زیباییسبک زندگیکودکان و والدینمد و پوشاک

راهنمای خرید لباس نوزاد | نکات مهم برای خرید پوشاک نوزاد

انتخاب لباسی که از هر نظر برای نوزاد مناسب باشد کار آسانی نیست. خوشبختانه درحال‌حاضر تنوع لباس‌های نوزادی بسیار زیاد است، اما درصورت نداشتن اطلاعات لازم برای انتخاب لباس مناسب نوزاد، انجام این کار چالشی مهم پیش روی والدین و افرادی‌ خواهد بود که سرپرستی یک نوزاد را بر عهده دارند. لباس نوزاد باید کاملاً اندازه باشد و از پارچه‌هایی دوخته شده باشد که مناسب پوست و شرایط فیزیکی بدن نوزاد هستند. لباس مناسب نوزاد باید به‌راحتی قابل تعویض‌کردن باشد و البته که زیبایی و قیمت هم فاکتورهایی مهم هستند. در این نوشتار به راهنمای خرید لباس نوزاد می‌پردازیم و به تمامی نکات مهم در انتخاب لباس نوزادی اشاره خواهیم کرد.

لباس‌های ضروری برای هر نوزاد

بسیاری از والدین کمی مانده به تولد فرزندشان به‌دنبال تهیه‌ی مایحتاج او بعد از تولد هستند و دراین‌بین پوشاک یکی از مهم‌ترین چیزهاست. چنان‌چه بخواهید نوزادتان امنیت و آسایش کافی داشته باشد و خودتان هم در نگهداری از او به مشکل بزرگی برنخورید، باید پیش از تولد او چند دست لباس مناسب برای‌اش تهیه کنید و البته همزمان با رشد نوزاد لباس‌هایی جدید و بزرگ‌تر را جایگزین آن لباس‌ها کنید.

این که چه نوزاد به چند دست لباس نیاز دارد بستگی به خود شما دارد. اگر شما فرصت کافی برای شست‌وشوی لباس نوزاد را دارید، نیازی به تهیه‌ی لباس‌های متعدد ندارید و می‌توانید لباس‌های کمتری بخرید، اما با صرف زمان کافی برای شست‌وشوی لباس‌ها، همیشه لباس تمیز برای پوشاندن به نوزادتان داشته باشید. البته دراین‌میان وضعیت مالی هم اهمیت زیادی دارد و باید با توجه به محدودیت بودجه، بین خرید چند دست لباس نوزاد و تأمین سایر مایحتاج او توزان برقرار کنید.

فهرست زیر می‌تواند مجموعه‌ای مناسب برای پوشاک نوزاد شما از بدو تولد تا حدود ۶ ماهگی باشد:

 • سرهمی مناسب با توجه به آب‌وهوا
 • بادی
 • شورت
 • بلوز تابستانی یا زمستانی
 • شلوار
 • پیشبند
 • ژاکت
 • جوراب
 • کلاه
 • دستکش
بیشتر بخوانید
خانم‌ها با مراجعه به آرایشگاه چه کار می‌کنند؟

راهنمای خرید لباس نوزادی

راهنمای انتخاب سایز لباس نوزاد

یکی از فاکتورهای مهمی که باید در راهنمای خرید لباس نوزاد به آن پرداخته شود انتخاب سایز مناسب است. سایز مناسب لباس برای تقریباً تمامی نوزادان از زمان تولد تا حدود ۳ ماهگی سایز صفر است و به‌همین‌علت معمولاً مشکل خاصی در انتخاب لباس مناسب از نظر اندازه برای نوزادان زیر ۳ ماه وجود ندارد.

نوزادانی که زودتر از زمان معمول، یعنی پیش از ۹ ماه بارداری، به‌دنیا می‌آیند، معمولاً سبک‌تر از نوزادانی هستند که در موعد معمول متولد شده‌اند و درنتیجه لباس‌های سایز صفر برای‌شان بزرگ است. بسیاری از برندهای معتبر تولید پوشاک نوزادان و کودکان برای این دسته نوزادان لباس‌هایی با سایز دوصفر (۰۰) را طراحی کرده‌اند.

سایز مناسب لباس برای اکثر نوزادان از ۳ ماهگی تا حدود ۶ ماهگی ۱ و سایز مناسب از ۶ ماهگی تا ۹ ماهگی سایز ۲ است. اندازه‌ی مناسب لباس برای نوزادان بین ۹ تا ۱۲ ماه سایز ۳، برای نوزادان ۱۲ تا ۱۸ ماه سایز ۴ و برای نوزادان بین ۱۸ تا ۲۴ ماه ۵ است.

خوشبختانه بیشتر برندهای تولید پوشاک نوزادان راهنمای دقیق سایز، شامل اندازه‌ی قد لباس، پهنای لباس، سرشانه تا فاق برای سرهمی‌ها و قد شلوار را در اختیار خریداران قرار می‌دهند و با داشتن اندازه‌ی نوزاد می‌توانید به‌راحتی لباسی که از نظر اندازه کاملاً مناسب او باشد انتخاب و خریداری کنید.

یکی از نکات بسیار مهم در راهنمای خرید لباس نوزاد این است که لباس‌های تنگ برای نوزاد می‌تواند مانع از رشد طبیعی او شود و او را به مشکلات و بیماری‌های پوستی دچار کند. استفاده از این لباس‌ها به‌معنی به‌خطرانداختن سلامتی نوزادان است، حتی اگر آن لباس هدیه‌ای از سوی یکی از نزدیکان‌تان باشد، پس تحت هر شرایطی از پوشاندن لباس‌های تنگ و چسبان به نوزادان خودداری کنید.

گذشته از این نوزاد رشد سریعی دارد و همان‌طور که اشاره کردیم خیلی زود تغییر سایز می‌دهد، پس شاید بهتر باشد هنگام انتخاب اندازه‌ی لباس با درنظرداشتن این واقعیت، لباس‌هایی را انتخاب کنید که تا اندازه‌ای برای نوزاد بزرگ اند. بدین‌ترتیب هم از تنگ‌بودن لباس پیشگیری می‌کنید و هم مجبور نیستید یک یا دو ماه بعد لباسی که خریده‌اید را کنار گذاشته و لباسی دیگر برای نوزادتان تهیه کنید. اما توجه داشته باشید که چنان‌چه لباس نوزاد بیش از اندازه گشاد و بزرگ باشد می‌تواند تنفس او را با مشکل مواجه کند و حتی باعث خفگی شود، پس از انتخاب لباس‌هایی که بیش از یک سایز بزرگ‌تر هستند اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید
چگونه بچه‌ها را به کتاب خواندن علاقه‌مند کنیم؟

راهنمای انتخاب جنس لباس نوزاد

پوست نوزادان بسیار ظریف و حساس است و پوشیدن لباس‌هایی با پارچه‌های نامناسب می‌تواند به‌راحتی باعث بروز مشکلات پوستی و بیماری در آنان شود. پارچه‌ی لباس نوزاد باید از الیاف طبیعی گیاهی باشد و استفاده از پارچه‌های پلاستیکی برای پوشاک نوزادان به‌هیچ‌عنوان مناسب نیست. پارچه‌های نخی و پنبه‌ای بهترین گزینه‌ها برای لباس نوزاد هستند، چرا که کاملاً طبیعی و نرم و لطیف اند و از بروز حساسیت و بیماری پوستی در نوزاد جلوگیری می‌کنند.

لباس‌های پشمی هم درست مثل لباس‌های پلاستیکی برای نوزادان مناسب نیستند، چرا که باعث بروز حساسیت‌ و بیماری می‌شوند. از سویی لباس نوزاد باید بارها و بارها شسته شود و لباس‌های پشمی دوام کافی برای این میزان شست‌وشو را ندارند.

نکته‌ی مهم دیگر در انتخاب جنس لباس نوزاد این است که ممکن است لباس‌های ضدحریق باعث ایجاد مشکلات پوستی در نوزادان شوند، بهتر است از این لباس‌ها برای نوزادان زیر ۹ ماه استفاده نشود.

راهنمای خرید لباس نوزاد

راهنمای خرید لباس نوزادی امن

نوزادان توانایی کافی برای مراقبت از خود در برابر خطرات را ندارند و هر غفلتی در نگهداری از آن‌ها ممکن است عواقب سنگینی در پی داشته باشد. انتخاب لباس‌های مناسب نقشی بسیار مهم در تأمین امنیت نوزاد دارد و لازم است در انتخاب لباس نوزادی به تمامی جزئیات مهم در این ارتباط توجه شود. در انتخاب لباس نوزاد نکات زیر را درنظر داشته باشید:

 • لباس‌هایی که دارای اتصالات کوچکی مثل پولک هستند یا با بند تنگ و گشاد می‌شوند گزینه‌های مناسبی برای نوزادان نیستند، چرا که ممکن است نوزاد این قطعات کوچک را قورت دهد و خفه شود.
 • بهتر است از خرید لباس‌های زیپ‌دار و دکمه‌دار اجتناب کنید، چرا که زیپ، دکمه و دوخت نامناسب به‌شدت برای نوزادان آزاردهنده هستند.
 • قسمت گردن لباس‌های نوزادی اهمیت بسیار دارد؛ این قسمت از لباس نوزاد نباید بند داشته باشد یا بیش‌ازاندازه تنگ باشد.
 • لباس کودک باید به‌گونه‌ای باشد که بتوان از آن به‌راحتی، ترجیحاً بدون درآوردن و به‌تن‌کردن از سر، استفاده کرد.
 • لباس نوزاد را پیش از اولین استفاده با شوینده‌ای مناسب بشویید.
بیشتر بخوانید
گیاهخواری چه محاسن و معایبی دارد؟

چند نکته‌ی کاربردی در خرید لباس نوزادی

گذشته از آن‌چه در راهنمای خرید لباس نوزاد آمد، توجه به نکات زیر می‌تواند به شما در انتخابی مناسب‌ترین لباس برای نوزادتان مفید باشد:

 • هنگام خرید لباس همواره به فکر تعویض پوشک نوزاد باشید و لباس‌هایی را انتخاب کنید که به‌شیوه‌ای مناسب امکان تعویض پوشک بدون درآوردن لباس را به شما بدهند.
 • گرم‌نگاه‌داشتن کودک در فصول سرد اهمیت بسیار دارد، اما این نباید باعث شود شما لباس‌های بسیار سنگین برای او بخرید و دقت داشته باشید که وزن لباس‌هایی که برای نوزاد می‌خرید تا جای امکان کم باشد.
 • لباس‌هایی که رنگ می‌دهند برای نوزادان مناسب نیستند.
 • لباس‌هایی که با پارچه‌هایی با کشسانی نسبتاً بالا دوخته شده‌اند گزینه‌های بهتری برای نوزادان هستند.
 • بهتر است لباس‌هایی را برای نوزاد بخرید که رنگ‌هایی شاد دارند، اما در این ارتباط حتماً به‌فکر شست‌وشوی لباس‌ها هم باشید.

سخن پایانی

در این نوشتار به راهنمای خرید لباس نوزاد پرداختیم و به مهم‌ترین نکاتی که باید در انتخاب لباس نوزاد از نظر سایز، جنس و امنیت مورد توجه قرار گیرند اشاره کردیم.

همچنین بخوانید: آیا نگهداری شیر مادر در فریزر امکان‌پذیر است؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار × یک =

دکمه بازگشت به بالا