پزشکیخبر ببر

رسانه‌های چین اعلام کردند: نخستین کسی که کرونا گرفت پیدا شد!

  1. چین احتمالا بیمار شماره یک کرونا را پیدا کرده که ۵۵ سال سن دارد و ساکن استان هوبی، همان محلی که نخستین کانون کرونا، بوده و از ۱۷نوامبر ۲۰۱۹ یعنی ۲۶ آبان ۱۳۹۸ بدان دچار شده‌ اما تا آخر دسامبر یعنی ۹ دی ۹۸ طول کشید تا پزشکان چینی بفهمند با ویروس تازه‌‌ای روبه‌رو شده‌اند. البته چین هنوز به دنبال بیمار شماره صفر و منشا بیماری است.
  2. الگوی گسترش کرونا ویروس در چین چنین بوده‌است. همان طور که گفتیم، بیمار شماره یک، ۱۷ نوامبر  بیماری را گرفته‌است. از این روز به بعد، روزی یک تا پنج‌ مورد جدید در چین گزارش شد و تا ۱۵ دسامبر یعنی ۲۴ آذر ماه تعدادشان به ۲۷ تن رسید. نخستین جهش دو رقمی ۲۶ آذر روی داد و تا ۲۹ آذر شمار دچار شدگان قطعی به ویروس کرونای جدید به ۶۰تن رسید.
  3. در ششم دی ماه، یک پزشک بیمارستان استانی هوبی به مقام‌های بهداشتی چین گفت که دلیل این بیماری ویروس جدیدی است. آمار دچارشدگان در این تاریخ به ۱۸۰نفر رسیده بود. هرچند پزشکان آن‌ زمان از این ماجرا باخبر نبودند. تا آخرین روز سال ۲۰۱۹، شمار دچارشدگان به ۲۶۶ نفر رسید و در نخستین روز سال ۲۰۲۰ به ۳۸۱نفر جهش پیدا کرد.
  4. دانشمندان چینی به دنبال بیمار شماره صفر هستند تا به منشا کرونا ویروس برسند که تاکنون اغلب باور دارند از جانوری وحشی، به احتمال زیاد خفاش، به انسان رسیده‌است. هیچ‌ کدام از ۹ بیمار ابتدایی در  آذر ماه، یعنی همان چهار زن و پنج‌ مرد ۳۹ تا ۷۹ساله، بیمار شماره صفر به‌ شمار نیامده‌اند. البته روشن نیست چند نفر از آنها در شهر ووهان، کانون گسترش بیماری هستند.
بیشتر بخوانید
رادیوسیتی، محلی خاطره انگیز که در آستانه نبودی است

این مقاله بر گرفته از ترجمه‌ اکانت توییتر کرگدن از گزارشی در رسانه‌ چینی south china morning post است.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا