اطلاعات‌محور

زامبی واقعی کیست؟

زامبی!

این کلمه در سال ۱۹۶۸ و برای جسد‌هایی که در فیلم «Night of the living dead» زنده می‌شدند به کار برده‎‌شد و از آن پس ده‌ها فیلم، از این عنوان استفاده کردند اما آیا می‌دانستید این یک کلیشه‌ی ضد اسلامی در هالیوود است؟

«زامبی پالمارس» (Zumbi Palmares)، نام جنگجو و پادشاه مسلمان برزیلی بود که در سال ۱۶۹۵ میلادی، مقابل برده‌ داری غرب ایستاد و از معروف‌ترین شخصیت‌هایی است که به برده داری غرب در برزیل پایان داد!
زامبی در مقابل استعمار هلند ایستاد و برای دفاع از مردم برزیل شهید شد.
استعمارگران هلندی، جسد او را مثله کردند اما بعد از آن هیچ وقت به خواسته‌های استعمارگرایانه و برده گیری خود در برزیل نرسیدند.
زامبی همچنین آخرین پادشاه کویلومبو دوس پالمارس، محل سکونت بردگان فراری آفریقایی بود که در حال حاضر در برزیل ایالت آلاگواس نام دارد.
استفاده از نام زامبی در فیلم‌های هالیوود، بارها مورد اعتراض مردم برزیل قرار گرفته‌است!

زندگی‌نامه اولیه

زامبی در سال ۱۶۵۵ در پالمارس به دنیا آمد. اعتقاد بر این است که از فرزندان قوم آنگولایی ایمبانگالا بوده‌باشد. او توسط پرتغالی‌ها اسیر شده و زمانی که تقریباً شش ساله بود، به یک مسیونر مسیحی بنام پدر آنتونیو ملو داده‌شد. پدر آنتونیو ملو زامبی را غسل تعمید داد و نامش را فرانسیسکو گذاشت. به او آموزش‌های مذهبی داده‌شد و زبان‌های پرتغالی و لاتین را آموخت. او همیشه یک مسلمان بود و در آموزش دینی عقاید اسلام به دیگران تلاش می‌کرد.

با وجود تلاش برای تغییر دادن او، زامبی در سن ۱۵ سالگی در سال ۱۶۷۰ فرار کرد و به محل تولدش بازگشت. او به خاطر توانایی جسمی و ذکاوت جنگی‌اش در زمانی که هنوز بیست سال سن نداشت به عنوان یک فرمانده نظامی مورد احترام قرار داشت. او در نهایت توانست یک امپراتوری اسلامی در پالمرس تأسیس کند. در آن پادشاهی و امپراطوری حداکثر جمعیت بیش از۳۰ هزار نفر بود.

بیشتر بخوانید
چین تمام معاملات رمز ارزها را غیرقانونی اعلام کرد

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا