سیاسی

رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران کیست؟

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، رابرت مالی مشاور سابق باراک اوباما رئیس جمهور اسبق آمریکا را به عنوان نماینده آمریکا در امور ایران معرفی کرد.

به گزارش خبر ببر و به نقل از رویترز، رابرت مالی گزینه‌ی اصلی و نهایی جو بایدن برای پست نماینده آمریکا در امور ایران بود و امروز به عنوان نماینده آمریکا در امور ایران معرفی شد. رابرت مالی از نگاه ضدایرانی‌های آمریکایی گزینه‌ای مناسب نیست چرا که مشهور است که او نسبت به ایران سیاست نرم پیش می‌گیرد.

رابرت مالی کیست؟

رابرت مالی متولد ۱۳۶۳ است. گفته می‌شود او فرزند یک یهودیِ مصری است. او درحال‌حاضر رییس اندیشکده‌ی «گروه بین‌المللی بحران» است و جالب آن‌که هم در دولت بیل کلینتون و هم در دولت اوباما فعالیت داشته‌است. در کل رابرت مالی خلاف کسانی که در دوران ترامپ نماینده‌ی امور ایران بودند – از جمله ویلیام آبرامز – به دیپلماسی و گفت‌وگو باور دارد و نه به جنگ و حمله‌ی نظامی.

نکته‌ی جالب دیگری که در کارنامه‌ی رابرت مالی دیده می‌شود این است که او در سال ۲۰۰۸ به سبب این‌که با اعضای گروه حماس دیدار داشته از ستاد انتخاباتی باراک اوباما کنار گذشته‌شد، اما بعدها در سال ۲۰۱۴ باری دیگر به تیم اوباما پیوست و مشاور عالی او در امور خاورمیانه شد.

واکنش‌های منفی جمهوری‌خوهان به انتصاب رابرت مالی

چنان‌که اشاره شد، رابرت مالی معمولاً سیاستی نرم در قبال ایران پیش می‌گیرد و همین موجب شده که انتصاب او از سوی بایدن با واکنش منفی برخی جمهوری‌خواهانِ افراطی که به‌شدت از ایران متنفر اند همراه شود.

بیشتر بخوانید
ظریف: مردم ما مقاومت را انتخاب کرده‌اند

به‌عنوان مثال، الی لیک – کسی که خواهان جنگ با ایران است – در طی یادداشتی در بلومبرگ نوشته‌است که انتصاب مالی به‌عنوام مسئول امور ایران اظهارات مقامات دولت بایدن را تضعیف می‌کند. او همچنین تأکید کرده که انتخاب او می‌تواند نخستین اشتباه بایدن در قبال ایران باشد.

قابل‌ذکر است که اشاره‌ی او از «اظهارات مقامات دولت بایدن»، دلالت دارد به سخنان آنتونی بلینکن وزیر خارجه‌ی آمریکا در روز گذشته که گفته بود بازگشت به برجام فرآیندی زمان‌بر است.

تام کاتن یکی دیگر از کسانی است که از انتصاب مالی خشمگین شده‌اند. این سناتور آمریکایی که به‌شدت با ایران دشمن است در صفحه‌ی توییترش یادداشت الی الیک در بلومبرگ را ریتوییت کرده و گفته است که اقدامات بایدن در قبال ایران بسیار نگران‌کننده اند.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا