اطلاعات‌محورشبکه‌های اجتماعیکامپیوتر و اینترنت

برنامه‌های رمزگذاری فیس بوک و اینستاگرام توسط متا تا سال ۲۰۲۳ به تعویق افتاد

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، برنامه‌هایی برای راه‌اندازی رمزگذاری سرتاسری در فیس بوک و اینستاگرام به دلیل اختلاف بر سر ایمنی کودکان به تعویق افتاده است.

متا، که اکنون شرکت مادر فیس بوک است، گفت که رمزگذاری پیام رسانی در برنامه‌ها در سال ۲۰۲۳ انجام می‌شود. این فرآیند به این معنی است که فقط فرستنده و گیرنده می‌توانند پیام‌ها را بخوانند، اما مجری قانون یا خود شرکت متا نمی‌توانند به متن آن دسترسی داشته باشند.

با این حال، گروه‌های حمایت از کودکان و سیاستمداران هشدار داده‌اند که این امر می‌تواند مانع از تحقیقات پلیس در مورد کودک آزاری شود. انجمن ملی پیشگیری از ظلم به کودکان  (NSPCC)، ادعا کرده است که پیام‌های خصوصی، خط مقدم سوء استفاده و آزار کودکان است. پریتی پاتل، وزیر کشور بریتانیا نیز از این فناوری انتقاد کرد و در اوایل سال جاری گفت که این فناوری می‌تواند اجرای قانون را در پیگیری فعالیت‌های مجرمانه از جمله کودک آزاری آنلاین به شدت مختل کند.

حریم خصوصی در مقابل حفاظت

رمزگذاری انتها به انتها (end to end) با رمزگذاری داده‌ها در حین حرکت بین تلفن‌ها و سایر دستگاه‌ها کار می‌کند. تنها راه خواندن پیام، معمولاً دسترسی فیزیکی به دستگاه قفل نشده‌ای است که آن را ارسال یا دریافت کرده است. این فناوری پیش‌فرض برای سرویس پیام‌رسان محبوب واتساپ است که متعلق به شرکت متا است، اما در سایر برنامه‌های این شرکت وجود ندارد.

انجمن ملی پیشگیری از ظلم به کودکان درخواست آزادی اطلاعات را به ۴۶ نیروی پلیس در سراسر انگلیس، ولز و اسکاتلند ارسال کرد و از آنها خواست تا پلتفرم‌های مورد استفاده برای ارتکاب جرایم علیه کودکان را در سال گذشته تجزیه و تحلیل کنند. پاسخ‌ها نشان داد بیش از ۹۴۷۰ مورد از تصاویر سوء استفاده جنسی از کودکان و جرایم جنسی آنلاین کودکان به پلیس گزارش شده است. ۵۲ درصد از این موارد در برنامه‌های متعلق به فیس بوک انجام شده است. بیش از یک سوم موارد در اینستاگرام و ۱۳ درصد در فیس بوک و مسنجر آن رخ داده است و تعداد بسیار کمی ‌از آنها از طریق واتس اپ رخ داده است.

بیشتر بخوانید
واقعیت مجازی به والدین کمک می‌کند تا جراحی کودک خود را تجسم کنند

این نگرانی را ایجاد شده است که برنامه‌های متا برای گسترش رمزگذاری به پیام‌های مستقیم فیس بوک مسنجر و اینستاگرام که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌تواند اکثر سوء استفاده‌ کنندگان را از شناسایی محافظت کند.NSPCC گفت که رمزگذاری پیام‌ها به‌طور پیش‌فرض می‌تواند به گسترش آسان‌تر تصاویر کودک آزاری آنلاین منجر شود.

اما مدافعان می‌گویند که رمزگذاری از حریم خصوصی کاربران محافظت می‌کند و از کنجکاوی دولت‌ها و هکرهای بی‌پروا جلوگیری می‌کند. مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی متا، زمانی که برنامه‌های رمزگذاری فیس بوک را در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد، خودش این استدلال‌ها را مطرح کرده بود.

درست انجام دادن

آنتیگون دیویس، رئیس ایمنی جهانی متا، گفت که تاخیر در اجرای رمزگذاری تا سال ۲۰۲۳ به این دلیل است که شرکت وقت خود را صرف حل این موضوعات کرده است. این شرکت قبلاً گفته بود که این تغییر نهایتاً در سال ۲۰۲۲ اتفاق خواهد افتاد. خانم دیویس گفت:

به عنوان شرکتی که میلیاردها نفر را در سراسر جهان به هم متصل می‌کند و فناوری پیشرو در صنعت ساخته است، ما مصمم هستیم از ارتباطات خصوصی مردم محافظت کنیم و مردم را به صورت آنلاین ایمن نگه داریم.

او همچنین تعدادی از اقدامات پیشگیرانه اضافی را که این شرکت قبلاً انجام داده بود، تشریح کرد، از جمله:

  1. فناوری شناسایی پیشگیرانه، که الگوهای مشکوک فعالیت را اسکن می‌کند. مانند کاربری که به طور مکرر نمایه‌های جدیدی تنظیم می‌کند، یا به تعداد زیادی از افرادی که نمی‌شناسد پیام ارسال می‌کند.
  2. قرار دادن کاربران زیر ۱۸ سال در حساب‌های خصوصی یا «فقط دوستان» به‌طور پیش‌فرض، و محدود کردن بزرگسالان از ارسال پیام به آن‌ها در صورتی که قبلاً متصل نبوده باشند.
  3. آموزش جوانان با نکات درون برنامه‌ای در مورد نحوه جلوگیری از تعاملات ناخواسته.
بیشتر بخوانید
تغییر چهره‌ی عجیب متین ستوده + عکس

اندی باروز، رئیس سیاست آنلاین ایمنی کودکان در NSPCC، از تاخیر متا استقبال کرد. او گفت:

آنها تنها زمانی باید به این اقدامات ادامه دهند که بتوانند نشان دهند که فناوری‌ای را در اختیار دارند که تضمین می‌کند کودکان در معرض خطر بیشتری از سوء استفاده قرار نخواهند گرفت.

بیش از ۱۸ ماه پس از اینکه ائتلاف جهانی متشکل از ۱۳۰ سازمان حمایت از کودکان به رهبری NSPCC هشدار خطر رمزگذاری انتها به انتها را به صدا درآورد، فیس بوک اکنون باید نشان دهد که در مورد خطرات ایمنی کودکان جدی است و فقط برای خرید زمان، بازی نمی‌کند.

فیس بوک به کاربران کنترل بیشتری بر فید اخبار می‌دهد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

1 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا