پزشکیتکنولوژیفناوریگوشی و تبلتهوش مصنوعی

رایانه غول‌پیکری که باعث خوشحالی بیماران مبتلا به زوال عقل می‌شود

یک خانه سالمندان در انگلستان می‌گوید رایانه لوحی بزرگ به افراد مبتلا به زوال عقل کمک می‌کند تا سلامت خود را بهبود بخشند.

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، این رایانه لوحی ۴۰ اینچی (۱۰۲ سانتی متری) به افرادی که در Down Hall در Bradwell-on-Sea، هستند اجازه می‌دهد تا فعالیت‌هایی را انجام دهند که در دستگاه‌های صفحه لمسی کوچک‌تر با آنها مشکل دارند. لوئیز سایمون، سازمان دهنده این فعالیت‌ها می‌گوید:

تأثیر مثبتی که ایجاد می‌شود درخشان است و باعث شادی زیادی بین افراد مسن می‌شود. میز لمسی، فعالیت بدنی و روانی را تحریک می‌کند و به بهبود خلق و خو کمک می‌کند. این رایانه‌ها بیماران ما را تشویق می‌کنند که مغز خود را درگیر کنند، احساسات جدیدی را تجربه کنند و با هم تعامل داشته باشند.

هزینه دستگاه‌ها بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ پوند است و این دستگاه‌ها توسط NHS به خانه سالمندان اهدا شده است.

مولی، ۸۷ ساله، مبتلا به زوال عقل است و از این رایانه‌ها برای رنگ آمیزی اعداد استفاده می‌کند و پرستار او، خانم سیمون می‌گوید که هماهنگی و تمرکز او را بهبود بخشیده است. بازی‌ها شامل دومینو و پازل جستجوی کلمات است، اما می‌تواند صحنه‌های آرامش بخشی مانند شنای ماهی‌ها در اقیانوس را نیز نشان دهد که به گفته مسئولین خانه سالمندان می‌تواند برای ساکنین مبتلا به زوال عقل پیشرفته بسیار آرامش بخش باشد.

مولی می‌گوید که نقاشی مجازی روی رایانه لوحی را به نقاشی واقعی ترجیح می‌دهد زیرا کمتر کثیف کاری می‌شود.
مولی می‌گوید که نقاشی مجازی روی رایانه لوحی را به نقاشی واقعی ترجیح می‌دهد زیرا کمتر کثیف کاری می‌شود.

فناوری‌هایی که بیماران مبتلا به زوال عقل را از مراجعه بیمارستان بی‌نیاز می‌کند.

به گفته دانشمندان، سنسورهایی که به اندازه کافی کوچک هستند و همچنین دستگاه‌های روباتیک و کنترل خواب، می‌توانند به فناوری استاندارد در خانه افراد مبتلا به زوال عقل تبدیل شوند. ایده این است که افراد را به جای نیاز به مراجعه به بیمارستان، در خانه‌های خود ایمن و مستقل نگه دارید. دانشمندان، مهندسان و پزشکان در حال توسعه این فناوری در کالج امپریال لندن هستند. آنها می‌گویند که بسیاری از این فناوری‌ها مقرون به صرفه هستند و می‌تواند تا پنج سال قابل استفاده باشند.

بیشتر بخوانید
عرضه‌ی قریب‌الوقوع گوشی‌های صاایران با حمایت نیروهای مسلح

برخی از این فناوری در حال حاضر وجود دارد، اما محققان مرکز تحقیقات و فناوری مراقبت جدید در لندن اکنون می‌خواهند آن را گسترش داده و برای استفاده بیماران مبتلا به زوال عقل در زندگی روزمره خود تنظیم کنند. آنها در حال توسعه یک دستگاه الکتروانسفالوگرام (EEG) هستند که در گوش قرار می‌گیرد تا نوسانات فعالیت مغز را کنترل می‌کند و از فناوری رادار برای ردیابی حرکات افراد در خانه خود استفاده می‌کند.

هدف این است که حسگرهای اطراف خانه، در رفتارهایی از بیماران که می‌تواند آنها را در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان قرار دهد، تغییراتی را ایجاد کنند. مانند تغییر در الگوی راه رفتن که می‌تواند منجر به سقوط شود یا افزایش دمای بدن که می‌تواند از نشانه‌های عفونت باشد. سنسورها و دستگاه‌هایی که در خانه استفاده می‌شوند می‌توانند ضربان قلب، فشار خون و فعالیت مغزی را کنترل کرده و فعالیت خواب را نیز ردیابی کنند. این فناوری می‌تواند در صورت وجود مشکلات احتمالی در مراحل اولیه به پزشکان یا پرستاران هشدار دهد.

طرحی از یک خانه مناسب برای بیماران مبتلا به زوال عقل
طرحی از یک خانه مناسب برای بیماران مبتلا به زوال عقل

سریع و موثر

ترور ترومن که همسرش در سال ۲۰۱۶ به بیماری آلزایمر مبتلا شد، برخی از این فناوری‌ها را به عنوان بخشی از آزمایش در خانه خود به کار گرفت. میزان فشار خون از یک سنسور نشان می‌داد که همسرش باید به پزشک عمومی مراجعه کند. او گفت:

هنگامی که ما به پزشک عمومی مراجعه کردیم، توانستیم داده‌های همسرم را با خود ببریم و من با استفاده از برنامه روی رایانه لوحی شخصی، به پزشک عمومی یک نمای فوری از وضعیت سلامتی و سابقه اخیر همسرم ارائه دادم. آن روز داروی جدیدی تجویز شد و این راه برای ما سریع، کارآمد و موثر بود.

آقای ترومن حداکثر ۲۰ سنسور یا دستگاه جداگانه داشت که در خانه او اطلاعات جمع آوری می‌کرد و برخی از الگوهای خواب، دمای اتاق یا حرکات غیر معمول را کنترل می‌کرد و همچنین وزن، دمای بدن و سطح هیدراتاسیون را زیر نظر داشت.

بیشتر بخوانید
کمپانی فورد از دو مدل شاسی بلند جدید خود رونمایی کرد

پروفسور دیوید شارپ، متخصص مغز و اعصاب و رئیس مرکز فناوری که بخشی از موسسه تحقیقات زوال عقل انگلستان، کالج امپریال لندن است. او گفت:

فناوری‌های جدید حمایت از افراد در خانه‌های خود را بهبود می‌بخشد و در عین حال درک نحوه پیشرفت زوال عقل را نیز بهبود می‌بخشد. این فناوری‌ها به ما اجازه می‌دهند در مراحل اولیه مداخله کنیم تا از بحران‌هایی که اغلب منجر به بستری شدن در بیمارستان می‌شود جلوگیری کنیم.

در انگلستان ۸۵۰،۰۰۰ نفر مبتلا به زوال عقل زندگی می‌کنند و پیش بینی می‌شود این میزان تا سال ۲۰۵۱ به ۲ میلیون نفر برسد. پروفسور دیوید شارپ می‌گوید که از هر چهار تخت بیمارستان یک نفر مبتلا به زوال عقل است و ۲۰ درصد از این بستری‌ها به دلایل قابل پیشگیری بوده است. هر شش ماه یک‌بار از ۵۰ نفر از افراد مبتلا به زوال عقل و مراقبین آنها خواسته می‌شود تا این فناوری را در خانه‌های خود آزمایش کنند. هدف نهایی ایجاد «خانه‌های سالم» برای افراد مبتلا به زوال عقل است تا بتوانند با استفاده از این فناوری زندگی کنند. اگرچه معلوم نیست چگونه این فناوری تأمین می‌شود، اما دانشمندان می‌گویند برخی از امکانات مانند برنامه‌های حافظه رایگان خواهند بود و برخی از سنسورها می‌توانند تا ۱۰ پوند هزینه داشته باشند.

دستگاهی که در گوش قرار می‌گیرد، می‌تواند نوسانات مغزی در افراد مبتلا به زوال عقل را کنترل کند
دستگاهی که در گوش قرار می‌گیرد، می‌تواند نوسانات مغزی در افراد مبتلا به زوال عقل را کنترل کند.

دکتر پیام برنقی، استاد هوش ماشینی در دانشگاه ساری انگلستان می‌گوید:

پزشکان قادر خواهند بود به توانایی خود در نظارت از راه دور بر افراد اطمینان داشته باشند و در برابر هرگونه تغییرات نگران کننده به سرعت واکنش نشان دهند. بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به زوال عقل برای رفاه عمومی آنها و خانواده آنها بسیار مهم است.

هوش مصنوعی ممکن است بتواند یک روزه زوال عقل را تشخیص دهد

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

8 − شش =

دکمه بازگشت به بالا