سیاسی

دو سال مخالفت با FATF به قیمت سوخت دادن از جیب مردم

تعیین تکلیف لوایح باقی مانده‌ی FATF یعنی دو لاحه پالرمو (مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی) و CFT (مقابله با تامین مالی تروریسم) به فروردین ماه سال آینده موکول شد. لوایحی که بیش از دو سال است که بعد از اختلاف مجلس و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تعیین و تکلیف نهایی، رفته‌اند اما نکته اینجاست که مجمع هیچ تصمیم واضح و شفافی در این باره نگرفته و به همین خاطر و تعللی که صورت گرفته، ایران مجدداً به لیست سیاه کارگروه اقدام مالی موسوم به FATF بازگشته است. این در حالی است که دولت حسن روحانی نپوستن به FATF را به نوعی خودتحریمی می‌داند.

حال سوال اینجاست که چه کسانی در طی این دو سال مخالف تصویب FATF و شکل‌گیری محدودیت روابط بانکی با دنیا بوده‌اند؟

محسن رضایی

دبیر مجمع تشخیص، هر چند به شکل مستقیم با لوایح FATF مخالفت نکرده اما مجموع اظهار نظرهای او نشان می‌دهد که موافق با تصویب این لوایح در ایران نیست و بسته به جایگاهی که دارد گمان می‎ رود تاثیر زیادی در تعلیق دو ساله لوایح در مجمع تشخیص داشته است.

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی

ایشان هم در مقام رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار نظرهای منفی درباره لوایح FATF کم نداشته و به زعم خود ایشان تصویب این لوایح خطر لو رفتن اطلاعات بانکی و مالی ایران را به وجود می‌آورد.

آیت‌الله جنتی

دبیر شورای نگهبان را هم باید در زمره مخالفان سرسخت لوایح FATF به حساب آورد.

محمدباقر قالیباف

رئیس کنونی مجلس شورای اسلامی نیز در مورد لوایح FATF تا به امروز مواضع دو پهلویی داشته است. او حتی در سال ۹۸ در مصاحبه‌ای گفته بود، FATF ابزار جدید نظام سلطه است.

بیشتر بخوانید
ابتلای ولادیمیر پوتین به پارکینسون و فراهم‌شدن شرایط برای انتقال قدرت

سعید جلیلی

جلیلی که در مخالفت با دولت حسن روحانی سابقه طولانی دارد هم در مجمع تشخیص تاکنون بر طبل مخالفت با تصویب لوایح FATF کوبیده است. این در حالی است که جلیلی در زمان دولت محمود احمدی‌نژاد مصرانه پیگیر پیوستن به کارگروه اقدام مالی موسوم به FATF بود.

 مصطففی میرسلیم

میرسلیم دیگر عضو مجمع و نماینده مجلس است که با تصویب لوایح FATF مخالفت کرده است.

علی‌اکبر ولایتی

ولایتی نیز در اظهار نظرهای خود اذعان داشته که ایران نباید به FATF بپیوندد. او همچنین در این خصوص گفته کسی برنده است که بتواند مقاومت را ادامه دهد. این در حالی است که چندی پیش ویدئویی از همایشی در استانبول ترکیه در سطح فضای مجازی منتشر شد که در آن از فرزندان علی‌اکبر ولایتی به عنوان سرمایه‎‌گذاران نمونه یاد و تقدیر شد.

احمد توکلی

او از جمله اعضای مجمع است که پیش از خروج آمریکا از برجام موافق تصویب لوایح FATF بود اما پس از خروج آمریکا از برجام در صف مخالفین تصویب لوایح FATF قرار گرفت.

سردار احمد وحیدی

وزیر دفاع دولت چهار سال اول حسن روحانی، از جمله مهم‌ترین و جدی‌ترین مخالفان پیوستن به FATF است. سردار وحیدی به جد معتقد است که FATF یک سازمان امنیتی است، نه اقتصادی. وحیدی در راستای تصویب نشدن این لوایح در مجمع تلاش‌های زیادی داشته است.

دیگر مخالفان تصویب لوایح FATF پیش از موافقت رهبری با بررسی مجدد لوایح چه کسانی بودند؟
  •  محمدحسین صفارهرندی
  • سید ابراهیم رئیسی
  • آیت‌الله مجتهد شبستری
  • محمود احمدی‌نژاد
  • غلامرضا مصباحی ‌مقدم
  • آیت‌الله موحدی کرمانی
  • حسین مظفر
  • غلامعلی حدادعادل
  • مرتضی نبوی
  • غلامحسین محسنی اژه‌ای

جالب اینجاست که مقامات دولتی و اقتصادی کشور بارها تاکید کردند که روابط مالی و بانکی ایران با سایر کشورهای دنیا تقریباً در شرایط فعلی و با حضور ایران در لیست سیاه FATF، قطع شده است و حتی کشورهای دوست‌مان مثل روسیه و چین نیز به ایران درباره تبعات نپیوستن به FATF هشدارهای لازم را داده‌اند.  حالا پس از دو سال به نظر می‌رسد فضای مجمع تشخیص تغییر کرده است. این در حالی است که عملاً چند ماهی به پایان عمر دولت حسن روحانی باقی نمانده و از طرفی انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز در پیش است. در چنین وضعیتی شاید مخالفان دولت دیگر دلیلی برای ادامه تعلیق لوایح FATF در مجمع نداشته باشند.

بیشتر بخوانید
حسین کاظم پور اردبیلی نماینده ایران در اوپک درگذشت

از سوی دیگر از سوی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز خبر رسیده که نمایندگان به دنبال راهکارهای حقوقی برای بازگرداندن لوایح FATF به مجلس هستند. این نکته را حاجی دلیگانی به رسانه‌ها گفته و اظهار داشته که به دنبال راهکارهای حقوقی لازم برای بازگرداندن دو لایحه در ارتباط با FATF یعنی لایحه پالرمو و لایحه CFT از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام به مجلس شورای اسلامی هستند.

در خصوص FATF همچنین بخوانید: مخالفان FATF چه پیش‌فرض‌های ذهنی دارند که تصویب آن در بلاتکلیفی مانده

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

3 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا