اطلاعات‌محور

راز عدد پی در دوران هخامنشیان و ساخت تخت جمشید

مهندسان هخامنشی راز استفاده از «عدد پی» یعنی «۳/۱۴» را ۲۵۰۰ سال پیش می‌دانستند. آنها از راز این عدد در ساخت تخت جمشید استفاده کرده‌اند. دقت و ظرافت در ساخت ستون‌های تخت جمشید نشان می‌دهد که مهندسان این سازه عدد پی را تا چند رقم اعشار محاسبه کرده‌بودند!

عبدالعظیم شاه کرمی متخصص سازه و ژئوفیزیک، عضو هیئت علمی دانشکده عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) و مسئول بررسی‌های مهندسی در مجموعه تخت جمشید تایید کرده و می‌گوید:
“بررسی‌هایی که روی سازه‌های تخت جمشید به ویژه روی ستون‌ها و اشکال مخروطی انجام گرفته؛ نشان می‌دهد که هخامنشیان از دانشمندان ریاضی دان استفاده می‌کردند که به خوبی با ریاضیات محض و مهندسی آشنا بودند. مهندسان هخامنشی ابتدا مقاطع دایره‌ای را به چندین بخش مساوی تقسیم می‌کردند. سپس در داخل هر قسمت تقسیم شده، هلالی معکوس را رسم می‌کردند. این کار آنها را قادر می‌ساخت که مقاطع بسیار دقیق ستون‌های دایره‌ای را به دست بیاورند.”

پیشنیه کشف عدد پی مشخص نیست اما اولین کسی که فهمید این عدد، یک عدد گنگ است ارشمیدس یونانی بود. او برای مقدار آن مساحت، دایره را به وسیله یک شش ضلعی نتظم میحطی و محاطی تقریب زد.

بیشتر بخوانید: بوگاتی عتیقه و سفارشی محمد رضا شاه پهلوی چه حال و روزی دارد؟

بیشتر بخوانید
چرا توربین‌های غول پیکر محدودیت‌های احتمالی را جابجا می‌کنند؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا