هنر هفتم

رفتارشناسی سینمایی | در مورد سینما با این افراد بحث نکنید!

در این نوشتار می‌خواهیم به رفتارشناسی سینمایی در خصوص مواجهه با افرادی که جزو فیلمبازان هستند و دیدگاهی متعصبانه به سینما، آثار سینمایی و ژانرهای سینما دارند، بپردازیم. پس پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این رفتار شناسی سینمایی همراه ما باشید.

در رفتارشناسی سینمایی با چه کسانی نباید بحث کرد؟

۱-اگر کسی گفت:
 • کارگردان فقط کریستوفر نولان
 • کارگردان فقط مارتین اسکورسیزی
 • کارگردان فقط جان فورد
 • یا کارگردان فقط آلفرد هیچکاک

توصیه می‌کنیم با چنین فردی بحث نکنید.

نکته آموزشی:

در هر دوره در تاریخ سینما، کارگردانان بزرگ و برجسته‌ای وجود دارند که هر کدام از آنها دنیا را از پست دریچه لنز دوربین خود به گونه‌ متفاوتی دیده‌اند و یا می‌بینند و هر کدام از آنها حرف‌های شنیدنی و مهمی برای منتقل کردن به عاشقان سینما دارند. پس توجه داشته باشید که به طور کلی در سینما نام فیلمسازی از نام فیلمساز دیگر، بالاتر نیست!

۲-اگر کسی گفت:

 • فیلم‌های مارول، سینما نیست
 • فیلم فانتزی نگاه نمی‌کنم
 • ژانر علمی تخیلی، فرم ندارد

با این فرد هم لازم نیست بحث کنید.

نکته آموزشی:

جالب اینجاست که سینما تولد خود را مدیون علم و تخیل و تولد کارگردانان بزرگ نیز ثمره ژانر علمی تخیلی است. اسامی بزرگی که در تاریخ سینما و فیلمسازی به گوشمان می‌خورد، اسامی بزرگانی است که در دنیاهای فانتزی و سراسر رویای خود غرق شده بودند و هستند. همین مورد را می‌توان به ادامه بقا و حیات سینما بسط داد و می‌توان این گونه گفت که این هنر صنعت محبوب بقای خود را مدیون رویاپردازی‌های اهالی سینماست.

ویژگی خوب سینما به این شکل است که هر تماشاگری لذت از سینما را در چهارچوبی خاص، جست‌وجو می‌کند. پس با این تفاسیر احترام به ژانرها سبک‌ها پیش نیاز شناخت صحیح سینماست. در رابطه با این کیس خاص که در ابتدای امر به آن پرداختیم می‌توان این گونه گفت که آثار سینمایی استودیوهای فیلم سازی نظیر مارول و DC و یا به طور کلی سینمای کمیک شاید پرداخت خوبی نداشته باشند اما نبض هنر هفتم و راز همگام‌سازی سینما با دنیای مدرن را در خود جای داده‌اند.

بیشتر بخوانید
آخرین وضعیت اسدالله یکتا پس از ابتلا به کرونا

۳-اگر کسی گفت:

 • سینما فقط سینمای کلاسیک
 • سینما فقط سینمای قرن بیست و یک

با چنین فردی لزومی ندارد بحث کنید.

نکته آموزشی:

سینما یک هنر در حال پیشرفت و ترقی است که روز به روز خود را کامل می‌کند و از سوی دیگر این هنر صنعت خود را مدیون گذشته و تاریخچه‌اش می‌داند. پس توصیه می‌کنیم سینما را همان گونه که هست دوست داشته باشید، درک کنید و از شخصی سازی آن لطفا اجتناب کنید.

۴-اگر کسی گفت:

 • سینما فقط هالیوود
 • سینما فقط سینمای انگلیسی زبان یا غیر زبان فارسی
 • سینما فقیط سینمای فرانسه و ایتالیا و آلمان
 • فیلم‌های ایرانی و هندی و کره‌ای نمی‌بینم

با این شخص لازم نیست، الکی بحث کنید.

نکته آموزشی:

یکی از ویژگی‌های مهم و متمایز سینما این است که در هیچ مرز جغرافیایی نمی‌گنجد. سینما در اصل با اندیشه و تخیل فیلم‌ساز شکل می‌گیرد و فیلم‌ساز می‌تواند اهل هر کشور و منطقه جغرافیایی با هر نژاد و رنگ پوست و مذهبی باشد. سینما را باید عاشقانه دوست داشت و نباید این علاقه و عشق هنری را محدود کرد. سینما بدون هیچ زنجیری می‌تواند آزادنه در هر فرهنگ جغرافیایی متولد شود، رشد کند و به بالندگی و بلوغ برسد.

۵-اگر کسی گفت:

 • سینما تنها به معنی سرگرمی است
 • سینما تنها بازتاب هنر خالص است.

در اینجا نیز لازم نیست با فردی که چنین دیدگاهی دارد بحث کنید.

نکته آموزشی:

سینما به ذات خود یکی از گونه‌ها و دسته‌های هنر در زمان معاصر است که این هنر می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد. جالب است بدانید ارابه‌ی سینما حرکت رو به جلو و مترقی خود را به واسطه هنر و سرگرمی به پیش می‌برد. نکته جالب توجه اینجاست که زایش هنر در گرو سرگرمی است و ایجاد سرگرمی نیز به واسطه هنر رخ می‌دهد. تیپ‌های شخصیتی متفاوت علاقه‌مندان و دوست‌داران سینما باعث می‌شود در هر ژانر و زمینه‌ای، طرفداران خاص خود را داشته باشد اما این شرایط به معنای بهتر یا بالاتر بودن ژانری نسبت به سایر ژانرها در سینما نیست.

بیشتر بخوانید
کامبوزیا پرتوی نویسنده و کارگردان بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

۶-اگر کسی گفت:

 • در سینما تنها فرم مهم است
 • در سینما تنها محتوا مهم است
 • سینما به دو بخش دیالکتیک و انتکلت تقسیم می‌شود

توصیه میکنیم با فردی که چنین تفکری دارد، بحث نکنید.

نکته آموزشی:

شخصی که می‌خواهد از سینما و هنر هفتم صحبت کند، باید با توجه به دانش عموم از سینما شروع به صحبت کند. درک فرم و محتوا در قالب هنر هفتم، دانشی اکتسابی است که آن هم به واسطه مطالعه و تحقیق و تماشای آثار تولید شده بعد از گذشت سال‌های طولانی که فرد برای سینما زمان صرف می‌کند، به دست می‌آید. توجه داشته باشید که در سینما نه با استفاده از لغات ثقیل و تخصصی خود را از دیگران نشان می‌دهیم و نه با استفاده از بعضی واژگان خاص این حوزه می‌توانیم به خودمان اجازه بدهیم تا دیگران را مورد تمسخر قرار بدهیم. زمانی می‌توانیم ادعا کنیم که درک درستی از سینما داریم که بتوانیم هنر هفتم را به سادگی هر چه بیشتر برای دیگران توضیح دهیم.

در ستون هنر هفتم مجله اینترنتی خبرببر همچنین بخوانید: دانشگاه هوارد، دانشکده هنرهای زیبا خود را به نام چادویک بوزمن نامگذاری خواهد کرد

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

8 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا