خانه‌داریسبک زندگی

بهترین روش‌ها برای رفع بوی بد یخچال

احتمالاً برای‌تان پیش آمده که روزی در یخچال را باز کنید و با بویی نامطبوع و آزاردهنده مواجه شوید. معمولاً بوی بد یخچال به‌طور تدریجی در فضای داخل آن گسترش می‌یابد و انباشته می‌شود و درنهایت به سطحی می‌رسد که توسط قدرت بویایی شما احساس شود. گاهی هم وجود بعضی از مواد غذایی فاسد یا بدبو می‌تواند یخچال را در زمانی کوتاه بد بود کند. علت بوی بد یخچال هر چه باشد می‌توان آن را با چند روش ساده‌ی خانگی برطرف کرد. نکته‌ی مهم این است که تلاش کنید هرچه سریع‌تر بعد از به‌مشام‌رسیدن بوی بد، برای برطرف‌کردن آن اقدام کنید. در این نوشتار به روش‌های رفع بوی بد یخچال خواهیم پرداخت.

چطور مشکل بوی بد یخچال را برطرف کنیم؟

بوی بد یخچال گذشته از این‌که احساسی ناخوشایند را در شما ایجاد می‌کند و باعث بوگرفتن مواد غذایی داخل آن می‌شود، ممکن است برای سلامتی‌تان هم مضر باشد. بوی بد یخچال در برخی مواقع ناشی از باکتری‌ها و کپک‌هایی است که داخل یخچال وجود دارند، اما شما آن‌ها را نمی‌بینید. این موجودات می‌توانند سلامتی مواد غذایی و درنتیجه سلامتی شما را به خطر اندازند. بنابراین ضروری‌ست بلافاصله بعد از احساس بوی بد یخچال برای رفع آن اقدام کنید.

از آن‌جا که بوی بد یخچال به‌احتمال زیاد ناشی از وجود باکتری‌ها و کپک‌های مضر است، بهتر است به‌جای قراردادن موادی مانند لیمو، سرکه یا جوش‌شیرین در یخچال، نسبت به پاکسازی کامل آن اقدام کنید. این اقدامات به‌خصوص اگر مطمئن هستید بوی بد یخچال ناشی از وجود مواد غذایی فاسد در آن است اکیداً توصیه می‌شود.

البته موادی مثل لیمو، سرکه یا جوش‌شیرین در رفع بوی یخچال مؤثر هستند، به‌ویژه اگر هنوز بوی یخچال خیلی شدید نشده باشد. از این مواد همچنین می‌توان برای پیشگیری از ایجاد بوی بد در یخچال استفاده کرد. در ادامه بیشتر درباره‌ی تأثیر این مواد در رفع بوی یخچال صحبت خواهیم کرد، اما پیش از آن بهتر است به راهکار اصولی برای زدودن بوی نامطبوع از فضای داخلی یخچال بپردازیم.

راهکاری اساسی برای رفع بوی بد یخچال

همان‌طور که اشاره کردیم اگر مطمئن هستید که بوی بد یخچال ناشی از وجود مواد غذایی فاسد است، بهتر است نسبت به پاکسازی اصولی یخچال اقدام کنید. برای پاکسازی یخچال می‌توانید از دستورالعمل مرحله‌به‌مرحله‌ای که در ادامه می‌آید استفاده کنید:

۱- یخچال را خالی کنید

در مرحله‌ی اول یخچال را از برق بکشید و تمامی مواد غذایی داخل آن را بیرون آورید. مواد غذایی فاسد، کپک‌زده و خوراکی‌هایی که تاریخ مصرف‌شان گذشته را دور بریزید. تمامی کشوها و قفسه‌هایی که امکان جداشدن دارند را از بدنه‌ی داخلی یخچال جدا کنید.

بیشتر بخوانید
میوه و سبزی را اینطور ضدعفونی کنید!

۲- داخل یخچال، قفسه‌ها و کشوها و ظروفی که در آن‌ها قرار می‌دهید را تمیز کنید

در این مرحله باید تمامی فضای داخلی یخچال و هر آن‌چه داخل آن بوده را تمیز کنید. برای تمیزکردن داخل یخچال و قفسه‌ها و کشوها می‌توانید از شوینده‌های چندمنظوره استفاده کنید، اما پیشنهاد می‌کنیم به‌جای استفاده از این شوینده‌های شیمیایی از پاک‌کننده‌های طبیعی‌ای مانند جوش‌شیرین یا سرکه استفاده کنید. این مواد گذشته از این‌که می‌توانند لکه‌های برجای‌مانده در فضای داخلی یخچال، قفسه‌ها و کشوها را از بین ببرند، تأثیر قابل‌توجهی در زدودن بوی نامطبوع‌ یخچال دارند.

برای تمیزکردن فضای داخلی یخچال، قفسه و کشوها ابتدا یک دستمال میکروفایبر یا اسفنج را به وایتکس رقیق‌شده، سرکه یا جوش‌شیرین آغشته کنید و تمامی قسمت‌ها را به‌دقت پاک کنید. فضای داخلی یخچال را از بالا به پایین دستمال بکشید و بعد از آن حتماً فضای بیرونی را هم تمیز کنید.

درصورتی‌که می‌خواهید از وایتکس برای تمیز و ضدعفونی‌کردن یخچال استفاده کنید باید ۱ قاشق غذاخوری وایتکس را در حدود ۳.۵ لیتر آب بریزید و سپس دستمال یا اسفنج را به این محلول آغشته کنید. دقت داشته باشید که هرگز از وایتکس پیش از رقیق‌کردن برای تمیزکردن سطوح، از جمله یخچال، استفاده نکنید و هنگام استفاده از آن ماسک بزنید.

رفع بوی بد یخچال

برای استفاده از جوش‌شیرین می‌توانید با ترکیب‌کردن مقداری جوش‌شیرین و آب خمیر جوش‌شیرین، که یکی از بهترین پاک‌کننده‌های طبیعی‌ست درست کنید. نسبت جوش‌شیرین و آب برای درست‌کردن خمیر جوش‌شیرین تقریباً برابر با یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین به ازای یک قاشق غذاخوری آب است.

چنان‌چه امکان پاک‌کردن بعضی از قسمت‌های یخچال با استفاده از دستمال یا اسفنج نبود، می‌توانید از ابزارهای دیگری مانند مسواک برای پاک‌کردن این نواحی کمک بگیرید.

گذشته از قسمت‌های مختلف یخچال لازم است تمامی ظروفی که قرار است بار دیگر در یخچال قرار دهید را بشویید و خشک کنید. دقت داشته باشید که چنان‌چه مواد غذایی باقیمانده‌ی روی این ظروف تمیز نشوند، به‌احتمال زیاد بعد از مدتی کوتاه دوباره شاهد بوگرفتن یخچال خواهید بود.

۳- باقیمانده‌ی شوینده‌ها و تمیزکننده‌های طبیعی را پاک کنید

بعد از این‌که مطمئن شدید تمامی قسمت‌های یخچال را پاک کرده‌اید، با اسفنج یا دستمالی تمیز و خیس شروع به برداشتن شوینده‌هایی کنید که روی سطوح مختلف یخچال باقی مانده‌اند. درصورتی‌که از همان اسفنج یا دستمال قبلی استفاده می‌کنید، حتماً ابتدا آن را با آب گرم خوب بشویید. پاک‌کردن شوینده‌های باقیمانده روی سطوح را تا جایی ادامه دهید که مطمئن شوید هیچ شوینده‌ای روی سطوح یخچال باقی نمانده باشد.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید لباس نوزاد | نکات مهم برای خرید پوشاک نوزاد

۴- مواد غذایی و ظروف را به یخچال بگردانید

در این مرحله دوشاخه‌ی یخچال را به برق بزنید و آن را در بیشترین دمای ممکن تنظیم کنید. بعد از این‌که یخچال خاموش شد، مواد غذایی را در یخچال بچینید و دمای آن را در درجه‌ی مناسب، با توجه به دمای محیط و مقدار مواد غذایی موجود در یخچال، تنظیم کنید.

رفع بوی بد یخچال با قراردادن مواد مختلف در آن

همان‌طور که گفتیم درصورتی‌که بوی مختصری در یخچال وجود داشته باشد، می‌توان با قراردادن بعضی مواد آن را برطرف کرد. برای رفع بوی بد یخچال در این حالت می‌توانید از مواد زیر استفاده کنید:

۱- جوش‌شیرین

مقداری جوش‌شیرین را در ظرفی بدون در بریزید و آن را برای چند ساعت در یخچال بگذارید. جوش‌شیرین می‌تواند بوی بد موجود در یخچال را جذب کند و آن را از بین ببرد. برای این‌که نتیجه‌ی بهتری دریافت کنید می‌توانید سطوح داخلی یخچال را با یک دستمال آغشته‌شده به خمیر جوش‌شیرین، یعنی ترکیبی از مقدار کمی آب و جوش‌شیرین، تمیز کنید و بعد با یک دستمال تمیز باقیمانده‌ی خمیر را پاک کنید.

رفع بوی بد یخچال

۲- لیموترش

برای رفع بو بد یخچال با لیمو می‌توانید دستمال، اسفنج یا مقداری پنبه را به آب‌لیمو آغشته کنید و با آن سطوح داخلی یخچال را پاک کنید. با استفاده از لیمو نه‌تنها می‌توانید بوی بد یخچال را برطرف کنید، بلکه بوی مطبوعی هم به آن خواهید داد. گذشته از این بهتر است هرازگاهی چند برش لیمو را در ظرفی در باز داخل یخچال بگذارید، تا بوهای ناخوشایند یخچال را جذب کند و فضایی باطراوت را داخل آن ایجاد کند.

۳- سرکه

سرکه هم یکی دیگر از موادی‌ست که بوی بد یخچال را جذب می‌کند. برای رفع بوی بد یخچال با سرکه مقداری سرکه، ترجیحاً سرکه‌ی سفید، را در یک لیوان یا بطری بریزید و آن را در یخچال بگذارید.

۴- دانه‌های قهوه

برای رفع بوی بد یخچال با قهوه می‌توانید مقداری دانه‌ی قهوه، پودر قهوه یا حتی لرد خشک‌شده‌ی قهوه را در ظرفی در باز بریزید و داخل یخچال قرار دهید. برای نتیجه‌ی بهتر می‌توانید مقداری جوش‌شیرین را به قهوه اضافه کنید.

۵- جو دوسر

جودوسر را در ظرفی آلومینیومی بریزید و آن را در یخچال بگذارید تا بوی بد یخچال را جذب کند. با قراردادن جو دوسر به‌صورت دائمی در یخچال می‌توانید مانع از ایجاد بوی بد در آن شوید.

بیشتر بخوانید
11 روش برای جلوگیری از چنگ انداختن گربه به لوازم خانه

۶- زغال چوب

چنان‌چه مقداری زغال در قسمت‌های مختلف یخچال قرار دهید، بعد از مدتی شاهد رفع بوی بد داخل آن خواهید بود. چنان‌چه از این روش استفاده می‌کنید، بهتر است تا چند روز کمتر در یخچال را باز و بسته کنید.

۷- انواع اسانس

با آغشته‌کردن مقداری پنبه به انواع اسانس و قراردادن آن در قسمت‌های مختلف داخل یخچال می‌توانید هم بوی بد آن را از بین ببرید و هم رایحه‌ای مطبوع در فضای داخل یخچال ایجاد کنید.

۸- نوشابه‌ی گازدار

برای رفع بوی بد یخچال با نوشابه‌ی گازدار یا سودا مقداری نوشابه را در ظرفی با سطحی وسیع مثل سینی دارای دیواره‌ی نسبتاً بلند بریزید و آن را برای چند روز داخل یخچال قرار دهید. برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر می‌توانید مقداری وانیل در سینی حاوی نوشابه بریزید.

نکاتی برای جلوگیری از رفع بوی بد یخچال

برای جلوگیری از بوگرفتن یخچال بهتر است نکات زیر را همواره مدنظر داشته باشید:

  • دمای یخچال را در حالتی مناسب تنظیم کنید، چرا که دمای کم یخچال به رشد میکروب‌ها و فاسدشدن مواد غذایی می‌انجامد.
  • حداقل هر هفته یخچال خود را بررسی و مواد غذایی فاسد را از آن خارج کنید. بهتر است مواد غذایی‌ای که زودتر فاسد می‌شوند را پشت سایر مواد غذایی نگذارید.
  • ظروف و مواد غذایی را به‌گونه‌ای در یخچال بچینید که هوا به‌خوبی در آن گردش داشته باشد.
  • برای نگهداری مواد غذایی از ظروف دربسته نگهداری کنید. بهترین ظروف برای نگهداری مواد غذایی در یخچال ظروفی هستند که مانع از نفوذ هوا به قسمت داخلی ظرف می‌شوند.
  • چنان‌چه مقداری از یک ماده‌ی غذایی روی یکی از سطوح داخلی یخچال ریخت، بلافاصله آن را پاک کنید.
  • برای جلوگیری از بوگرفتن یخچال می‌توانید از فیلترهای مخصوصی که برای این کار تهیه شده‌اند استفاده کنید.

سخن آخر

در این نوشتار به معرفی روش‌های مختلفی که می‌توان از آن‌ها برای رفع بوی یخچال استفاده کرد پرداختیم و همچنین به راهکارهایی اشاره کردیم که می‌توانند مانع از ایجاد بوی بد در یخچال شوند. درحال‌حاضر بعضی از یخچال‌ها خود مجهز یه سیستمی هستند که مانع از بوگرفتن یخچال می‌شود و بهتر است هرگاه تصمیم به خرید یخچالی نو گرفتید این نکته را هم مدنظر داشته باشید. همچنین چنانچه پیشنهادی در این زمینه دارید لطفاً آن را با ما و کاربران در میان بگذارید.

همچنین بخوانید: چطور سیاهی پشت قابلمه را از بین ببریم؟

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

7 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا