زیباییمد و پوشاک

همه‌چیز در مورد کفش پاشنه بلند + راهنمای خرید

کفش‌ نقش مهمی در زیبایی ظاهری و آراستگی هر شخص دارد. این مسئله برای برخی خانم‌ها از اهمیت بیش‌تری برخوردار است، تاآن‌جا‌که حتی برخی از آن‌ها برای هر جمع و محفلی، کفش مخصوص آن‌ را انتخاب می‌کنند. یکی از اجزای کفش که خانم‌ها به‌هنگام خرید کفش بسیار به آن حساس هستند پاشنه‌ی‌کفش است. بسیاری از خانم‌ها برای میهمانی و حتی محل‌کار خود پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند را به کفش‌های تخت ترجیح می‌دهند. اگر جزو این دسته از خانم‌ها هستید این نوشتار را تا انتها دنبال کنید. در ادامه به طور کامل روی کفش پاشنه بلند و نکات خرید کفش پاشنه بلند تمرکز خواهم داشت.

انواع کفش زنانه بر حسب نوع پاشنه

۱- کفش تخت

کفش‌ تخت به کفش‌هایی گفته می‌شود که پاشنه‌های بسیار کوتاه تا حدود یک‌ونیم الی دو سانتی‌متر داشته‌باشند. این کفش‌ها به دلیل راحتی استفاده، طرفداران زیادی دارند و بیشتر خانم‌ها از آن‌ها برای استفاده روزمره و خرید استفاده می‌کنند. استفاده‌ی مداوم از کفش‌های تخت قطعاً به اندازه‌ی کفش‌های پاشنه بلند مضر نیست، اما خالی از اشکال نیز نیستند. این کفش‌ها به ویژه انواع غیراستاندارد آن‌ها، فشار زیادی به کف و ساق پاها وارد می‌کنند و بهتر است با کفش‌های طبی استاندارد یا کتانی‌های اسپرت جایگزین شوند.

۲- کفش با پاشنه‌ی سه تا پنج سانتی‌متری

 این کفش‌ها بیش‌تر مناسب خانم‌های میان‌سال و افرادی است که به‌تازگی پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند را شروع کرده‌اند. به‌علاوه این کفش‌ها برای کسانی‌که مشکلات ستون‌فقرات و زانو درد دارند و می‌خواهند در میهمانی‌ها ظاهری مناسب و آراسته داشته‌باشند، انتخاب بسیار مناسبی هستند.

۳- کفش با پاشنه‌‌ی هفت سانتی‌متری

 این مدل از کفش‌های پاشنه بلند، هم به لحاظ زیبایی و هم به‌ لحاظ حفظ سلامتی استانداردترین نوع از کفش‌‌های پاشنه بلند هستند. استایل کفش‌های پاشنه هفت سانتی به‌گونه‌ای است که هم مناسب جلسات رسمی و اداری و هم مناسب مجالس میهمانی هستند. کفش‌های پاشنه هفت‌سانتی غالباً با پنجه‌های باریک و رویه‌ی باز طراحی‌ می‌شوند، اما اگر شما پنجه‌ی پهنی دارید یا به کفش‌های پوشیده‌تر علاقه‌مندید می‌توانید از انواع دیگر این کفش‌ها استفاده کنید و درعین حال آراسته و موقر به نظر بیایید.

۴- کفش با پاشنه‌ی ده سانتی‌متری و بیش‌تر

 این مدل‌ کفش‌ها بیش‌تر کاربردهای خاصی نظیر ست‌کردن با لباس عروس یا لباس‌های شب بسیار مجلل، مزون‌های شو‌ی لباس و مدل‌های عکاسی دارند و راه رفتن با آن‌ها کار هرکسی نیست!

۵- کفش لژدار

کفش پاشنه بلند لژدار

 کفش‌های لژدار در حالت کلی به کفش‌های پاشنه بلندی گفته می‌شود که فضای بین پنجه و پاشنه پوشیده شده‌باشد. راه‌رفتن با این کفش‌ها حتی انواع پاشنه بلند آن‌ها نیز بسیار راحت بوده و مشکلات کفش‌های پاشنه بلند مرسوم را ندارند. این کفش‌ها که بیش‌تر ظاهری اسپرت دارند در مجالس رسمی قابل استفاده نبوده و بیش‌تر مناسب مراسم خودمانی و دورهمی هستند.

بیشتر بخوانید
19 میوه‌ی مفید برای سرعت‌بخشیدن به رشد مو

۶- کفش لژدار در قسمت پنجه

 این کفش‌ها چیزی بین کفش‌های پاشنه بلند مرسوم و کفش‌های لژدار هستند که فقط در قسمت پنجه‌ی پا لژ دارند و فضای بین پنجه و پاشنه خالی است. این کفش‌ها که استفاده از آن‌ها به سلیقه‌ی شخص بستگی دارد برای افرادی که تمایل به پوشیدن کفش‌هایی با پاشنه‌های خیلی بلند دارند و از طرفی از پس راه‌رفتن با آن‌ها برنمی‌آیند، انتخاب مناسبی هستند.

نکات خرید کفش پاشنه بلند

به‌هنگام خرید کفش پاشنه بلند باید به جزئیات و جنس کفش دقت کنید و سلامتی خود را در ازای پرداخت مبلغی کمتر، به‌خطر نیاندازید. برای این‌که بتوانید بهترین و صحیح‌ترین انتخاب را در هنگام خرید کفش پاشنه بلند داشته‌باشید، نکات زیر  را در نظر بگیرید.

۱- به اتصال پاشنه به بدنه‌ی کفش دقت کنید

 مهم‌ترین قسمت در کفش‌های پاشنه بلند به‌ویژه در انواع پاشنه باریک آن‌ها، نحوه‌ی اتصال پاشنه به کفش است. در هنگام خرید به‌خوبی به این قسمت دقت کرده و اطمینان حاصل کنید که اتصال پاشنه به بدنه‌ی کفش به‌درستی و با ابزار مناسب صورت گرفته‌باشد. متاسفانه ایجاد مشکل در این قسمت و جداشدن پاشنه از بدنه‌ی کفش در هنگام راه‌رفتن می‌تواند خسارت جبران‌ناپذیری برای پاهای شما به‌وجود آورد.

۲- به شکل رویه‌ی کفش توجه داشته باشید

در برخی از کفش‌های پاشنه بلند برای زیباتر جلوه دادن پا در کفش، رویه‌ی کفش بسیار باریک یا جلوباز طراحی می‌شود. در هنگام خرید کفش پاشنه بلند حتماً به قسمت رویه‌ی کفش دقت کرده و آن‌ را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید. اگر در پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند مهارت ندارید، کفش‌هایی بخرید که رویه‌های پهن‌تری دارند. این کفش‌ها پای شما را بهتر دربرمی‌گیرند و راه‌رفتن و حفظ تعادل با آن‌ها برای‌تان راحت‌تر است.

راهنمای خرید کفش پاشنه بلند

۳- حواس‌تان به شکل پاشنه باشد

 اکثر خانم‌ها تصور می‌کنند که هرچه پاشنه‌ی کفش‌های‌شان بلندتر و باریک‌تر باشد، زیباتر و جذاب‌تر به‌نظر می‌آیند. جدای از این‌که در حالت کلی این مسئله کاملاً سلیقه‌ای است، توجه به تناسب لباس‌ با کفش، مکان استفاده از آن و مهم‌تر از همه‌ی این‌ها دقت به حفظ سلامتی در اولویت قرار دارند.

شاید به فراخور محفلی که در آن دعوت هستید و لباسی که قصد دارید بپوشید، لازم باشد از کفش‌هایی با پاشنه‌ی خیلی بلند استفاده کنید. در هنگام خرید این کفش‌ها حتماً به این‌ نکته توجه کنید که محور پاشنه‌ی کفش در امتداد محور فرضی پاشنه پای‌تان قرار بگیرد. هرچه فاصله‌ی بین این دو محور کمتر باشد فشار کمتری به پاشنه وارد می‌شود و حفظ تعادل برای‌تان راحت‌تر است. در خرید چنین کفش‌هایی حوصله‌ی بیش‌تری به خرج دهید، زیرا کفش‌های با پاشنه‌ی باریک قطعاً در نگاه اول جذاب‌تر هستند. سعی کنید کفشی پیدا کنید که با وجود داشتن پاشنه‌ای کمی پهن‌تر، هم‌چنان پاهای‌تان را زیبا و جذاب نشان دهد.

بیشتر بخوانید
6 روش شگفت‌انگیز برای داشتن دست‌های بدون چروک

راهنمای خرید کفش پاشنه بلند

۴- نوع کفی هم مهم است

انتخاب کفی مناسب برای کفش‌های پاشنه بلند به‌سبب فشار بیش‌تری که به پا وارد می‌شود، از سایر کفش‌ها مهم‌تر است. برای قرار دادن کفی در کفش نیاز است که شماره کفش حدود نیم الی یک شماره از پای‌تان بزرگ‌تر باشد. اگر دوست ندارید کفش‌های‌تان بزرگ و زمخت به‌نظر بیاید، می‌‌توانید از انواع کفی و پدهای طبی بسیار نازک، نیم‌کفی‌ سیلیکونی و ژله‌ای زیر پنجه یا زیر پاشنه، فاصله دهنده‌ و محافظ انگشتان پا، نوارهای محافظ و یا قالب‌های کفش استفاده کنید.

چند نکته برای استفاده‌ی راحت‌تر از کفش پاشنه بلند

۱- کفش پاشنه بلند را در خانه بپوشید

اگه در پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند مهارت ندارید و به‌تازگی می‌خواهید پوشیدن این کفش‌ها را شروع کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم آن‌‌ها را قبل از میهمانی در خانه و در حین کارهای روزمره بپوشید.

۲- درون آن‌ها را پر کنید

 زمانی‌که از کفش‌های پاشنه بلندتان استفاده نمی‌کنید درون آن‌ها را با روزنامه‌ی مچاله یا هر ماده‌ی منعطف دیگری پر کنید و در کمد قرار دهید. این‌کار علاوه بر این‌که به حفظ ظاهر کفش کمک می‌کند از تنگ‌شدن آن‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

۳- کف کفش را زبر کنید

کف کفش‌های نو اکثراً لیز هستند و این مسئله در کفش‌های پاشنه بلند می‌تواند بسیار مشکل‌ساز شود. به‌وسیله‌ی یک سمباده یا شی تیز کف کفش را زبر و ناهموار کنید و خطر لیز خوردن با آن‌ها را کاهش دهید.

۴- آن‌ها را در فریزر قرار دهید

 چند روز یا چند ساعت قبل از میهمانی، درون کفش‌های پاشنه بلندتان کیسه‌های آب گذاشته و در فریزر قرار دهید. وقتی‌که آب درون کیسه‌ها یخ بزند منبسط شده و سبب گشادتر شدن کفش‌ها می‌شود.

۵- انگشتان‌تان را به‌هم ببندید

 زمانی‌که کفش پاشنه بلند می‌پوشید بیش‌ترین فشار به پنجه‌ی پای‌تان وارد می‌شود و انگشتان‌تان بیش از حد درد می‌گیرند. از قدیم معروف است که برای پوشیدن این کفش‌ها، انگشتان سوم و چهارم را به‌هم ببندید. شاید علت این مسئله کنترل عصب‌های انگشتان و افزایش آستانه‌ی تحمل درد توسط آن‌ها باشد.

۶- کفش‌های‌تان را درنیاورید

 زمانی‌که در میهمانی پاهای‌تان درون کفش‌های پاشنه بلند بیش از حد خسته شد، اولین فکری که به ذهن‌تان می‌رسد این است که کفش‌هایتان را درآورید و از شر آن‌ها خلاص شوید! این فکر اگر کفش راحت‌تری همراه خود داشته‌باشید و شرایط میهمانی نیز اجازه دهد، فکر بدی نیست، در غیر این‌صورت کفش‌های‌تان را درنیاورید. در چنین شرایطی پاها در اثر فشار زیاد متورم شده‌اند و اگر کفش‌های‌تان را دربیاورید بعید است دوباره بتوانید پاهای‌تان را در کفش‌ها جا بدهید!

نحوه‌ی راه رفتن با کفش پاشنه بلند

راه‌رفتن با کفش‌های پاشنه بلند برای برخی خانم‌ها بسیار دشوار است، به‌خصوص اگر قرار باشد چندین ساعت آن‌ها را به پا داشته‌باشند  یا مسافت قابل‌توجهی با آن‌ها راه بروند. در این بخش نکاتی را به شما ارائه می‌دهیم تا بهتر بتوانید از پس راه‌رفتن با کفش‌های پاشنه بلندتان برآیید:

  • از پاشنه‌های خیلی بلند استفاده نکنید: اگر در پوشیدن این کفش‌ها مبتدی هستید یا اگر قرار است با آن‌ها به محافل طولانی‌مدت بروید از کفش‌های با پاشنه‌‌ی خیلی بلند استفاده نکنید. راه رفتن و حفظ تعادل با این کفش‌ها واقعا طاقت‌فرساست!
  • قدم‌های کوتاه بردارید: زمانی‌که کفش پاشنه بلند به پا دارید، قدتان بلندتر از حالت معمول می‌شود، پس برای حفظ تعادل لازم است که قدم‌های‌تان را کوتاه‌تر و نزدیک‌تر بردارید.
  • قدم‌ها‌ی‌تان را از پاشنه به پنجه بردارید: زمانی‌که کفش پاشنه بلند می‌پوشید، بیش از حد به انگشتان و پنجه‌ی پای‌تان فشار وارد می‌شود، پس از پاشنه به پنجه قدم بردارید تا قدری از این فشار کم کنید.
  • صاف راه بروید: در هنگام راه‌رفتن با کفش پاشنه بلند، قوز نکنید و در یک خط مستقیم راه بروید. با این‌کار علاوه بر حفظ راحت‌تر تعادل‌تان، وقار و سنگینی بیش‌تری خواهید داشت.
بیشتر بخوانید
9 روش عالی و تأثیرگذار برای کنترل چربی پوست

کفش زنانه پاشنه بلند

مضرات کفش پاشنه بلند

 برخی از مضرات استفاده‌ی مداوم از کفش پاشنه بلند به قرار زیر هستند:

۱- کمر درد به‌ویژه در بخش تحتانی

 پوشیدن مداوم کفش پاشنه بلند فشار زیادی به ستون فقرات وارد می‌کند و کمردردهای شدیدی به‌وجود می‌آورد.

۲- درد ماهیچه‌های ساق پا

برای حفظ تعادل در هنگام پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند، فشار زیادی به عضلات و ماهیچه‌های ساق پا وارد می‌شود که حتی می‌تواند باعث رگ‌به‌رگ شدن این ماهیچه‌ها نیز بشود.

۳- درد کف پا

پوشیدن این کفش‌ها درد زیادی در کف پا به‌خصوص در زیر پنجه ایجاد می‌کنند که ممکن است چندین‌روز ادامه داشته‌باشند. استفاده از کفی‌های مناسب می‌تواند قدری این مشکل را کاهش دهد.

۴- فشار بیش‌از حد به مچ پا

 برای هر خانمی حتی تصور این‌که پایش در کفش پاشنه بلند پیچ بخورد وحشتناک است. اگر نتوانید تعادل خود را حفظ کنید و این اتفاق برا‌ی‌تان بیفتد فشار و آسیب بسیار شدیدی به مچ پای‌تان وارد می‌شود.

استفاده از کفش پاشنه بلند

سخن آخر

در این نوشتار سعی شد راه‌کارهایی برای انتخاب و استفاده‌ی صحیح از کفش‌های پاشنه‌های بلند ارائه شود. با رعایت اصول و نکاتی که در این نوشتار به آن‌ها اشاره شد قادر خواهید بود کفش مناسبی بخرید، به‌درستی از آن نگهداری کنید و به‌خوبی در میهمانی‌ها آن‌ها را بپوشید و از زیبایی و جذابیت خود لذت ببرید.

در ضمن اگر تجربه‌ای در زمینه‌ی خرید کفش پاشنه بلند یا استفاده از کفش زنانه پاشنه بلند دارید آن را با ما و کاربران درمیان بگذارید.

بیشتر بخوانید: افراد قدبلند بهتر است چه لباسی بپوشند؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هشت − 3 =

دکمه بازگشت به بالا