اطلاعات‌محورزیست ‌محیطی

چگونه با انجام دادن چند کار خیلی ساده میزان شیرابه زباله‌ها را کاهش دهیم

در این نوشتار توضیح می‌دهیم که چه طوری با انجام دادن چند کار خیلی ساده شیرابه زباله‌ها را کم کنیم تا به این وسیله ضمن حفاظت از محیط زیست خودمان، سالم‌تر زندگی کنیم. اگر زباله‌هایی که دور می‌اندازیم، نمدار باشند؛ به مرور مایع بد بویی از آنها نشت می‌کند که به آن شیرابه می‌گویند.

خوب است بدانید غلظت میکروب در شیرابه ۴۰ هزار برابر خود زباله معمولی است یعنی در هر ۱ میلی‌گرم شیرابه، صد میلیون باکتری وجود دارد که می‌توانند عامل بروز ۱۱۸ تا بیماری حاد باشند. همچنین جالب است بدانید یک لیوان شیرابه شهری می‌تواند حداقل ۲۰۰ لیتر آب زیرزمینی را آلوده کند. بر همین اساس نکته قابل توجه این است تنها در آراد کوه تهران روزانه در حدود ۲۵۰ تا ۴۰۰ مترمکعب شیرابه تولید می‌شود که چیز معادل حجم یک استخر می‌باشد. برای کم شدن شیرابه زباله باید چند تا کار ساده انجام دهیم.

کارهایی که با انجام آنها می‌توان شیرابه زباله‌ها را کاهش داد

  • هنگامی که می‌خواهیم قوری چای را خالی کنیم، تفاله‌های آن را درون یک سبد بریزیم تا خشک شوند. سپس تفاله‌های خشک شده را درون سطل زباله خالی کنیم.
  •   نوشابه، آب معدنی، شیر و هر چیز مایعی که درون بطری یا پت هست را سر آخر پس از نوشیدن داخل سینک ظرفشویی خالی کنیم و بعد دور بیندازیم.
  • مایعاتی مانند آب میوه یا مواد نیمه جامدی که درون بسته بندی‌های کاغذی یا اصطلاحاً تتراپک هستند، سخت‌تر خالی می‌شوند. بهتر است انتهای ظرف‌های این چنینی را قیچی کنید، سپس مایع موجود را خالی کنید و بعد درون سطل زباله بیندازیم.
  • یادما باشد بهترین راه برای کاهش حجم زباله و شیرابه این است که هم به اندازه خرید کنیم و هم مواد غذایی‌مان را خوب نگهداریم که فاسد نشوند.
بیشتر بخوانید
زامبی واقعی کیست؟

در ستون موضوعات زیست محیطی مجله اینترنتی خبرببر پیشنهاد می‌کنیم همچنین بخوایند: چه مناطقی تا سال ۲۱۰۰ میلادی با گرمایش زمین به زیر آب می‌روند؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هفده − 4 =

دکمه بازگشت به بالا