تکنولوژی

استخراج رمز ارز با انرژی تجدیدپذیر | از گاو تا سکه

در مزرعه هندور، نزدیک رشته کوه Berwyn و در فاصله‌ای نه چندان دور از پارک ملی Snowdonia، در Denbighshire، گاوها در مراتع سرسبز در حال چرا هستند و تپه‌ها پوشیده از گله‌های گوسفندان است. در این منظره فوق‌العاده، در کنار یک کانتینر سبز حمل و نقل و یک مخزن گنبدی بزرگ، یک مزرعه بسیار متفاوت نیز وجود دارد. یک مزرعه رمز ارز.

به گزارش پایگاه خبری بی‌بی‌سی، خانواده فیلیپ هیوز چندین نسل در سرزمین هندور کشاورزی کرده‌اند. اما اکنون او با استفاده از رایانه‌های قدرتمند مجهز به انرژی‌های تجدیدپذیر برای تولید رمز ارز جدید، خود را به استخراج رمز ارزها مشغول کرده است. این انرژی، آنطور که فیلیپ بیان می‌کند، از «کود گاو» گرفته شده است.

دستگاه گوارش بی‌هوازی

یک موتور شش سیلندر بزرگ که با دور موتور ۵۰۰ دور در دقیقه کار می‌کند، گاز متان حاصل از تجزیه کود گاو را به برق تبدیل می‌کند. این فرآیند گوارش بی‌هوازی نامیده می‌شود. در غیاب اکسیژن، میکروب‌ها کود را تجزیه کرده و به جای ورود به جو (که می‌تواند به عنوان یک گاز گلخانه‌ای قدرتمند عمل کند)، متان تولید می‌کنند که می‌تواند برای تولید گرما و الکتریسیته استفاده شود و آنچه باقی می‌ماند می‌تواند به عنوان کود استفاده شود.

استخراج اتریوم

حدود دو سوم برق تولید شده توسط دستگاه گوارش بی‌هوازی در هندور به تامین انرژی مزرعه کمک می‌کند، اما باقیمانده آن، انرژی مورد نیاز برای ریگ‌های استخراج و رایانه‌های پیشرفته که به بزرگی یک چمدان هستند را تأمین می‌کند. این رایانه‌های پیشرفته در حال کار بر روی محاسبات پیچیده‌ای هستند که برای تأیید معاملات رمز ارزی کار می‌کنند و در ازای آن با رمز ارز جدید پاداش می‌گیرند. فرایندی که به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد. در حال حاضر، آنها در حال استخراج اتریوم هستند.

بیشتر بخوانید
مچ بند شیائومی می بند 5 (Xiaomi Mi Band 5) رونمایی شد + عکس
برخی از منابع سنتی‌تر درآمد مزرعه
برخی از منابع سنتی‌تر درآمد مزرعه

فیلیپ می‌گوید، درآمد در کل خوب بوده است اما خیلی به این بستگی دارد که چه روزی این سوال را می‌پرسید. او با اشاره به نوسانات ارزهای دیجیتال، گفت: ارزش اتریوم از بیش از ۴۰۰۰ دلار در ماه مه، به حدود ۲۴۰۰ دلار در زمان نوشتن این مطلب رسیده است.

کارت‌های گرافیکی رایانه‌ای

فیلیپ همچنین شروع به اجاره دادن منابع انرژی تجدیدپذیر خود کرده است. ریگ‌هایی که از دستگاه گوارش بی‌هوازی نیرو می‌گیرند ترکیبی از وسایل خود او و وسایل متعلق به اشخاص ثالث است.

به گفته جاش ریدت، تامین کننده قطعات، که مدیریت Easy Crypto Hunter در منچستر را بر عهده دارد، با هزینه‌ای در حدود ۱۸۰۰۰ پوند، می‌توان یک ریگ اسنخراج اتریوم با تعداد زیادی کارت گرافیک رایانه‌ای بسیار قدرتمند تهیه کرد. گرچه مصرف انرژی برای استخراج اتریوم زیاد است، اما به میزان قابل توجهی کمتر از استخراج بیت کوین است و ممکن است بیشتر از این هم کاهش یابد.

سارقان نقاب‌دار

جاش مدتی است که استخراج رمز ارز را برای تولید کنندگان برق تجدیدپذیر در مقیاس کوچک انجام می‌دهد. او می‌گوید تجهیزات او علاوه بر دستگاه گوارش بی‌هوازی در ۴۲ منطقه وجود دارد که ژنراتورهای خورشیدی، آبی و بادی را تولید می‌کنند. اما برخی از پروژه‌های آبی در مقیاس کوچک، از جهت تأثیرات زیست محیطی رمز ارزها، تا حدودی نگران کننده هستند و برخی دیگر شک دارند رمز ارزها برای بازپرداخت سرمایه قابل توجهی که صرف تامین انرژی برق می‌شود، در مدت زمان کافی و مداوم ارزش اقتصادی داشته باشند.

انرژی تجدیدپذیر برق آبی

از ۲۹۰ عضو انجمن برق آبی انگلیس، سیمون هملین، مدیرعامل انجمن، فقط دو نفر را می‌شناسد که استخراج رمز ارز به این روش را امتحان کرده‌اند. یکی از آنها تعدادی ریگ برای نصب در مناطقی در ایرلند شمالی خریداری کرده است. اما دیگری، وقتی سارقان نقاب‌دار از مزارع عبور می‌کردند تا وارد نیروگاه برق شوند و دکل‌ها را بدزدند، تمام سرمایه خود را از دست داد.

بیشتر بخوانید
ویرجین آتلانتیک به بررسی مشارکت در پروژه «تاکسی پرنده» می‌پردازد

پیش از این، سازوکار اصلی برای توسعه طرح‌های انرژی‌های تجدیدپذیر، نرخی بود که به تولیدکنندگان انرژی تجدیدپذیر بابت برقی که به شبکه می‌رسانند، پرداخت می‌شد. این تعرفه در سال ۲۰۱۱ تصویب شد و رونق انرژی‌های تجدیدپذیر به دنبال آن آغاز شد، اما در سال ۲۰۱۹، مبلغی که برای تولیدکنندگان جدید پرداخت می‌شد، کاهش یافت. جاش می‌گوید:

ما نمی‌توانیم به سمت انرژی سبز برویم مگر اینکه دولت یارانه را احیا کند، یا اینکه شروع به بررسی گزینه‌های دیگری کنیم. انرژی‌های تجدیدپذیر مورد استفاده برای استخراج رمز ارزها نمی‌توانند برای اهداف دیگری مانند تأمین انرژی اتومبیل‌های برقی یا گرمایش منازل استفاده شوند.

حداکثر ظرفیت

اگر رمز ارز به اندازه هرکدام از موارد بالا از نظر اجتماعی دارای ارزش باشد، خوب است، اما برای منتقدانی مانند الکس دو وریس، اقتصاددان، که در وبلاگ Digiconomist می‌نویسد، استخراج رمز ارز هدر دادن انرژی سبز است. او می‌گوید:

فایده‌ای که این سیستم‌ها می‌توانند داشته باشند ذاتاً بسیار محدود است. اگر به بیت کوین نگاه کنید، حداکثر در هر ثانیه فقط می‌تواند هفت معامله را پردازش کند. این حداکثر ظرفیت آن است. شما باید در نظر بگیرید که یک ارائه دهنده خدمات پرداختی مانند Visa می‌تواند در صورت نیاز ۶۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه انجام دهد.

فرصت طلایی

کاهش صنایع سنگین باعث شده است که برخی از مناطق ایالات متحده با مازاد نیروی برق آبی روبرو شوند و برق ارزان قیمت حاصل از آن استخراج کنندگان رمز ارزها را به خود جلب کند. اما تامین کنندگان برق که این فرصت طلایی از استخراج کنندگان رمز ارز را شاهد بوده‌اند، آن را نعمتی متفاوت تلقی کرده و باعث افزایش قیمت برق می‌شوند. و برخی مانند Plattsburg استخراج رمز ارز را به طور موقت ممنوع کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
4 روش عالی برای افزایش کیفیت تصویر تلویزیون

الکس دو وریس همچنین در مورد طول عمر محدود تجهیزات استخراج، که به گفته او می‌تواند به سرعت منسوخ شود و یک مشکل زباله الکترونیکی ایجاد کند، نگران است، و به جای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، بسیاری بر این باورند که بهتر است رمز ارزها کارآمدتر شوند، یا استفاده از آنها را به طور کامل متوقف کنیم.

بحران زباله‌های الکترونیکی
بحران زباله‌های الکترونیکی

جلب توجه

در انگلستان، انجمن دستگاه‌های گوارش بی‌هوازی و منابع زیستی می‌گوید که فقط تعداد انگشت شماری از دستگاه‌ها در حال استخراج رمز ارز هستند، و فیلیپ بسیار آگاه است که تجارت رمز ارز او مبتنی بر تولید دارایی است که ارزش آن ممکن است گاهی اوقات در پاسخ به یک اظهار نظر توسط ایلان ماسک یا دونالد ترامپ، به طرز چشمگیری تغییر کند. او می‌گوید:

اگر بازار خراب شود، او قدرت محاسبات ریگ‌ها را برای استفاده‌های مانند تنظیم جعبه‌های کارت گرافیک برای کار در زمینه ارائه تصاویر متحرک رایانه‌ای برای سازندگان فیلم مانند دیزنی، قرار خواهد داد.

سرمایه گذاری فیلیپ در زمینه رمز ارزها باعث جلب توجه بسیاری شده است. او می‌گوید، سایر کشاورزان علاقه‌مند به این پروژه با او تماس گرفته‌اند و راه‌اندازی رایانه بسیار آسان‌تر از کار با گله گاو یا گله گوسفند است.

آگاهی ایلان ماسک از موضوع حمایت بیت کوین از انرژی‌های سبز

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دو × 2 =

دکمه بازگشت به بالا