نشریه چکاوک هفته در سال ۱۳۸۷ اشاره کرد. جالب است بدانید مسئولین این نشریه از طرف روزنامه کیهان با اظهار نظری جنجالی به عنوان اعضای فرقه ضاله بهائیت معرفی شده بودند. انتقادات به توقیف پخش فصل دوم سریال گاندو، می‌تواند هر طیفی را نشانه رود اما اینکه در پشت پرده چه معامله‌ای صورت گرفت که وحید رهبانی در یک چرخش دور از انتظار سر از گاندوهای جواد افشار، فیلم شیشلیک ساخته محمدحسین مهدویان و همچنین فیلم مصلحت ساخته حسین دارابی در جشنواره گذشته فیلم فجر آورده، زاویه پنهان و و نقطه مبهمی است که چشم بصیرت و نقادانه می‌طلبد.

بیشتر بخوانید: نکاتی جذاب و خواندنی از سریال ۲۴

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

1 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا