حیوانات خانگی

رفتار شناسی گربه‌ها | چرا گربه‌ها زیر پای صاحب خود می‌خوابند؟

در بحث رفتار شناسی گربه‌ها امروز می‌خواهیم به بررسی این موضوع که چرا گربه‌ها کنار پای صاحب خود می‌خوابند، بپردازیم. موضوعی که شاید کمتر مورد بررسی و توجه بوده است. در ادامه به معرفی و تشریح دلایل این طرز رفتاری در گربه‌ها می‌پردازیم.

 ۱-بقا

دلیل اول این است که گربه‌ها به دلیل ادامه‌ بقای خود این کار را می‎کنند. به طور طبیعی گربه‌ها وقتی در کنار کسی یا چیزی که از خودشان بزرگتر است، می‌خوابند؛ احساس آرامش و امنیت بیشتری می‌کنند. این امر از آن جایی ناشی می‌شود که در زمان کودکی خود معمولاً سعی می‌کردند نزدیک به قفسه سینه صاحب خود بخوابند چون ضربان قلب صاحبشان آنها را به یاد مادرشان می‌انداخته است. به همین خاطر هر گاه که صاحب گربه غلت می‌خورده، گربه از روی سینه صاحب خود می‌افتاده است. تکرار این اتفاق باعث شده تا  از روی قفسه سینه صاحب خود به کنای پای او نقل مکان کنند. انجام این تغییر باعث می‌شود آنها احساس آرامش و امنیت بیشتری کنند و به این واسطه مزاحمت کمتری برای خوابشان ایجاد شود.

۲-احساس امنیت

مورد دوم این است که احساس می‏‌کنند از طرف صاحب خود محافظت می‌شوند. جالب است بدانید گربه‌ها زمانی که می‌خوابند کاملاً بی‌دفاع می‌شوند، برای همین اگر در کنار صاحب خود بخوابند حس می‌کنند صاحب‌شان از آنها محافظت می‎کند.

۳-به موقع صاحب خود را بیدار کنند

دلیل سوم این است که گربه‌ها برای این می‌آیند و روی پای صاحب خود می‌خوابند که به هنگام بیدار شدن، سرپرست خود را نیز بیدار کنند تا سرپرست‌شان برنامه‌های مدون روزانه خود را شروع کنند. در واقع گربه‌ها دوست دارند همه برنامه‌ روزانه‌شان بر اساس یک برنامه ثابت پیش برود و اگر این برنامه بهم بخورد، آنها احساس ناراحتی می‌کنند. اگر هم حس کنند حال صاحب‌شان مثل همیشه خوب نیست، معمولاً سعی می‌کنند مراعات حال سرپرست خود را کنند و مزاحمش نشوند.

بیشتر بخوانید
چه حرف‌هایی را نباید به کسی که گربه یا هر پت دیگری دارد، بزنیم؟

۴-خیلی صاحب خود را دوست دارد

دلیل چهارم این است که گربه صاحب خود را جزو قلمرو خود می‌داند. خوب است بدانید گربه‌ها تمام اعضای خانواده را دوست دارند و با تمامی اعضا بازی می‌کنند ولی فقط کنار یک نفر از اعضای خانواده می‌خوابند؛ آن هم کسی است که بیشتر از سایر اعضای خانواده دوستش دارند و به او اطمینان می‌کنند. پس اگر گربه شما کنار پای شما می‌خوابد، شما خیلی خوش شانس هستید چون گربه‌تان شما را از بقیه اعضای خانواده بیشتر دوست دارد.

در خصوص رفتار شناسی گربه‌ها همچنین بخوانید: ابراز علاقه در گربه‌ها | گربه‌ها چگونه به صاحب خود ابراز علاقه می‌نمایند؟

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

شش + ده =

دکمه بازگشت به بالا