اجتماعیسیاسی

روح الله زم اعدام شد

خبرگزاری میزان، خبرگزاری رسمی قوه‌ی قضاییه، صبح امروز شنبه ۲۲ آذرماه خبر از اعدام روح الله زم داد. روح الله زم مهرماه سال گذشته توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر شد. او سرشبکه‌ی کانال ضدانقلاب آمدنیوز بود و مطالبی علیه کشور و مسئولان آن منتشر می‌کرد.

جلسات دادگاه بدوی رسیدگی به اتهامات روح الله زم در طی ۶ جلسه و هر بار به ریاست قاضی صلواتی در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. اولین جلسه‌ی این سلسله‌جلسات روز ۲۱ بهمن‌ماه ۹۸ و آخرینِ آن‌ها روز ۲۰ خرداد ۹۹ بود.

در نخستین جلسه دادگاه، نماینده دادستان اظهار کرد:

حسب محتویات پرونده متهم روح‌الله زم فرزند محمدعلی با اسم مستعار نیما، متولد ۵ مرداد ۵۷ صادره از ری، متأهل، دارای دو فرزند، فوق دیپلم، مدیر کانال آمدنیوز، بازداشت و دارای یک سابقه کیفری، دارای وکیل به وکالت آقای دبیر دریابیگی و دارای پرونده شخصیت که بر اساس آن، مشارالیه دارای سلامت جسمی و روحی است.

اتهامات روح الله زم چه بود؟

زم چندین اتهام داشت که از قرار زیر هستند:

  • افساد فی‌الارض [در بازه‌ی زمانی سال ۹۵ تا زمان دستگیری]
  • نشر اکاذیب به صورت گسترده
  • معاونت در ایجاد اخلال در نظام اقتصادی کشور
  • جاسوسی برای اطلاعات یکی از کشورهای منطقه
  • جاسوسی برای اطلاعات کشور فرانسه از سال ۱۳۹۷
  • همکاری با دولت آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی
  • مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار در دی‌ماه سال ۱۳۹۶
  • توهین به مقدسات اسلام
  • تحصیل مال از طریق نامشروع

بخشی از صحبت‌های روح الله زم در دادگاه

 در یکی از جلسات دادگاه، «توانا محمدی» مدیر فنی کانال معاند آمدنیوز، اعلام کرد:

به دستور زم قرار بود برای زدن یک پایگاه سپاه به صورت پایلوت ۵۰۰ هزار دلار و پس از آن برای بقیه جا‌ها ۲ میلیون دلار دریافت کنم. خواسته زم ساخت پهپاد و موشک و زدن آنها به مراکز حساس کشور بود.

مدیر فنی کانال معاند آمدنیوز در پاسخ به این سوال قاضی که «آیا شما توانایی ساخت موشک دارید؟»، گفت:

من توانایی ساخت موشکی که ردگیری نشود و بتوانم آن را جایی بزنم ندارم، قصد داشتم پول از او بگیرم و بعد بگویم بازداشت شدم که بی‌خیال من شود.

زم در جلسه دادگاه در مورد قضیه موشک و پهباد گفت:

این موضوع برای اوایل آشنایی و در سال ۹۵ و ۹۶ بود که توانا خودش را به آن‌ها معرفی می‌کرد. یک فیلم برایم فرستاد و گفت فلان چیز را درست کردم تا جا‌هایی را بزنم. به من گفت می‌خواهد پادگانی را که نام آن را به خاطر ندارم در محل‌شان بزند. گفتم پادگان می‌زنی، از کسی هم پولی می‌گیری پاسخ داد پولی نمی‌گیرم، اما اگر اسپانسر باشد می‌توانم بزنم، من سر این موضوع پرسیدم اگر فلان جا را بزنی چقدر می‌گیری؟ قبول دارم اسم آوردم، اما نیت این کار را نداشتم می‌خواستم او را محک بزنم و ببینم تا کجا می‌تواند پیش برود.

اظهارات زم در مورد همکاری با اداره امنیت ملی آمریکا

زم در یکی از جلسات دادگاه خود درخصوص همکاری با اداره امنیت ملی آمریکا توضیحاتی ارائه کرد و گفت:

 در سه چهار سال اخیر چندین جا از جمله عربستان و امارات مشخصاً درخواست ملاقات با من را داشتند توسط واسطه‌ای گفتند ماهی ۲۰ هزار یورو حقوق می‌دهند و همه سخت افزار‌های مربوط به آمدنیوز و همه امکانات را در اختیارم قرار می‌دهند؛ ولی در مورد صحبت با اداره امنیت ملی آمریکا در خارج از کشور همه ارتباط دارند؛ پلیس فرانسه نیز به من گفت جا‌هایی که با آن‌ها ارتباط داری را به ما اطلاع بده و ما را در جریان قرار بده.

وی ادامه داد:

زمانی که تهدیدات علیه من زیاد شده بود دوستی در آمریکا داشتم که به من گفت اگر به آمریکا بیایی دیگر در خطر نیستی. آن دوست گفت که من افراد مختلفی را به آمریکا آوردم که هر کدام اسم و رسمی دارند. یک دفتر مهاجرتی را به من معرفی کرد که با آن دفتر به نتیجه نرسیدم؛ پس از آن دوستم به من گفت که یک دوستی در اداره امنیت ملی آمریکا دارد که یک وکیل ایرانی – آمریکایی است و می‌تواند من را منتقل کند. آن فرد نامش «نیکولاس» بود و یک قرار با او در اسپانیا گذاشتم.

بیشتر بخوانید
آیت الله محمد یزدی درگذشت

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا