اقتصادیتکنولوژیخودرو

ریزش شدید قیمت خودرو در بازار خودرو پس از کاهش قیمت دلار

افزایش قیمت دلار همواره بهانه‌ای برای گرانی‌ها بود و اکنون که دلار کاهشی چشمگیر داشته و به کانال ۲۴ هزار تومان وارد شده است، انتظار می‌رود که کالاهایی که با افزایش قیمت دلار گران شده بودند مقداری ارزان شوند. یکی از این کالاها خودرو است که خوشبختانه کاهش قیمت‌ها در آن شروع شده‌است. بازار خودرو امروز شاهد ریزش شدید قیمت خودرو بود.

امروز پراید ۱۰۴ میلیون تومان، تیبا۲ تقریباً ۱۵۵ میلیون تومان، سمند ال‌ایکس ۲۰۰ میلیون تومان و پژو ۴۰۵ حدود ۲۰۶ میلیون تومان قیمت گرفته‌اند. پژو ۲۰۶ تیپ دو نیز کاهش قیمت داشته و به حدود ۲۲۰ میلیون تومان رسیده‌است.

گفته می‌شود ریزش شدید قیمت خودرو در بازار خودرو امروز به پژو ۲۰۷ نیز رسیده و این خودرو با قیمت ۴۸۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.

در دسته‌ی مونتاژی‌ها هم قیمت پژو ۲۰۰۸ حدود ۱۰۰ میلیون تومان کاهش داشته و به یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان رسیده‌است. کیا سراتو نیز حدود ۸۰ میلیون تومان کاهش داشته و به ۹۳۰ میلیون تومان رسیده‌است.

در بازار خودرو امروز قیمت ساندرو اتوماتیک نیز به ۵۳۰ میلیون تومان رسیده و انتظار می‌رود نه‌تنها ساندرو بلکه سایر خودروها در روزهای آینده نیز کاهش قیمت داشته باشند.

در همین راستا، رییس اتحادیه‌ی نمایشگاه‌داران خودروی تهران گفت:

این روزها نرخ ارز عامل اصلی اثرگذار بر بازار خودرو است که نزولی شدن آن و همچنین نبود مشتری در بازار، سبب تداوم روند کاهشی قیمت‌ها شده است. همچون هفته‌های گذشته، بازار در رکود کامل است و حتی خریداران واقعی نیز با احتمال تداوم کاهش قیمت‌ها از خرید دست کشیده‌اند.

همچنین گفته می‌شود ریزش شدید قیمت خودرو در روزهای آتی می‌تواند بیش‌تر در مورد خودروهای خارجی صادق باشد. برخی از فعالان بازار خودرو در این زمینه گفته‌اند:

در ماه‌های گذشته قیمت خودروهای خارجی همواره جلوتر از افزایش قیمت ارز حرکت کرده بود و هرگونه افزایش نرخ دلار، تاثیری به مراتب بیشتر روی قیمت این خودروها می‌گذاشت.

قیمت این خودروها که در ماه‌های اخیر با نرخ های حباب‌گونه و غیرواقعی بالا رفته بود، این روزها با کاهشی شدن روند نرخ ارز، ریزش‌های شدیدتری را تجربه می‌کند.

ریزش شدید قیمت خودرو در بازار خودرو

کوروش طواحن یکی از فعالان بازار خودروهای خارجی در مورد کاهش قیمت خودروهای خارجی می‌گوید:

پژو ۲۰۰۸ مونتاژی ایران خودرو که در هفته های گذشته تا ۱.۳ میلیارد تومان هم در فضای مجازی و آگهی‌های فروشندگان در سایت های خودرویی قیمت خورده بود، اکنون کمتر از یک میلیارد و ۸۰ میلیون تومان قیمت دارد.

فولکس واگن تیگوان مشکی رنگ صفر کیلومتر نیز که تا ۳.۷ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده بود، اکنون با افت ۵۰۰ میلیون تومانی به کمتر از ۳.۲ میلیارد تومان رسیده است و در مواردی فروشندگانی که نیاز به پول داشتند، حاضر به فروش همین خودرو با قیمت پایین‌تری نیز بودند.

ریزش شدید قیمت خودرو ناشی از کاهش قیمت دلار است

برخی از فعالان بازار اصلی‌ترین قیمت ریزش شدید قیمت خودرو در بازار خودرو را ناشی از کاهش قیمت دلار می‌دانند. آن‌ها همچنین می‌گویند از آن‌جا که انتظار می‌رود در روزهای آتی باز هم قیمت دلار کاهش یابد، بسیاری از صاحبان خودرو به دنبال فروش خودرو هستند.

بیشتر بخوانید
راهنمای کامل تبلیغات در اینستاگرام | از الف تا ی تبلیغ در اینستاگرام

نایب‌رییس اتحادیه‌ی نمایشگاه‌داران خودروی تهران هم چندی پیش گفته بود:

اگر دلار تا مرز ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان ریزش کند، قیمت کاذب خودروهای خارجی دست‌کم تا ۴۰ درصد فرو خواهد ریخت.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

1 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا