پزشکی

راه حل‌های مؤثر در درمان نشخوار فکری

آیا تا به‌حال برای شما پیش آمده که اشتباه کنید یا در یک شرایط خاصی قرار بگیرید که از آن شرایط موجود احساس بدی بگیرید؟ این اتفاق قاعدتاً برای بسیاری از ما در طول زندگی بارها رخ می‌دهد. اما چند درصد از ما می‌توانیم احساس بد آن لحظه را فراموش کنیم و بصورت مداوم در حال یادآوری آن لحظه نباشیم؟ نشخوار فکری اختلالی است که می‌تواند این احساس آزار دهنده‌ای را با خود به همراه داشته باشد. برای درمان نشخوار فکری راه حل‌های گوناگون و متفاوتی وجود دارند که هر کدام از این راه حل‌ها می‌توانند به نحوی در برطرف کردن این اختلال تأثیرگذار باشند.

نشخوار فکری چیست؟

نشخوار فکری اختلالی است که با فکر کردن بیش از حد و بدون استراحت درباره مسائل و مشکلاتی که در گذشته برای ما پیش آمده‌اند، ارتباط مستقیم دارد. در بسیاری از موارد ممکن است که شما تجربیات تلخی را پشت سر بگذارید و لحظات سختی را سپری کنید. اگر شما توانایی کنترل افکار خود را داشته باشید، بعد از گذشت مدت زمان خاصی یه زندگی عادی باز خواهید گشت. اما اگر دچار اختلال نشخوار ذهنی باشید برای مدت طولانی و حتی در برخی موارد برای چندین سال شما در حال یادآوری آن لحظه خاص هستید و به هیچ عنوان نمی‌توانید آن را فراموش کنید. در این شرایط شما دچار اختلال نشخوار فکری شده‌اید و باید برای درمان این اختلال اقدام کنید.

نشخوار فکری بعنوان نوعی وسواس تلقی می‌شود و بصورت کاملاً غیرارادی می‌تواند باعث ایجاد احساسات منفی در فرد شود. برای درمان نشخوار فکری روش‌های گوناگونی مانند تمرین‌های فیزیکی و ذهنی و هم‌چنین تجویز داروها وجود دارد. در نشخوار فکری در برخی موارد ممکن است که چندین رشته افکاری متفاوت بصورت مداوم در ذهن فرد در حال تکرار شدن باشند. هر کدام از این رشته‌های فکری می‌توانند احساسات متفاوتی را در فرد بیدار کنند و همین اتفاق می‌تواند احساس آرامش را بطور کامل از بین ببرد. برخی اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی می‌توانند ارتباط مستقیمی با نشخوارهای ذهنی داشته باشند. برای پاکسازی ذهن خود از افکار بد، می‌توانید به یک مرکز مشاوره خوب مراجعه فرمایید.

بیشتر بخوانید
10 ماده‌ی غذایی مفید برای کاهش کلسترول خون

بهترین دارو برای نشخوار فکری

در بسیاری از موارد برای درمان نشخوار فکری معمولاً از داروها بهره گرفته می‌شود. داروهایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توانند به شما کمک کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید و راحت‌تر بتوانید با نشخوارهای فکری خود کنار بیایید. توجه داشته باشید که معمولاً تجویز داروها برای درمان نشخوار فکری همراه با جلسات روان درمانی اتفاق می‌افتد تا شما بتوانید بصورت تأثیرگذارتر از خدمات موجود در این زمینه بهره ببرید.

معمولاً داروهایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل ضدافسردگی‌ها و آنتی سایکوتیک‌ها می‌باشند، که می‌توانند تأثیر بسزایی در درمان نشخوار فکری داشته باشند. داروهای ضدافسردگی مانند فلووکسامین، پاروکستین، فلوکستین و سرترالین هم‌چنین داروهای آنتی سایکوتیک مثل آریپیپرازول، ریسپریدون و الانزاپین می‌توانند به شما کمک کنند تا با نشخوارهای فکری خود کنار بیایید و راحت‌تر آن‌ها را از ذهن خودتان حذف کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که نحوه مصرف این داروها باید با دقت زیادی صورت گیرد تا بتوان بصورت صددرصدی از تأثیرات آن‌ها بهره برد. حتماً این دارو‌ها را با تجویز پزشک مصرف کنید و به هیچ عنوان سرخود به سراغ مصرف دارو‌های این‌چنینی نروید. استفاده اشتباه از این داروها می‌تواند حتی در برخی موارد باعث تشدید نشخوار فکری شود.

چگونه از شر نشخوار فکری خلاص شویم؟

عوارض نشخوار فکری

اگر شما برای درمان نشخوار فکری هیچ‌گونه اقدامی انجام ندهید، ممکن است که عوارض بسیار زیادی گریبان‌گیر شما شوند. نشخوار فکری اختلالی روانی است که می‌تواند باعث تشدید اختلالات روانی دیگر شود. بیایید در ادامه برخی از عوارض مخرب نشخوار فکری را بررسی کنیم.

ایجاد استرس: یکی از مهم‌ترین عوارضی که در صورت عدم درمان نشخوار فکری با شما همراه خواهد شد، استرس است. بسیاری از روان‌شناسان و فعالان در این حوزه به این نکته اذعان می‌کنند که برای رهایی از استرس سعی کنید که نشخوارهای فکری خود را کنترل کنید.

بیشتر بخوانید
تست سریع کرونا به چه شکلی است؟

خودتخریبی: از دیگر عوارض نشخوار فکری ما می‌توانیم به خود تخریبی شدید اشاره کنیم. اگر ذهن شما همواره در حال کلنجار رفتن با افکار بی‌فایده باشد، قاعدتاً شما نمی‌توانید بصورت صددرصدی از قدرت تصمیم‌گیری و کنار آمدن با مشکلات بهره ببرید. در این شرایط به فردی ضعیف تبدیل می‌شوید و ممکن است که در شرایط خاص دست به رفتار‌های پرخطر و غیرعاقلانه بزنید.

ایجاد چارچوب‌های غیرمنطقی: از دیگر عوارضی که ممکن است در صورت عدم درمان نشخوار فکری گریبان‌گیر شما شود، ما می‌توانیم به ایجاد چارچوب‌های غیرمنطقی اشاره کنیم. نشخوار فکری می‌تواند ذهن شما را به سمت منفی‌بافی سوق دهد و باعث ایجاد چارچوب‌های غیرمنطقی شود که می‌توانند تنها برای مدت زمان کوتاهی احساس مثبت کاذب به شما بدهند.

مبتلا شدن به فشار خون: طبق تحقیقات انجام‌شده، در صورت عدم درمان نشخوار فکری علاوه بر آسیب‌رسیدن به ذهن، فیزیک شما نیز ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد. نشخوار فکری می‌تواند ریسک مبتلا شدن به بیماری‌های مربوط به فشار خون را افزایش دهد.

راه حل مؤثر درمان نشخوار ذهنی

درمان دارویی نشخوار فکری

دارو‌های گوناگون و متنوعی می‌توانند در درمان نشخوار فکری تأثیرگذار باشند. ما در چند پاراگراف پیش برای شما در رابطه با برخی از این دارو‌ها صحبت کردیم و به شما گفتیم که چگونه می‌توانید با استفاده از این داروها نشخوار فکر را کنترل کنید و به درمان این اختلال بپردازید. برخی از این داروها ممکن است که برای برخی افراد تأثیرگذار نباشند برای برخی دیگر تأثیر صددرصدی بگذارند. تأثیرگذاری یا عدم تأثیرگذاری این دارو‌ها به فاکتور‌های گوناگونی وابسته است.

مطمئناً با صحبت با یک پزشک متخصص شما می‌توانید به راحتی و بدون هیچ‌گونه استرس و نگرانی با استفاده از این داروها به درمان نشخوار فکری بپردازید و روند سلامتی سلامت ذهن و جسم خود را پیش بگیرید. مکمل‌ها و‌ترکیبات غذایی مثل ویتامین‌های گروه ب، منیزیم و امگا سه می‌توانند به شما کمک کنند تا نشخوار فکری را درمان کنید. علاوه بر داروهایی که پیشتر برای شما گفتیم، داروهایی مثل فلوکستین، پاروکستین، فلووکسامیننیز می‌تواند در درمان نشخوار فکری کمک کنند.

بیشتر بخوانید
تیامین یا ویتامین B1 چیست؟ + منابع و عوارض ویتامین ب1

روانشناس برای درمان نشخوار فکری

یکی از سریع‌ترین راه حل‌هایی که می‌تواند در درمان نشخوار فکری به ما کمک کند، مراجعه به روانشناس است. روانشناسان به ما کمک می‌کنند تا با تکنیک‌های متفاوت، افکار آزاردهنده را کنترل کنیم. تمرینات ذهن آگاهی جزو یکی از تأثیرگذارترین تمرینات هستند که می‌توانند در این زمینه و با کمک روانشناس در درمان مشغله فکری تأثیرگذار باشند. مواردی مانند بررسی زمان وقوع یک حادثه یا خاطره‌ای منفی، پذیرش تبعات این حادثه، مواجهه صادقانه و بدون جبهه‌گیری با موضوع، خلاقیت در فکر کردن راجع به اتفاقات منفی، سپاسگزار بودن، کنترل افکار درونی جزو مراحلی هستند که می‌توانند در ذهن آگاهی به ما کمک کنند تا با نشخوار فکری مبارزه کنیم.

طبق نظر روانشناسان اگر شما یاد بگیرید که ذهن خود را کنترل کنید، می‌توانید به راحتی با نشخوار فکری مبارزه کنید. سعی کنید که روزانه زمانی را برای فکر کردن به نکات مثبت اختصاص دهید. علاوه بر این، می‌توانید زمانی را نیز در آخر شب برای فکر کردن افکار منفی اختصاص دهید. در این‌صورت اگر در طول روز این افکار به سراغ شما بیایند، می‌توانید به راحتی و با کم‌ترین میزان دغدغه آن‌ها را به تأخیر بیندازید تا در زمان مشخص‌شده روی آن‌ها کار کنید. علاوه بر صحبت با روانشناسان، یوگا، مکمل‌های غذایی و گیاهان دارویی نیز می‌توانند در زمینه درمان نشخوار فکری به شما کمک کنند. اگر اختلال شما ضعیف و قابل کنترل باشد، می‌توانید با انجام چند عادت و تمرین ساده به راحتی این اختلال را درمان کنید. اما اگر اختلال شما تشدید شده باشد قاعدتاً باید از داروها نیز در کنار انجام تمرینات بهره ببرید.

منبع: therecoveryvillage.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا