تکنولوژیسایر گجت‌ها

۱۰ نکته‌ی مهم در راستای راهنمای خرید کولر گازی

خرید کولر گازی به‌مانند هر وسیله‌ی دیگری اگر با آگاهی قبلی صورت نگیرد، ممکن است خریدی عالی نباشد. با آگاهی از چندوچون ماجرا در باب کولر گازی می‌توان خریدی بهتر را تجربه کرد تا بعداً از بابت خرید پشیمان نشد. در همین راستا، در این نوشتار سعی ما معرفی نکاتی‌ست که به‌هنگام خرید کولر گازی می‌بایست به آن‌ها توجه کرد. با ما باشید تا در نوشتار حاضر با عنوان راهنمای خرید کولر گازی نگاهی به این نکات داشته باشیم.

راهنمای خرید کولر گازی

۱- سه نوع کولر گازی وجود دارد

پیش از آن که به معرفی معیارهای مهم به هنگام خرید کولر گازی بپردازیم، بهتر است گفته شود که به طور عمده سه نوع کولر گازی وجود دارد. یک نوع کولر گازی که اصطلاحاً «پنجره‌ا‌ی» نام دارد، به نسبت مدل‌های دیگر از مصرف انرژی بیشتری برخوردار است. مزیت استفاده از این نوع کولر گازی این است که اولاً قیمت آنچنان بالایی ندارد، ثانیاً میزان سرمایش‌اش بسیار خوب است و ثالثاً از آن می‌توان در پنجره استفاده کرد، یعنی نیازی به دردسرهای جا گذاشتن کولر و آن همه سیم‌کشی نیست. اما دو عیب عمده دارد: نخست آن که مصرف انرژی‌اش زیاد است و دوم آن که سروصدای زیادی هم دارد.

مدلی دیگر وجود دارد که آن را اصطلاحاً «اسپلیت» می‌نامند. این نوع کولر گازی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کولر گازی اسپلیت به نسبت کولر گازی پنجره‌ای قیمت بالاتری دارد اما درعین‌حال از مصرف برق بسیار کمتری برخوردار است. این نوع کولر دو تکه است. یک بخش آن در درون منزل یا مغازه برای خنک‌کردن قرار می‌گیرد و موتورش بیرون از محیط منزل و یا مغازه. نکته‌ای که در این بین می‌بایست به آن دقت شود این است که نباید فاصله این دو زیاد شود. پس اگر به دنبال کولر گازی اسپلیت هستید ولی مکانی برای نصب موتور ندارید، بهتر است به‌سمت این نوع کولر گازی نروید.

نوع سوم کولر گازی، کولر گازی ایستاده است. البته از این نوع کولر گازی بسیار کم در محیط منزل استفاده می‌شود، آن هم از سر ناچاری. در واقع از چنین مدلی از کولر گازی عمدتاً برای محیط‌های صنعتی، تجاری و اداری استفاده می‌شود – مثلاً در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، در بانک‌ها و مکان‌های این‌گونه.

بیشتر بخوانید
پیش به سوی پرواز در آسمان‌ها با استفاده از خودروهای پرنده

۲- نکات مربوط به کولر گازی پنجره‌ای

راهنمای خرید کولر گازی
کولر گازی پنجره‌ای

از آن‌جا که دو مدل اول کولر گازی در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می ‌یرند، بیشتر در مورد این دو مدل، خصوصاً مدل اسپلیت، صحبت خواهیم کرد. ابتدا به نکات مهم در مورد کولر گازی مدل پنجره‌ای بپردازیم. اگر قصد خرید کولر گازی پنجره‌ا‌ی دارید، حتماً به اندازه کولر و میزان جایی که قرار است در پنجره به آن اختصاص دهید دقت کنید.

افزون بر این به یاد داشته باشید که کولر گازی پنجره‌ای مصرف برق بسیار زیادی دارد. پس به‌هنگام خرید این مدل کولر گازی، مراقب باشید که قیمت پایین‌تر آن‌ها به نسبت کولرهای گازی اسپلیت چشم‌تان را نگیرد. چندین برابر این اختلاف قیمت را بعدها از طریق پول برق پرداخت خواهید کرد. ضمناً این مدل کولر گازی از میزان صدای بالایی برخوردار است و اگر از جمله کسانی هستید که به سروصدا حساس اند، قید خرید کولر گازی پنجره‌ای را بزنید.

۳- نکات مربوط به راهنمای خرید کولر گازی اسپلیت [کمپرسور]

حال برسیم به کولر گازی اسپلیت. معمولاً در بحث راجع‌به راهنمای خرید کولر گازی از نوع کمپرسور نیز سخن به میان می‌آید. به نظر من خیلی نوع کمپرسور مهم نیست. همین‌قدر بدانید که معمولاً از سه نوع کمپرسور استفاده می‌شود: کمپرسور اسکرول، کمپرسور پیستونی و کمپرسور روتاری. عموماً از کمپرسورهای روتاری در کولرهای گازی استفاده می‌شود و این امر به سبب آن است که این نوع کمپسور هم برای مناطق گرمسیری و هم برای مناطق با هوای معتدل گزینه‌ای مناسب است.

۴- نکات مربوط به راهنمای خرید کولر گازی اسپلیت [قابلیت اینورتر]

کولر گازی اسپلیت
کولر گازی اسپلیت

گفته شد که خیلی نیازی به تمرکز بر روی نوع کمپرسور کولر نیست، اما به اینورتر بودن کولر بایستی دقتی فراوان داشت. کولرگازی‌هایی که از قابلیت اینورتر برخوردار اند، مصرف انرژی بسیار کمتری دارند. این امر به‌سبب آن است که در کولرگازی‌هایی که از قابلیت اینورتر برخوردار نیستند، آن زمان که دمای محیط به آن دمایی که کاربر به کولر داده برسد، کمپرسور خاموش می‌شود و با گرم‌شدن دوباره‌ی محیط، کمپرسور روشن می‌شود.

بیشتر بخوانید
ویرجیل گریفیت، کارشناس ارزهای دیجیتال به کمک به کره شمالی اعتراف کرد.

همین روشن‌وخاموش‌شدن کمپرسور است که میزان مصرف برق را بالا می‌برد، اما کولرگازی‌هایی که از قابلیت اینورتر برخوردار اند، به‌هنگام رسیدن دمای محیط به میزان دلخواه کاربر، کمپرسورشان خاموش نمی‌شود بلکه دور موتور کاهش می‌یابد و به این ترتیب کمپرسور در طول روز بارها و بارها روشن و خاموش نمی‌شود و نتیجتاً کاهش مصرف انرژی، آن هم به میزانی بسیار چشمگیر، اتفاق می‌افتد. پس سعی کنید به‌هنگام خرید کولر گازی حتماً به اینورتر بودن کولر دقت کنید. البته کولرگازی‌های اینورتر به‌نسبت انواع غیر اینورتر از قیمت بالاتری برخوردار اند، اما ارزش پرداخت قیمت بالاتر را دارند چرا که بعدها این اختلاف قیمت به‌هنگام پرداخت قبض برق جبران می‌شود.

۵- توجه به بازدهی کولر یا EER

موردی دیگر که می‌بایست به‌هنگام خرید کولر گازی به آن دقت شود، EER است. این فاکتور، میزان بازدهی کولر را نشان می‌دهد و هر چه رقم آن بالاتر باشد میزان بازدهی کولر بیشتر است. یعنی کولری که EER بالاتری به نسبت کولر دیگر دارد میزان بیشتری از انرژی برق را به سرما تبدیل می‌کند و این‌گونه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود. پس کولری که هم از نوع اینورتر است و هم EER بیشتری دارد، می‌تواند گزینه‌ا‌ی مناسب برای کسانی باشد که به میزان مصرف برق اهمیت می‌دهند.

۶- توجه به صدای کولر

معیاری دیگر که به‌هنگام خرید کولر گازی بایستی به آن دقت شود، میزان صدای کولر است. این میزان را با معیار دسیبل در کاتالوگ کولر درج می‌کنند. بدیهی است که هرچه صدای کولر کمتر باشد بهتر است. سعی کنید به دنبال کولری باشید که صدای‌اش از میزان دسیبل کمتری برخوردار است.

بیشتر بخوانید
حفره امنیتی iOS را کشف کنید و یک و نیم میلیون دلار جایزه بگیرید

۷- درنظرگرفتن میزان پرتاب باد کولر

راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی

موردی دیگر که بهتر است به آن نیز دقت کنید، میزان پرتاب باد کولر است. عموماً این مورد را با معیار متر مشخص می‌کنند. واضح است که هر چه کولر از پرتاب باد بالاتری برخوردار باشد، بهتر است. سعی کنید کولری خریداری کنید که پرتاب بادش حداقل ۱۰ متر باشد.

۸-  اهمیت‌دادن به قدرت کولر گازی

قدرت کولر نیز از جمله مواردی است که باید به آن دقت داشت. اما این مورد را بهتر است متخصص کولر گازی، یعنی کسی که اقدام به نصب کولر گازی می‌کند، مشخص کند. برای دانستن اهمیت قدرت کولر بهتر است بدانید که اگر قدرت کولری که انتخاب می‌کنید کمتر از آن چیزی باشد که باید باشد، محیطی که در آن از کولر گازی استفاده می‌کنید آن چنان که توقع دارید خنک نمی‌شود؛ اما اگر قدرت کولری که انتخاب می‌کنید، بیشتر از آن چیزی باشد که باید باشد، خشکی محیط بیشتر می‌شود و درنتیجه نفس‌کشیدن در محیط منزل دشوار می‌شود. خلاصه آن‌که بهتر است پیش از خرید، حتماً به میزان قدرت خنک‌کنندگی کولر دقت کنید و از یک متخصص مشورت بگیرید. میزان قدرت کولر، علاوه بر مساحت محیطی که قرار است کولر در آن مورد استفاده قرار گیرد، به جغرافیای شهر و آفتاب‌گیر بودن یا نبودن منزل نیز بستگی دارد.

۹- توجه ریموت‌کنترل راه دور

راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی

 مورد دیگری که به هنگام خرید کولر گازی بد نیست به آن دقت کنید کنترل از راه دور است. برخی کولرگازی‌ها از کنترل از راه دور برخوردار اند و بدیهی است که داشتن کنترل از راه دور بهتر از نداشتن آن است.

۱۰- توجه به گارانتی

 بهتر است کولر انتخابی شما از گارانتی برخوردار باشد و همچنین بهتر است تاریخ شروع گارانتی از روز نصب کولر گازی حساب شود و نه از روزی که کولر تولید شده.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

7 + یازده =

دکمه بازگشت به بالا