پزشکی

بروز رفتار جدید ویروس کرونا در ایران از زبان دکتر نمکی + فیلم جلسه ستاد

روز گذشته در جلسه ستاد ملی کرونا دکتر نمکی، وزیر بهداشت کشور از بروز رفتار جدید ویروس کرونا در ایران خبر داد. بنابر گفته‌های دکتر نمکی رفتار جدید ویروس کرونا، ویروس شناسان و محققان ستاد ملی کرونا را متعجب و شگفت‌زده کرده است.

توضیحات نمکی در جلسه ستاد ملی کرونا درباره رفتار جدید ویروس کرونا در کشور

در شرایط فعلی ما هنوز می‌توان گفت تقریباً در اوایل پیک چهارم ویروس کرونا هستیم. این در حالی است که بنابر آمارهای موجود، در این پیک دو برابر بیشتر نسبت به پیک قبلی، مریض داریم و بیش از ۱۸۰۰ بیمار ان‌توبه در کشور داریم. بخواهم شفاف‌تر بگویم، بیماری که ان‌توبه می‌شود، حالت خوشی ندارد. اوضاع در شرایط فعلی هم به شکلی است که بیماران خیلی زود پس از ابتلا در وضعیت بد حالی قرار می‌گیرند. اتفاق جدیدی که اخیراً رخ داده این است که ما خیلی از بیماران بهبود یافته را با حال خوب مرخص می‌کنیم آن هم در شرایطی که قبلاً اصطلاحاً چنین تابلویی را نداشتیم.

نکته جالب توجه اینجاست که بیمار پس از روز هفتم تا نهم یا حتی دهم ترخیص از بیمارستان، ناگهان در عرض ۴۸ ساعت با یک ریه‌ی خیلی گرفتار به مراکز درمانی برمی‌گردد. این در حالی است که تا پیش از این بیمار بهبود یافته در هفته دوم نقاهت به سمت بهبودی حرکت می‌کردند، خیالمان راحت بود که در ریل آرامش قرار گرفته‎‌اند اما الان با یک تابلوی متفاوتی مواجه هستیم. حتی کار به جایی رسیده که بیماران جوان‌تر متاسفانه روز هفتم یا هشتم که برای ادامه درمان و بهبودی از بیمارستان با ریه پاک مرخص شده‌اند، روز نهم و دهم، ناگهان در عرض ۴۸ ساعت با یک تابلوی وحشتناک مواجه می‌شوند.

این صحبت‌های وزیر بهداشت باعث متعجب شدن حسن روحانی شد و از نمکی پرسید که آیا چنین رفتار به صورت استثنا در برخی از بیماران رخ داده که نمکی پاسخ منفی داد و افزود:

چنین رفتاری در حال افزایش در میان بیماران است؛ یعنی چنین رفتار جدیدی استثنایی هم نیست. مثلاً ما در همین تهران، همکارانمان دارند مرتب در بین نزدیکان خودشان و خودمان هم داریم می‌بینیم. مریض می‌آید، بهتر می‌شود و بهبود می‌یابد و سپس مرخص مرخصش می‌کنیم. بیمار می‌رود و تقریباً هول و هوش ۲۰ تا ۲۳ درصد بر اساس آمارهایی که داریم نشان می‌دهد، این اتفاق در حال رخ دادن است. جالب اینجاست که بیمار با حال خوش می‌‍رود، ناگهان می‌گوید تنگی نفس پیدا کرده و تا به خودش می‌آید، می‌بیند در عرض ۴۸ ساعت پر از ویروس شده است.

حالا نکته اینجاست که این رفتار جدید ویروس برای ما ناشناخته بوده و انقدر این ویروس در طی این مدت چهره‌های متفاوتی از خود نشان داده که همه ما و کارشناسان را به کلی گیج کرده است. به هر تقدیر ما الان گرفتار یک موج سنگینی هستیم که با این شرایط دو گرفتاری جدید برای ما ایجاد شده؛ یکی اینکه سرعت ابتلای ویروس بسیار بالاست و خیلی سریع دارد تخت‌های ما رو پر می‌کند که باعث شده همه انرژی خود را در این بخش معطوف و تخت اضافه کنیم به گونه‌ای که حتی برخی از اتاق عمل‌ها را در بیمارستان‌ها به بیماران کرونایی اختصاص داده‌ایم. گرفتاری و مشکل دیگر ما دستوری است رئیس جمهور صادر کرده و تاکید بر اجرای آن داشته اما تاکنون این امر میسر نشده است.

بیشتر بخوانید: بررسی کوتاه عملکرد دکتر نمکی در قبال شیوع کرونا

بیشتر بخوانید
آیا مصرف آبغوره فشار خون را پایین می‌آورد؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا