علمیفناوری

هوش مصنوعی رشدی روز افزون دارد و خود را بر آینده انسان تحمیل می‌کند

این روزها ربات‌ها نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا می‌کنند. از ربات‌های پرستار و معلم گرفته تا ربات‌های آتشفشان و همیار پلیس در جامعه که امروزه در حال فعالیت هستند.

در همین رابطه جالب است بدانید مدتی قبل هم خبر رسید ربات انسان نمای اریکا آماده حضور در یک پروژه سینمایی برای ایفای نقش در جایگاه یک بازیگر است. موضوع حضور و پر رنگ شدن هوش مصنوعی و ربات‌ها موافقان و مخالفان متعددی دارد. در همین رابطه برخی اعتقاد دارند که ربات‌ها در حال تصاحب و مصادره حقوق انسان‌ها هستند. برخی اما عقیده متفاوتی دارند. آن‌ها در سوی دیگر میدان بر این باور هستند که در سال‌های آینده، انسان‌ به کمک ربات‌ها نیازمند است.

در این روزها با گذشت چندین ماه از شیوع ویروس کرونا در سطح دنیا، به نظر می‌رسد ربات‌های نظافتچی و پرستار بی‌فایده هم نبوده‌اند. با این وجود افرادی مثل ایلان ماسک مکررا بارها درباره قدرت غیرقابل کنترل هوش مصنوعی هشدار داده‌اند. حال پرسش اساسی و روز در جهان این است که آیا حاضر به پذیرش یک ربات به عنوان عضوی از خانواده خودتان هستید؟

پاسخ به این پرسش تکلیف خیلی از مسائل را از نظر رفتار انسان با هوش مصنوعی و ربات‌ها و جهان آینده مشخص خواهد کرد.

در حوزه مباحث علی همچنین بخوانید: رهبری آینده اینترنت جهان به دست چین می‌افتد

بیشتر بخوانید
شریک ایرانسل، MTN؛ متهم به پرداخت رشوه به گروه‌های تروریستی

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سه × دو =

دکمه بازگشت به بالا