تکنولوژیسایر گجت‌هاشبکه و امنیتشبکه‌های اجتماعیکامپیوتر و اینترنتگوشی و تبلتهوش مصنوعیواقعیت مجازی

دگردیسی فیس بوک | آیا موفق خواهد بود؟

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، شرکتی که قبلاً با نام فیس بوک شناخته می‌شد، نام جدیدی به نام متا دارد. هنوز یک فیس‌بوک، یک اینستاگرام و همه پلتفرم‌های آشنا وجود خواهد داشت، زیرا این فقط تغییر نام شرکت مادر است. نام جدید همچنین از مردم دعوت می‌کند تا در «فصل بعدی» آن شرکت کنند. سفری سه‌بعدی به فرا جهان، که آن را آینده اینترنت می‌بیند.

اما برخی از تحلیلگران متعجبند که آیا عموم مردم به ‌اندازه کافی به این شرکت اعتماد خواهند کرد تا در چشم‌انداز جدید مارک زاکربرگ شرکت کنند.

آیا متا مهم است؟

تحلیلگران می‌گویند که نام جدید میلیون‌ها جستجوی آنلاین برای پرس و جوی خاص متا در مجموع در بریتانیا و ایالات متحده ایجاد کرد.

سوالات پرطرفدار شامل:

  • متا چیست؟
  • متا به چه معناست؟
  • متا مخفف چیست؟

اگر در فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد جستجو کنید، تعاریف مختلفی از متا در دسترس است. به عنوان پیشوند «تغییر، تبدیل، جابجایی، یا جایگزینی» یا «فراتر، بالاتر، در سطح بالاتر» را نشان می‌دهد. این شرکت می‌گوید که طرفدار «فراتر» است، اما همچنین به دنبال یک دگردیسی است.

شاید فرصتی برای استقبال از یک نام تجاری جدید بدون افشای اطلاعات و مطبوعات منفی نیز وجود داشته باشد، اگرچه یک تحلیلگر Forrester  خاطرنشان کرد:

تغییر نام به طور ناگهانی مسائل سیستمی که شرکت را آزار می‌دهد پاک نمی‌کند.

این تغییر نام به طور رسمی‌ در مورد آینده است. متا گفت:

برند جدید شرکت ما، آینده‌ای که می‌خواهیم به ساخت آن کمک کنیم و این که شرکت ما به کجا می‌رود را نشان می‌دهد. آن مقصد متاورس است.

متاورس چیست؟

این شرکت معتقد است که متاورس تکامل بعدی در نحوه استفاده ما از اینترنت خواهد بود. آقای زاکربرگ مدیر اجرایی نوشت:

در این آینده، می‌توانید فوراً به‌ عنوان هولوگرام تله‌پورت کنید تا در دفتر بدون رفت ‌و آمد، در یک کنسرت با دوستان یا در اتاق نشیمن والدین خود باشید یا به گذشته برگردید.

برخی از آن‌ها ممکن است برای کسانی که همه‌گیری را در تماس‌های ویدئو کنفرانس گذرانده‌اند آشنا به نظر برسند، اما چشم‌انداز متاورس دیگران را به یاد جهان‌های مجازی قبلی مانند زندگی دوم می‌اندازد. با این حال، متا تاکید می‌کند که این یک دنیای مجازی نیست، بلکه یک فضای سه بعدی جدید است که می‌توان از آن به طرق مختلف استفاده کرد و به آن دسترسی پیدا کرد و گفت:

عینک‌های واقعیت افزوده برای حضور در دنیای فیزیکی و رهایی کامل از واقعیت مجازی و تلفن‌ها و کامپیوترها در پلتفرم‌های موجود است. یک فضای مجازی سه بعدی اجتماعی که در آن می‌توانید تجربیات همه جانبه‌ای را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید، حتی زمانی که نمی‌توانید شخصاً با هم باشید. می‌توانید کارهایی را با هم انجام دهید که در دنیای فیزیکی نمی‌توانستید انجام دهید.

عظیم اظهر، نویسنده  Exponential، می‌گوید:

این چیزی نیست که در یک هدست واقعیت مجازی که در گوشه اتاق نشیمن قرار می‌گیرد وجود داشته باشد. مجموعه‌ای از چیزهایی است که در برنامه‌های مختلف و در سراسر دستگاه‌های ما نشان داده می‌شود، همانطور که آن دستگاه‌ها هر روز بهتر و بهتر می‌شوند.

آیا کار خواهد کرد؟

بندیکت ایوانز، تحلیلگر فناوری، در روزنامه تایمز انگیزه فیس بوک را اینگونه توصیف می‌کند:

اگر چیزی بعد از گوشی‌های هوشمند باشد، فیس بوک می‌خواهد صاحبخانه باشد، نه مستاجر.

اما آیا متاورس املاک مناسبی است؟

آقای اظهر می‌گوید که نقطه بحران پاسخ به این سوال برای مصرف کننده عمومی ‌است: ما واقعاً باید این کار را انجام دهیم؟ او در حال حاضر می‌گوید:

ما هنوز به دنبال کاربرد مطلق این فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هستیم و اگر موفق شود، به جای جایگزینی فناوری موجود، متاورس در کنار آن خواهد نشست. شاید ۲۰ سال از زمانی که پیام‌های متنی رایج شده‌اند می‌گذرد و مردم همچنان پیام‌های متنی ارسال می‌کنند، حتی اگر راه‌های بسیار غنی‌تری وجود دارد که بتوانیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم.

کی اتفاق می‌افتد؟

متا در حال حاضر صاحب هدست واقعیت مجازی Oculus است و این شرکت نسخه آزمایشی دو پروژه متاورس را در سال گذشته راه‌اندازی کرده است. Horizon World که به دوستان امکان ملاقات مجازی را می‌دهد و Horizon Workrooms که جلسات کاری مجازی را امکان پذیر می‌کند.

بیشتر بخوانید
بیت کوین به پی‌پل انگلستان می‌آید اما نه برای پرداخت

در رویداد فیس‌بوک کانکت که در آن آقای زاکربرگ در مورد متاورس صحبت کرد، او همچنین از یک هدست پیشرفته جدید با نام Project Cambria نام برد. اما متاورس یک کار در حال پیشرفت است و شرکت می‌گوید تحقق کامل این ایده ۱۰ تا ۱۵ سال دیگر طول می‌کشد. متا میلیاردها دلار برای زنده کردن آن هزینه خواهد کرد. این شرکت اخیراً اعلام کرده است که ۱۰۰۰۰ نفر را در اتحادیه اروپا برای کار بر روی این پروژه استخدام می‌کند.

آقای زاکربرگ همچنین گفت که متاورس کار بیش از یک شرکت خواهد بود و «استانداردهای باز و قابلیت همکاری» باید بخشی از آن باشد.

متاورس چقدر امن و خصوصی است؟

پس از تمام افشاگری‌ها و اتهاماتی که اخیراً به فیس‌ بوک وارد شده است، آیا مردم به جهانی که آقای زاکربرگ برای حفظ امنیت آنها و داده‌های خصوصی‌شان ساخته است اعتماد خواهند کرد؟

گاردین پیشنهاد کرد که تبلیغ‌ کنندگان ممکن است تبلیغات را بر اساس «زبان بدن شما، پاسخ‌های فیزیولوژیکی شما، دانستن اینکه با چه کسی و چگونه تعامل دارید» هدف قرار دهند. Mike Proulx، مدیر تحقیقات شرکت تحقیقاتی Forrester، گفت:

بدون اعتماد، برنامه‌های متا در حال حاضر در معرض خطر هستند.

آقای زاکربرگ و نیک کلگ، معاون سابق نخست وزیر بریتانیا، همکار متا، به دنبال رفع نگرانی‌ها بوده‌اند. آقای کلگ خاطرنشان کرد سال‌ها زمان می‌برد که مقررات و فناوری به درستی انجام شود، در حالی که آقای زاکربرگ گفت:

حریم خصوصی و ایمنی باید از همان روز اول در متاورس گنجانده شود.

فرانسیس‌ هاوگن، افشاگر، به بی‌بی‌سی گفت که بارها و بارها شاهد هستیم که فیس بوک گسترش و رشد را در اولویت قرار داده است. او احساس کرد که می‌توان از این منابع برای بهبود ایمنی فیس بوک استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
خرید بک لینک چند لایه‌ای و هرمی چه کمکی به افزایش رتبه وب‌سایت می‌کند؟

فیس بوک پاسخ داد که هیچ انگیزه تجاری یا اخلاقی برای انجام کاری جز ارائه حداکثر تجربه مثبت به افراد تا حد امکان ندارد.

فیس بوک ۱۰ هزار نفر را در اتحادیه اروپا برای کار بر روی پروژه متاورس استخدام می‌کند

متاورس چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هفت − چهار =

دکمه بازگشت به بالا