سیاست داخلیسیاسی

تبریک روحانی به مردم بابت پیروزی مقابل آمریکا

حسن روحانی گفت: رای دادگاه لاهه نشانه‌ی قدرت و عظمت ملت بزرگ ایران در برابر ابرقدرتی مثل آمریکاست.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز – پنج‌شنبه – در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت صمت با اشاره به رای دادگاه لاهه درباره‌ی شکایت ایران از آمریکا گفت: در حالی که دشمنان می خواستند روزهای تاریکی را برای ایران ترسیم کنند و فضای تنفسی را بر ما تنگ کنند، خبرهای خوشی داریم که برای همه ما حائز اهمیت است.

وی افزود: خدمت مردم عزیز ایران تبریک می گویم که دیروز دولت تدبیر و امید موفقیت بزرگی در دادگاه لاهه به دست آورد. این چندمین پیروزی است که دولت در دادگاه بین المللی لاهه در مقابل آمریکا بدست می‌آورد و این بسیار مهم است.

روحانی یادآور شد: این قدرت و عظمت برای ملت بزرگ ایران در برابر یک ابرقدرت است. در جنگ سیاسی صدها هزار کارشناس و متخصص در کنار آنها است و ما با عده ای از دیپلمات‌های محدود به جنگ آن‌ها می رویم. این عدد کم ما در برابر عدد بزرگ آن پیروزی‌اش زیبا و درخشان است.

وی اضافه کرد: در بخش حقوقی کمتر سابقه دارد از آغاز انقلاب مباحث را به دادگاه لاهه ببریم که دلایل خاص خودش را دارد. در این دولت تصمیم قاطع گرفتیم در مسائل اختلافی در برابر آمریکا بحث را به دادگاه لاهه برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: در دادگاه بین المللی لاهه ما رای بسیار موفقی گرفتیم، علیرغم این که هزاران حقوقدان بزرگ را بسیج کردند رای این بود که دادگاه لاهه به دستور و قرار موقت رای داد که آمریکا باید همه تحریم‌ها در امور انسانی را بلافاصله قطع کند، البته آمریکا عمل نکرد.

بیشتر بخوانید
وزیر بهداشت: اولین واکسن کرونای آسیا را ساختیم

********

قابل‌ذکر است که روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه از صدور رای صلاحیتی دیوان بین المللی دادگستری در پرونده نقض‌های عهدنامه مودت ۱۹۵۵ در لاهه خبر داد و اظهار داشت:

دیوان با رد ایرادات مقدماتی آمریکا، خود را صالح به رسیدگی به دعوی اقامه‌شده علیه دولت ایالات متحده دانست و به این ترتیب پرونده وارد رسیدگی ماهوی خواهد شد.

همچنین بخوانید: اصول‌گرایان با آمریکا مذاکره کنند بهتر است

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

1 + 10 =

دکمه بازگشت به بالا