سیاست داخلیسیاسی

روحانی: تحریم تسلیحاتی یکشنبه لغو می‌شود | از یکشنبه می‌توانیم اسلحه بفروشیم

حسن روحانی، رییس‌جمهور، امروز در جمع هیئت دولت اعلام کرد که از یکشنبه‌ی هفته‌ی آینده، تحریم تسلیحاتی ایران که ۱۰ سال برقرار بود، لغو خواهد شد و بنابراین امکان خرید و فروش قانونی اسلحه برای ایران فراهم خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این مورد اظهار داشت:

باید خدمت مردم عزیزمان این خبر خوش را عرض کنم که یکشنبه هفته‌ی آینده – ۲۷ مهرماه – تحریم تسلیحاتی ۱۰ ساله‌ی ایران لغو خواهد شد. ما برای این موضوع چهار سال با آمریکا جنگیدیم و آن‌ها به این در و آن در می‌زدند که چنین اتفاقی نیفتد، اما به خاطر ایستادگی مردم و تلاش مسئولان و دیپلمات‌ها این تحریم کنار خواهد زده شد.

وی ادامه داد:

آن‌ها که می‌گویند برجام چه خاصیتی داشته، این یکی از کارهای برجام است که از این به بعد می‌توانیم اسلحه را به هر کشوری که خواستیم بفروشیم یا از هر کشوری که خواستیم بخریم. این تنها یکی از اقدامات دولت است. ما برای آنکه به نکات و برنامه‌های مورد نظرمان برسیم بعضی مواقع نیاز به صبر و حوصله داریم.

حسن روحانی با اشاره به این‌که در سال‌های اخیر شر حاکمان جدید کاخ سفید ایجاد شده‌است ادامه داد:

این شر نه فقط گریبان ما که گریبان همه دنیا را گرفته است. شما افغانستان را ببینید چه خبر است و شرق و غرب آن در دست کیست؟ و در آنجا با چه شرایط خطرناکی مواجه است یا این‌که ببینید آن‌هایی که ادعای نابودی داعش را داشتند در منطقه با داعش چه کردند و در مقابل آن‌ها مردم منطقه و عزیزان رزمنده ما توانستند داعش را کنار بزنند.

رییس‌جمهور اضافه کرد:

 از مسئولان آمریکایی می‌خواهیم که فقط یک موفقیت خود را در سیاست خارجی‌شان بگویند. آن‌ها در تمام موارد شکست خورده‌اند. در مقابل مردم فلسطین، عراق و سوریه شکست خورده‌اند و جز با زور نمی‌خواهند کاری را انجام دهند. آن لحن بی‌ادبانه‌ای که حتی یک مدیر در جمع کوچک از آن کلمات استفاده نمی‌کند را از مسئولان آمریکا دیدیم. این‌ها نشان می‌دهد که ملت ایران آن‌ها را عصبانی کرده و به زانو در آورده است.

حسن روحانی همچنین با اشاره به این که ۹ آذرماه امسال، یعنی ۹۹.۹.۹، قرار است سامانه‌ی جامع تجارت افتتاح شود گفت:

من سال‌ها و ماه‌هاست که به دنبال این موضوع هستم تا از روزی که کسی ثبت سفارش می‌کند تا زمانی که جنس در مغازه به فروش می‌رسد بتوانیم همه‌ی مسائل آن را در این سامانه دنبال کنیم. از گمرک و انبارداری تا این‌که جنس کجا رفته و برای مقابله با احتکار تمام انبارها زیر سلطه این سامانه قرار می‌گیرند و باید تمام اقدامات بانک مرکزی در این سامانه قرار گیرد.

رییس جمهور اضافه کرد:

برای کسانی که در کامل‌شدن این سامانه تلاش کرده‌اند تقدیرنامه ارسال خواهد شد و از آن‌ها که از برنامه عقب هستند سوال می‌شود که چرا عقب هستند. کسی نباید فکر کند که این سامانه اختیاری است. دولت الکترونیک وظیفه‌ی ماست و آموزش، بهداشت، کسب و کار، خدمات و … همه باید در داخل این سامانه بیایند. دیگر آب و برق و گاز به صورت کاغذهای جداگانه نخواهد بود و همه در این سامانه جمع می‌شود. این کار بزرگی است که برای شفافیت، مبارزه با فساد و آرامش و رفاه مردم خواهد بود.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
بیشتر بخوانید
متن نامه موسوی خوئینی به رهبر انقلاب + واکنش‌ها

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 18 =

دکمه بازگشت به بالا