اقتصادی

بررسی برگزاری رفراندوم نمایندگان در رابطه با یارانه‌ها

چهارم خرداد ماه سال ۹۵ بود که حسن روحانی، رئیس جمهور پیشین کشورمان در مصاحبه‌ای گفته بود: «و من به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی خیلی دلم می‌خواهد شرایط فراهم شود تا برای یک بار هم که شده، به این اصل قانون اساسی عمل شود. یک بار، آن مورد مهم که برای همه ما اهمیت دارد و در زندگی ما تاثیرگذار است را از مردم به طور مستقیم بپرسیم

همین اظهارات حسن روحانی که چند بار دیگر نیز در طی دوران ریاست جمهوری‌اش تکرار شد، در همان زمان واکنش بسیار تند اصولگرایان را به دنبال داشت؛ برای نمونه می‌توان به واکنش و صحبت‌های محمد صالح جوکار نماینده اصولگرا در دوم دی ماه سال گذشته پرداخت که در صحن مجلس گفته بود: « من نمی‌دانم آقای رئیس جمهور هر سالی یک باری بایستی موضوع رفراندوم را مطرح کنند.» این در حالی است که تنها یک ماه پس از دولت روحانی، حالا خود اصولگراها دست به کار شده و طرح رفراندوم را پیش کشیده‌اند؛ آن هم نه برای موضوع حیاتی و مورد اختلافی چون برجام بلکه بر سر نقدی بودن یا نبودم یارانه‌ها.

روز ۱۶ شهریور ماه بود که ابوالفضل ابوترابی، نماینده اصولگرا از طرحی برای برگزاری رفراندوم در مورد یارانه‎‌ها خبر داد. بر اساس طرح ابوترابی، باید در همه پرسی از مردم پرسیده شود که آیا با حذف یارانه‌ها و دریافت نقدی آن موافقند یا خیر. ابوالفضل ابوترابی در ادامه نیز گفته این طرح برای مطرح شدن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به امضای ۱۰۰ تن از نمایندگان نیاز دارد. این در حالی است که تاکنون تنها ۲۲ نماینده پیش نویس این طرح را امضا کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
متهم ردیف اول بحران گرانی این روزها در حال فراموش شدن از اذهان است!

بر اساس این طرح اگر یارانه‌های پنهان و آشکار حذف شوند، کالاهایی که در حال حاضر یارانه به آنها تعلق می‌گیرد مانند انرژی، گران‌تر می‌شوند. این طرح در حالی مطرح شده که تقریباً تمامی کالاهای اساسی همچون برنج، گوشت، نان، روغن، دارو، شیرخشک، بنزین، چای، شکر، کاغذ و… در حال حاضر مشمول دریافت یارانه هستند. در نتیجه در صورت تصویب رفراندوم مورد نظر نمایندگان و در پی آن نقدی شدن یارانه‌ها و حذف یارانه‌های پنهان، تمامی این کالا گران خواهند شد.

در مقابل این گرانی، مبلغ یارانه ماهیانه خانوارها افزایش می‌یابد اما این در حالی است که در طرح مذکور هنوز هیچ عدد و رقمی در این خصوص اعلام نشده است. طرحی که در حال حاضر اصولگرایان مطرح کرده‌اند و می‌خواهند با آن همه‌پرسی برگزار کنند، مشابه همان طرح هدفمند سازی یارانه‌هاست که محمود احمدی‌نژاد در زمان ریاست جمهوری خود اجرا کرده بود با این تفاوت که در طرح اخیر تمامی یارانه‌ها بدون استثناء حذف خواهند شد.

محمود احمدی‌نژاد در ۲۷ آذر سال ۱۳۸۹ در یکی از مصاحبه‌های تلویزیونی خود در خصوص هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت نقدی آن گفته بود:

این پول، پول امام زمان است، پول با برکتی است. پولی است که زمینه ساز رشد جامعه است.

اجرای طرح دولت احمدی‌نژاد باعث افزایش شدید قیمت‌ها شد و نکته تامل برانگیز اینجاست که یارانه ۴۵ هزار تومانی نیز در طی این سال‌ها هیچ گاه افزایش پیدا نکرد. البته هنوز مشخص نیست که موضع دولت ابراهیم رئیسی در مورد این طرح چیست. در این بین محسن رضایی که حالا معاون اقتصادی رئیس جمهور است، پیشتر در زمان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ وعده یارانه ۴۵۰ هزار تومانی داده بود.

بیشتر بخوانید
آرون گروپس

هشتم خرداد ماه سال جاری محسن رضایی در نشست خبری خود در کوران رقابت‌های اننخاباتی گفته بود:

ببینید یارانه ۴۵۰ هزار تومانی که من از آن صحبت کردم یعنی اینکه کل یارانه دریافتی مردم از یارانه‌های قبلی تا یارانه‌های جدید می‌شود ۴۵۰ هزار تومان.

حال باید منتظر ماند و دید جزئیات رفراندوم یارانه‌ای نمایندگان چیست . سرنوشت آن چه خواهد شد.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

18 + یازده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا