اطلاعات‌محورمد

رنگ سال ۲۰۲۱ را بهتر بشناسید!

شرکت پانتون از سال ۲۰۰۰ تاکنون رنگی را به‌عنوان رنگ سال انتخاب می‌کند و امسال هم برای بیست و یکمین بار رنگ سال را معرفی کرده است. این شرکت امسال برای دومین بار دو رنگ را برای رنگ سال درنظر گرفته است و ما در ادامه به معرفی این دو رنگ سال ۲۰۲۱ یا همان رنگ سال ۱۴۰۰ خواهیم پرداخت.

رنگ سال ۲۰۲۱ چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم شرکت پانتون از سال ۲۰۰۰ به بعد هر سال یک رنگ را به‌نام رنگ سال معرفی کرده، اما امسال برای دومین بار دو رنگ را انتخاب کرده است. دو رنگ PANTONE 17-5104 Ultimate Gray وPANTONE 13-0647 Illuminating از سوی شرکت پانتون به‌عنوان رنگ‌های سال ۲۰۲۱ معرفی شده‌اند. در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌هایی از این دو رنگ را ببینید.

رنگ سال 2021
رنگ سال ۲۰۲۱

البته شرکت پانتون در سال ۲۰۱۶ هم دو رنگ PANTONE 13-1520 Rose Quartz  و PANTONE 15-3919 Serenity را به‌عنوان رنگ سال انتخاب و معرفی کرد.

رنگ سال ۲۰۱۶

شرکت پانتون درباره‌ی علت انتخاب این دو رنگ به‌عنوان رنگ‌های سال ۲۰۲۱ گفته است که دو رنگ خاکستری آلتیمیت و ایلومینیتیگ ترکیبی از استحکام و ثبات از یک سو و روشنایی و خوشبینی از سوی دیگر هستند. درحال‌حاضر تقریباً تمامی کشورهای جهان تحت‌تأثیر کرونا هستند و از سویی اوضاع اقتصادی و سیاسی در بسیاری از نقاط جهان ناپایدار و نامطلوب است. بسیاری از انسان‌ها روزها را با عدم ‌اطمینان و چشم‌انداز روشنی به آینده سپری می‌کنند و در این شرایط بیش از هر چیز به امید برای بهبود این چنین اوضاعی دارند که در آن هیچ اطمینانی به آینده نیست.

کارشناسان شرکت پانتون هر سال برای انتخاب رنگ سال شرایط کلی جهان و رویدادهای مهم جاری در آن را مورد بررسی قرار می‌دهند و تلاش می‌کنند با درنظرگرفتن روانشناسی رنگ‌ها نیاز جهان در آن مقطع را در قالب یک رنگ معرفی کنند. ترکیب رنگ خاکستری و زرد انتخاب‌شده توسط کارشناسان شرکت پانتون پیامی از خوشبینی و آینده‌ای روشن همراه با پشتکاری مستمر را به‌تصویر می‌کشند.

بیشتر بخوانید
آشنایی با مفهومی تحت عنوان هوش تجاری در سازمان‌ها
رنگ سال 2021
رنگ سال ۲۰۲۱

رنگ خاکستری شاید در نظر اول رنگی خنثی، مرده و بی‌روح جلوه کند، اما خاکستری آلتیمیت شرکت پانتون نه یک خاکستری غلیظ و مطلق بلکه خاکستری‌ای ملایم است که بیش از حس بی‌روحی احساس خونسردی، ثبات و جاودانگی را القا می‌کند و به‌نظر می‌رسد پایه‌ای مستحکم برای امید درخشنده‌ی زرد ایلومینیتیگ شرکت پانتون باشد.

 • رنگ PANTONE 17-5104 Ultimate Gray در سیستم RGB با سه ارزش ۱۴۷-۱۴۹-۱۵۱ و در HTML و HEX با کد ۹۳۹۵۹۷ شناخته می‌شود.
 • رنگ PANTONE 13-0647 Illuminating در سیستم RGB با سه ارزش ۲۴۵-۲۲۳-۷۷  و در HTML و HEX با کد  F5DF4D شناخته می‌شود.

کاربرد و اهمیت رنگ سال

شرکت پانتون با انتخاب رنگ سال به بسیاری از شرکت‌ها در سراسر جهان در بازایابی محصولات خود کمک می‌کند. بعضی از شرکت‌ها از رنگ سال در بنرها، تراکت‌ها، کارت‌های ویزیت و تبلیغات خود در فضای مجازی استفاده می‌کنند؛ بعضی از شرکت‌ها مثل طراحان فضای داخلی یا لوازم آرایشی مجموعه‌ای از محصولات خود با رنگ سال را عرضه می‌کنند و بعضی حتی رنگ لوگوی خود را به رنگ سال تغییر می‌دهند.

شرکت پانتون همه‌ساله علاوه‌بر معرفی رنگ سال پالت‌های هنرمندانه‌ای را که در تناسب با این رنگ هستند ارائه می‌کند و این پالت‌ها هم به‌طور گسترده‌ای مورد استقبال طراحان مد، طراحان دکوراسیون داخلی و گرافیست‌ها قرار می‌گیرد.

رنگ سال 1400

مختصری درباره‌ی شرکت پانتون

شرکت پانتون در سال ۱۹۶۳ توسط لورنس هربرت تأسیس شد و خیلی زود و بیشتر به‌واسطه‌ی طراحی سیستم تطبیق رنگ پانتون (PMS) به شهرت رسید. اهمیت سیستم تطبیق رنگ شرکت پانتون در این است که این سیستم توانست مشکل همه‌ی افرادی که به‌نوعی با صنعت چاپ در ارتباط هستند را در انتخاب کاملاً دقیق رنگ‌ها برطرف کند. شرکت پانتون در این سیستم برای مجموعه‌ی بسیار گسترده‌ای از رنگ‌ها کدهایی تعریف کرد تا همه‌ی افراد در سراسر جهان بتوانند با استفاده از یک کد خاص منظور دقیق خود از رنگ مورد نظرشان را به یکدیگر انتقال دهند.

بیشتر بخوانید
شرکتی که چون نامش زمانی ارج و قرب خاصی نزدمان داشت

به‌عنوان مثال تا پیش از طراحی یک سیستم جامع کدگذاری رنگ‌ها، یک طراح مد برای انتخاب رنگ بخشی از پارچه‌ی مورد نیاز خود قادر نبود رنگ مورد نظرش را به‌صورت کاملاً دقیق به تولیدکننده سفارش دهد، اما درحال‌حاضر همه‌ی افراد در سراسر جهان برای نامگذاری دقیق رنگ مورد نظر خود به سیستم تطبیق رنگ پانتون و کدینگ آن استناد می‌کنند. سیستم تطبیق رنگ پانتون تاجایی اعتبار دارد که به‌عنوان مثال حتی بعضی از کشورها برای معرفی رنگ پرچم خود از این سیستم استفاده می‌کنند. برای نمونه در سال ۲۰۰۳ مجلس اسکاتلند از سیستم تطبیق رنگ پانتون و کد رنگ Pantone 300 C برای مشخص‌کردن رنگ آبی پرچم این کشور استفاده کرد.

همان‌طور که گفتیم شرکت پانتون به‌عنوان مرجع غیررسمی، اما بسیار معتبر انتخاب رنگ سال هم شناخته می‌شود و از سال ۲۰۰۰ تاکنون هر سال یک رنگ را به‌عنوان رنگ سال معرفی کرده است، البته به استثناء سال‌های ۲۰۱۶ و امسال که دو رنگ را برای رنگ سال برگزید. در فهرست زیر رنگ‌هایی که این شرکت از سال ۲۰۰۰ تا امسال به‌عنوان رنگ سال معرفی کرده را مشاهده می‌کنید:

 • سال ۲۰۰۰: آبی نیلگون (Cerulean) با کد پانتون ۱۵-۴۰۲۰ و کد HEX 9BB7D4
 • سال ۲۰۰۱: رز فوشیا (Fuchsia Rose) با کد پانتون ۱۷-۲۰۳۱ و کد HEX C74375
 • سال ۲۰۰۲: قرمز واقعی (True Red) با کد پانتون ۱۹-۱۶۶۴ و کد HEX BF1932
 • سال ۲۰۰۳: قرمز آبی آسمانی (Aqua Sky) با کد پانتون ۱۴-۴۸۱۱ و کد HEX 7BC4C4
 • سال ۲۰۰۴: لیلیوم ببری (Tigerlily) با کد پانتون ۱۷-۱۴۵۶ و کد HEX E2583E
 • سال ۲۰۰۵ آبی فیروزه‌ای (Blue Turquoise) با کد پانتون ۱۵-۵۲۱۷ و کد HEX 53B0AE
 • سال ۲۰۰۶: دلار شنی (Sand Dollar) با کد پانتون ۱۳-۱۱۰۶ و کد HEX DECDBE
 • سال ۲۰۰۷: قرمز تند (Chili Pepper) با کد پانتون ۱۹-۱۵۵۷ و کد HEX 9B1B30
 • سال ۲۰۰۸: آبی بنفش (Turquoise) با کد پانتون ۱۸-۳۹۴۳ و کد ۵A5B9F
 • سال ۲۰۰۹: زرد میموسا (Mimosa) با کد پانتون ۱۴-۰۸۴۸ و کد HEX F0C05A
 • سال ۲۰۰۱۰: فیروزه‌ای (Turquoise) با کد پانتون ۱۵-۵۵۱۹ و کد HEX 45B5AA
 • سال ۲۰۱۱: صورتی Honeysuckle با کد پانتون ۱۸-۲۱۲۰ و کد HEX D94F70
 • سال ۲۰۱۲: نارنجی Tangerine Tango با کد پانتون ۱۷-۱۴۶۳ و کد HEX DD4124
 • سال ۲۰۱۳: سبز زمردی (Emerald) با کد پانتون ۱۷-۵۶۴۱ و کد HEX 009473
 • سال ۲۰۱۴: ارغوانی روشن (Radiant Orchid) با کد پانتون ۱۸-۳۲۲۴ و کد HEX B163A3
 • سال ۲۰۱۵: عنابی (Marsala) با کد پانتون ۱۸-۱۴۳۸ و کد HEX 955251
 • سال ۲۰۱۶: رز کوارتز (Rose Quartz) با کد پانتون ۱۳-۱۵۲۰ و کد HEX F7CAC9 و آبی Serenity با کد پانتون ۱۵-۳۹۱۹ و کد HEX 93A9D1
 • سال ۲۰۱۷: سبز چمنی (Greenery) با کد پانتون ۱۵-۰۳۴۳ و کد HEX 88B04B
 • سال ۲۰۱۸: بنفش پررنگ (Ultra Violet) با کد پانتون ۱۸-۳۸۳۸ و کد HEX 5F4B8B
 • سال ۲۰۱۹: مرجانی (Living Coral) با کد پانتون ۱۶-۱۵۴۶ و کد HEX FF6F61
 • سال ۲۰۲۰: آبی کلاسیک (Classic Blue) با کد پانتون ۱۹-۴۰۵۲ و کد HEX 0F4C81
بیشتر بخوانید
هخامنشیان چگونه ستون‌های تخت جمشید را ساختند؟

همچنین بخوانید: رنگ سال ۲۰۲۰ و کاربرد آن

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پانزده − 6 =

دکمه بازگشت به بالا