زیباییمد و پوشاک

راهنمای خرید کفش زنانه | فاکتورهای مهم در انتخاب کفش زنانه

احتمالاً درباره‌ی نقش مهم کفش در سلامت پاها و تأثیر مهم سلامت پاها بر سلامت کلی بدن شنیده یا خوانده‌اید. با توجه به اهمیت کفش از این نظر بهتر است هنگام خرید، کفش‌هایی را انتخاب کنیم که تمامی ویژگی‌های یک کفش استاندارد را داشته باشند. از سویی کفش تأثیر قابل‌توجهی بر استایل و زیبایی ظاهری افراد دارد و از همین روی فرم و رنگ هم از فاکتورهایی هستند که بهتر است در انتخاب مناسب‌ترین کفش درنظر گرفته شوند. گذشته از این موارد دوام کفش، برند کفش، کشور تولیدکننده‌ی کفش یا حتی سازگاری جنس آن با محیط زیست هم مشخصه‌هایی هستند که توجه به آن‌ها در داشتن بهترین انتخاب مؤثر خواهند بود. در این نوشتار قصد داریم به راهنمای خرید کفش زنانه و ارتباط تمامی این فاکتورها با یک کفش زنانه‌ی خوب بپردازیم.

انواع کفش زنانه

پیش از ارائه‌ی راهنمای خرید کفش زنانه بهتر است ابتدا نگاهی به انواع کفش زنانه داشته باشیم، چرا که با آشنایی با انواع کفش‌های زنانه انتخاب آگاهانه‌تر و بهتری خواهیم داشت. کفش‌های زنانه تنوع بسیار زیادی دارند، اما می‌توان تمامی آن‌ها را از نظر فرم در دسته‌های زیر طبقه‌بندی کرد:

۱- کفش‌های پاشنه‌دار

مشخصه‌ی بارز کفش‌های پاشنه‌دار همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، داشتن پاشنه است. اما پاشنه‌های همه‌ی کفش‌های پاشنه‌دار شبیه به هم نیستند و از نظر فرم و اندازه با هم تفاوت دارند. در ایران معمولاً اندازه‌ی پاشنه‌های کفش را با واحد سانتی‌متر مشخص می‌کنند. کفش‌های پاشنه‌دار از نظر اندازه‌ی پاشنه در چند دسته‌ی زیر جای می‌گیرند:

 • کفش‌های ۳ تا ۵ سانتی‌متر
 • کفش‌های ۵ تا ۸ سانتی‌متر
 • کفش‌های ۸ تا ۱۲ سانتی‌متر
 • کفش‌های بالای ۱۲ سانتی‌متر

معمولاً برای کفش‌های روزمره از پاشنه‌های ۳ تا ۵ سانتی‌متری استفاده می‌شود، اما گاهی افراد کوتاه‌قد کفش‌های پاشنه‌‌ی ۵ تا ۸ سانتی‌متری را هم به‌عنوان کفش روزمره می‌پوشند. کفش‌هایی که بالای ۸ سانتی‌متر پاشنه هستند معمولاً در موقعیت‌های خاص مانند مهمانی‌ها کاربرد دارند و به‌علت دشواری راه‌رفتن با آن‌ها برای استفاده‌ی روزمره پیشنهاد نمی‌شوند.

بدیهی‌ست که با افزایش ارتفاع پاشنه راه‌رفتن با کفش دشوارتر و احتمال آسیب‌دیدن پا بیشتر می‌شود.

کفش‌های پاشنه‌دار از نظر فرم پاشنه هم تنوع زیادی دارند. پرکاربردترین کفش‌های پاشنه‌دار از نظر فرم پاشنه شامل موارد زیرند:

 • کفش‌های Kitten Heel
 • کفش‌های پاشنه یک‌تکه یا یکسره یا Wedge Heel
 • کفش‌های لژدارد یا Platform Heel
 • کفش پاشنه‌فرانسوی یا French Heel
 • کفش‌های پاشنه‌چانکی یا Chunky Heel
 • کفش‌های پاشنه‌کاما یا Comma Heel

کفش‌های پاشنه‌بلند گذشته از فرم پاشنه از نظر جلوباز یا بسته‌بودن، جنس پاشنه‌ها و فرم بندها هم با هم تفاوت دارند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کفش پاشنه بلند

۲- صندل‌ها

راهنمای خرید کفش زنانه

صندل‌ها معمولاً رویه‌ای باز دارند و در طراحی آن‌ها بیشتر از بندها برای ثابت‌نگاه‌داشتن پاها استفاده می‌شود و به‌همین‌علت بیشتر مناسب فصول گرم یا مهمانی‌ها هستند. صندل‌ها می‌توانند پاشنه‌دار یا تخت باشند و نمونه‌های پاشنه‌دار آن‌ها می‌توانند با انواع فرم پاشنه طراحی شده باشند.

۳- بوت‌ها و نیم‌بوت‌ها

بوت زنانه

بوت‌ها و نیم‌بوت‌ها کفش‌هایی مناسب فصول سرد سال هستند و بسته به نوع پاشنه، فرم و جنس کفش به‌عنوان کفش‌های روزمره در این فصول یا به‌عنوان کفش‌های مخصوص مهمانی‌ها استفاده می‌شوند.

بیشتر بخوانید
فرق کت و شلوار با تاکسیدو (کت و شلوار دامادی) چیست؟

۴- اسنیکرزها

اسنیکرزها یا کفش‌های ورزشی زنانه بیشتر هنگام ورزش پوشیده می‌شوند، اما جذابیت ظاهری و راحتی آن‌ها باعث شده بسیاری از خانم‌ها از این نوع کفش به‌عنوان کفش روزمره یا حتی کفش مهمانی استفاده کنند.

راهنمای خرید کفش زنانه از نظر استانداردهای سلامتی

راهنمای خرید کفش زنانه
راهنمای خرید کفش زنانه

همان‌گونه که اشاره کردیم کفش‌ها تأثیر قابل‌توجهی بر سلامت بدن دارند و به‌همین علت استانداردهایی برای یک کفش مناسب از سوی متخصصان ارائه شده‌اند که توجه به آن‌ها می‌تواند در انتخاب مناسب‌ترین کفش از نظر تأثیر بر سلامت بدن مفید باشد. برای انتخاب یک کفش استاندارد به نکات زیر توجه کنید:

۱- اندازه‌ی استاندارد پاشنه‌ی کفش زنانه ۲ تا ۳ سانتی‌متر است و کفش‌هایی که پاشنه‌های بلند دارند، کفش‌های بالای ۵ سانتی‌متر، به‌تناسب افزایش ارتفاع پاشنه تأثیر منفی بیشتری بر سلامت پاها، کمر و سایر قسمت‌های بدن می‌گذارند. آسیب‌های کفش پاشنه‌دار زمانی که کفش پنجه‌های پهن ندارد بیشتر می‌شود و علاوه‌براین افراد چاق بیشتر از افراد لاغر در معرض آسیب‌های کفش‌های پاشنه‌دار هستند.

۲- کفشی را انتخاب کنید که کاملاً اندازه‌ی پای شما باشد، نه کوچک‌تر و نه بزرگ‌تر، چرا که در هر دو حالت پاها و سایر اعضای بدن‌تان آسیب خواهند دید.

۳- از آن‌جا که فضای کافی برای انگشت‌های پا در کفش‌های نوک‌تیز وجود ندارد این‌ فرم کفش‌ها کفش‌هایی استاندارد به‌شمار نمی‌آیند. فضای بین بلندترین انگشت پا و قسمت جلویی کفش باید به‌اندازه‌ی ۱ سانتی‌متر باشد و علاوه‌براین بتوانید به‌راحتی انگشتان‌تان را در کفش تکان بدهید.

۴- کفی داخلی کفش باید حالتی متناسب با گودی کف پا داشته باشد، بنابراین بهتر است هنگام انتخاب کفش تا جای امکان کفش‌هایی را که دارای کفی داخلی کاملاً مسطح هستند انتخاب نکنید.

۵- کفی بیرونی کفش باید مقداری قوس بیرونی داشته باشد و به‌بیان دیگر تخت نباشد، درغیراین‌صورت هنگام راه‌رفتن فشار بیش‌ازاندازه‌ای به پاها منتقل می‌شود.

۶- کفی بیرونی کفش باید محکم و ضخیم باشد تا بتواند فشارهای واردآمده به پا حین راه‌رفتن را کاهش دهد.

راهنمای خرید کفش زنانه از نظر اندازه

راهنمای خرید کفش زنانه
راهنمای خرید کفش زنانه

حتماً شما هم متوجه شده‌اید که تطابق شماره‌ی درج‌شده پشت کفش با شماره‌ای که فکر می‌کنید اندازه‌ی پای شما را نشان می‌دهد، لزوماً به‌معنی اندازه‌بودن آن کفش برای‌تان نیست. درواقع در بسیاری از موارد شماره‌ی درج‌شده پشت کفش‌ها شماره‌ی استاندارد نیست و گذشته از این سیستم شماره‌گذاری در کفش‌های مختلف مشابه هم نیستند. به‌همین علت بهتر است هنگام انتخاب اندازه‌ی کفش تنها به شماره‌ی نوشته‌شده در پشت آن توجه نکنید و با درنظرگرفتن نکات زیر از اندازه‌بودن آن مطمئن شوید:

۱- برای به‌دست‌آوردن شماره‌ی تقریبی پاهای خود کنار یک دیوار بایستید و درحالتی که پشت پای خود را به دیوار چسبانده‌اید فاصله‌ی بین دیوار و نوک بلندترین انگشت‌تان را اندازه بگیرید. با داشتن اندازه‌ی طول کف پا می‌توانید به‌صورت تقریبی شماره‌ی کفش را مشخص کنید. البته همان‌طور که اشاره کردیم شرکت‌های مختلف از سیستم‌های متفاوتی برای شماره‌گذاری کفش‌های تولیدی‌شان استفاده می‌کنند، اما به‌طور کلی تناسب طول کف پاها با شماره‌ی کفش‌های اروپایی، انگلیسی و آمریکایی به‌صورت زیر است:

 • ۲۲.۵ سانتی‌متر (۳۵ – ۲.۵ – ۵)
 • ۲۲.۸ سانتی‌متر (۳۵.۵ – ۳ – ۵.۵)
 • ۲۳ سانتی‌متر (۳۶ – ۳.۵ – ۵.۵)
 • ۲۳.۳ سانتی‌متر (۳۶.۵ – ۴ – ۶.۵)
 • ۲۳.۵ سانتی‌متر (۳۷ – ۴.۵ – ۷)
 • ۲۳.۸ سانتی‌متر (۳۷.۵ – ۵ – ۷.۵)
 • ۲۴ سانتی‌متر (۳۸ – ۵.۵ – ۸)
 • ۲۴.۳ سانتی‌متر (۳۸.۵ – ۶ – ۸.۵)
 • ۲۴.۵ سانتی‌متر (۳۹ – ۶.۵ – ۹)
 • ۲۴.۸ سانتی‌متر (۳۹.۵ – ۷ – ۹.۵)
 • ۲۵ سانتی‌متر (۴۰ – ۷.۵ – ۱۰)
 • ۲۵.۳ سانتی‌متر (۴.۵ – ۸ – ۱۰.۵)
 • ۲۵.۵ سانتی‌متر (۴۱ – ۸.۵ – ۱۱)
بیشتر بخوانید
بهترین روش‌های خانگی از بین بردن جوش صورت

اعداد داخل پرانتز به‌ترتیب شماره‌ی کفش را با واحدهای اروپا، انگلستان و آمریکا نشان می‌دهند و همان‌طور که می‌بینید شماره‌ی کفش‌ها در ایران مطابق با شماره‌های مورداستفاده در اروپاست.

۲- جدول بالا براساس استاندارد بین‌المللی تنظیم شده، اما ممکن است پای شما دقیقاً مطابق با این اندازه‌ها نباشد. در این شرایط، یعنی اگر اندازه‌ی طول کف پای شما بین دو دسته قرار داشت، شماره‌ی بزرگ‌تر را ملاک انتخاب خود قرار دهید.

۳- همان‌طور که گفتیم ممکن است کفشی که دارای شماره‌ای منطبق با جدول است باز هم اندازه‌ی پای شما نباشد. پس هرگز تنها به اعداد توجه نکنید و هنگام انتخاب کفش، آن را بپوشید و چند قدمی با آن راه بروید. درمورد خریدهای اینترنتی از آن‌جا که فرصت امتحان کفش را ندارید مطمئن شوید که امکان بازگرداندن کالا یا تعویض آن را دارید.

۴- اندازه‌ی پاها با افزایش سن تغییر می‌کنند و شماره‌ی پای هر فرد پس از بلوغ ثابت نیست.

۵- پاها در عصرها بیشترین حجم را دارند، پس بهتر است در این ساعات برای خرید کفش اقدام کنید.

۶- دقت داشته باشید که معمولاً هر دو پا کاملاً به یک اندازه نیستند، برای انتخاب کفش اندازه‌ی پای بزرگ‌تر را ملاک قرار دهید و علاوه‌براین هنگام امتحان‌کردن کفش جفت کفش‌ها را بپوشید.

راهنمای خرید کفش از نظر فرم و زیبایی

زیبایی یک کفش کاملاً بستگی به سلیقه‌ی شخصی شما دارد و نمی‌توان قاعده و قانون‌هایی قطعی برای انتخاب زیباترین کفش ارائه کرد. بااین‌حال با درنظرگرفتن چند نکته می‌توانید کفش زیباتری را انتخاب کنید.

۱- کفشی را انتخاب که مکمل لباس‌های شما باشد. اگر می‌خواهید لباس‌های‌تان جلوه‌ی بیشتری داشته باشند کفش‌های ساده‌تر با رنگ‌های خنثی انتخاب کنید و چنان‌چه لباسی ساده دارید و می‌خواهید کفش‌های‌تان در اولین نظر جلب‌توجه کنند کفش‌های مدل‌دار با رنگ‌های روشن را انتخاب کنید.

۲- اگر اندام درشتی دارید و می‌خواهید لاغرتر جلوه کنید هیچ‌گاه کفش‌های تخت را با جین‌های تنگ ست نکنید. این ست کفش و شلوار بیشتر مناسب افراد لاغر و کشیده است.

۳- چنان‌چه قد کوتاهی دارید بهتر است کفش‌های پاشنه‌بلند نپوشید، چرا که این کفش‌ها پاهای شما را بزرگ‌تر و درنتیجه قدتان را کوتاه‌تر نشان می‌دهند.

۴- در انتخاب رنگ کفش رنگ لباس‌های‌تان را هم در نظر بگیرید. بهتر است کفش و لباس‌ها یک تناژ رنگی داشته باشند، به‌عنوان مثال اگر لباس‌های تیره می‌پوشید بهتر است کفش‌هایی با رنگ روشن انتخاب نکنید یا اگر لباس‌های‌تان رنگ‌های پاستلی یا سفید دارند از کفش‌های سیاه استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید
با ضد مد یا آنتی فشن بیشتر آشنا شوید

۵- بهتر است رنگ و فرم کفش متناسب با کاربرد آن باشند. به‌عنوان مثال از رنگ‌های خیلی روشن یا کفش‌های جلوباز و پاشنه‌دار برای موقعیت‌های رسمی استفاده نکنید.

۶- ست‌کردن کیف و کفش یکی از روش‌های رایج طراحی استایلی شکیل است. دقت داشته باشید که ست‌کردن کیف و کفش لزوماً به‌معنی تشابه رنگ و جنس این دو نیست و شما می‌توانید با انتخاب درست، با دو رنگ متفاوت کیف و کفش را ست کنید. به‌عنوان مثال رنگ‌های آبی و سرمه‌ای، قرمز و زرشکی، نقره‌ای و صورتی می‌توانند به‌خوبی با هم ست شوند.

۷- با انتخاب کتانی‌های متالیک می‌توانید کفش‌های جذاب‌تر و پرزرق‌وبرق‌تری داشته باشید و درعین‌حال مجبور به راه‌رفتن با کفش‌های پاشنه‌بلند و تحمل آسیب‌های آن نباشید.

۸- کفش‌های مشکی تقریباً با تمامی رنگ‌های دیگر تناسب دارند، به‌غیر از لباس‌هایی با رنگ‌های پاستلی، یعنی رنگ‌هایی مانند صورتی، آبی، زرد، کرم یا سبز که با اضافه‌کردن مقداری رنگ سفید حالتی روشن‌تر پیدا کرده‎اند. درنتیجه با انتخاب کفش‌های مشکی آزادی بیشتری در انتخاب لباس و اکسسوری‌ها خواهید داشت.

چند نکته‌ی کاربردی دیگر در انتخاب یک کفش مناسب

راهنمای خرید کفش زنانه
 • بهترین کفش از نظر متریال کفشی‌ست که امکان جریان هوا را به داخل و خارج کفش بدهد، دوام بالایی داشته باشد و باعث بروز حساسیت در پوست نشود.
 • درصورتی‌که قصد خرید کفش برای پیاده‌روی‌های طولانی‌مدت را دارید بهتر است کفش‌های ساق‌دار را انتخاب کنید تا فشار کمتری به ساق پای‌تان وارد آید.
 • کفش‌های بنددار از این نظر نسبت به کفش‌های دیگر برتری دارند که می‌توان با شل یا سفت‌کردن بندها تا اندازه‌ای سایز کفش را تغییر داد و آن را با اندازه‌ی پا هماهنگ‌تر کرد.
 • دقت داشته باشید که این کفش است که باید مطابق با فرم پای شما باشد، نه این‌که فرم پای شما با توجه به کفش تغییر کند. پوشیدن کفش‌های تنگ، نوک‌نیز و پاشنه‌بلند به‌تدریج نه‌تنها حالت پاها بلکه حالت کمر و بالاتنه را نیز تغییر می‌دهد.
 • کفش‌هایی که زیره‌ی پلی‌اورتان (PU) دارند مقاوم‌تر هستند و به‌علت انعطاف‌پذیری بیشتر بهتر از پاها در برابر فشارها محافظت می‌کنند.
 • کفش‌های آج‌دار بهتر از کفش‌های ساده هستند و این به‌ویژه درمورد کفش‌های زمستانی از اهمیت بسیاری برخوردار است.
 • هنگام انتخاب کفش باید به شرایط جسمانی بدن توجه شود و بیماری‌هایی مانند دیابت، مشکلات استخوانی یا کف پای صاف در انتخاب مناسب کفش لحاظ شوند.

سخن پایانی

در این نوشتار به راهنمای خرید کفش زنانه پرداختیم و به نکاتی که می‌توانند به شما در انتخاب بهترین کفش از نظر سلامتی، اندازه و زیبایی ظاهری کمک کنند پرداختیم. همان‌طور که در ابتدای راهنمای انتخاب کفش زنانه گفتیم فاکتورهای دیگری هم در انتخاب بهترین کفش زنانه نقش دارند. به‌عنوان مثال بهتر است تا جای امکان کفش‌های برندهای معتبر را انتخاب کنید، اما درعین‌حال اگر به حفاظت از محیط‌زیست اهمیت می‌دهید از برندهایی که قواعد زیست‌محیطی را رعایت نمی‌کنند خرید نکنید و یا کفش‌های چرمی نپوشید.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید سوتین

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یازده − 3 =

دکمه بازگشت به بالا