اجتماعیاقتصادیسیاسی

رانت جدید: نماینده شوید، دنا پلاس نصف قیمت بازار قسطی بگیرید!

مجلس یازدهم، مجلسی بود که با شعار انقلابی بودن کار خود را آغاز کرد و به روی کار آمد. مجلسی که مثلا قرار بود باری در شرایط سخت و رکود اقتصادی از روی دوش مردم بردارد، روز به روز به مراتب پر حاشیه‌تر از پیش می‌شود. حاشیه‌ای که این روزها نقل محافل شده داستان تحویل دنا پلاس اتومات به نمایندگان مجلس است.

در چند روز گذشته تعدادی خودرو توسط مجلس به برخی نمایندگان متقاضی تحویل داده شده است. در همین رابطه روح‌الله ایزدخواه گفته مجلس ۳ گزینه برای دریافت خودرو پیش روی نمایندگان قرار داده که به قرار زیر است:

  1. استفاده از خودروی مجلس با راننده که در این صورت هزینه‌ها طبق تعرفه مصوب ساعتی ۳۰ هزار و روزانه است، از دریافتی ماهانه نماینده کسر می‌شود.
  2. تحویل امانی خودروی صفر ( پژو پارس) به نماینده و عودت آن به مجلس در پایان دوره نمایندگی که در این صورت ماهانه ۵ میلیون تومان از هزینه‌های دفتری نماینده حذف می‌شود.
  3. فروش اقساطی یک خودروی صفر (دنا یا پژو پارس) به نماینده مجلس که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود. بر همین اساس قیمت تحویل این خودرو به نماینده ۳۰۲ میلیون تومان و اقساط آن سه ساله است.

پس از انتشار این خبر، امام جمعه لواسان واکنش قابل تاملی به این موضوع در حساب توییتری خود داشت. وی حالا بر اساس استدلالی که داشته، در پی یافتن میزان واقعی حقوق ماهیانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

اما واکنش سیاهکلی نماینده فعلی قزوین در مجلس شورای اسلامی جالب‌تر از چیزی بود که بتوانیم تصور کنیم. سیاهکلی رسما از سر تا پای این امتیاز ویژه مجلس نیز ایراد گرفته و گفته است:

برای رفتن به مناطق روستایی و جاده‌های کوهستانی، خودروی شاسی بلند به کارش لازم دارم نه دنا پلاس توربوی اتوماتیک. من اگر این دنا پلاس را بفروشم، با ۴۰۰ میلیون اضافه هم نمی‌توانم شاسی بلند بخرم؛ آن هم خودرویی که ۴ سال دیگر اسقاط می‌شود. با این وضعیت چرا باید هزینه‌اش از جیب من نماینده پرداخت شود؟

جالب توجه اینجاست که سخنگوی هیئت رییسه مجلس هم از تحویل «دنا پلاس» حمایت کرده و گفته این خودروها به نام مجلس شماره گذاری می‌شوند. در همین رابطه فرهنگی گفته:

۱۸۰ نماینده‌ای به تازگی وارد مجلس شده‌اند، خودروهای مناسبی برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه نداشتند.

دنا پلاس نماینده مجلس

ماجرا زمانی جالب می‌شود که می‌بینینم که فرهنگی به نوعی اظهارات، سیاهکلی را تایید کرده و مدعی شده پس از پایان این دوره مجلس شورای اسلامی، این خودروها مستهلک می‌شوند و دیگر قابل استفاده نیستند!

بیشتر بخوانید
300 میلیون در ازای یک جای خواب در خوابگاه‌های خصوصی دخترانه

خوب است بدانید نمایندگان مجلس در حالی خودروی دنا پلاس را ۳۰۲ میلیون تومان و قسطی دریافت می‌کنند که قیمت این خودرو این روزها در بازار حدود ۶۰۰ میلیون تومان است. تاکنون با استناد به اخبار و نامه مکتوب موجود روح‌الله ایزدخواه، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، از دریافت این خودرو انصراف داده است.

ماجرای خودروی دنا پلاس قسطی زیر قیمت و خارج از نوبت برای نمایندگان مجلس یادهم در حالی حاشیه ساز شده که پیش از این، اصولگرایان به خرید تبلت برای اعضای شورای شهر تهران انتقاد کرده بودند. فارغ از این موضوع، بسیاری معتقدند تحویل گرفتن این خودروها عملا به معنای تایید سیاست‌های خودرویی می‌باشد. سیاست‌هایی که منجر به گرانی افسار گسیخته خودرو شده و انتظار اصلی از مجلس یازدهم، مبارزه با همین گرانی‌ها بود، اما حالا نه تنها چنین اتفاقی رخ نداده بلکه مجلس با تایید همه سیاست‌ها عملا روش فروش خودروی فعلی را تایید کرده است. با تمام این تفاسیر چنین نمایندگانی چه طور می‌توانند مردمی که چشم انتظار دست‌یابی به پراید ۱۱۰ میلیونی هستند را درک کنند.

همچنین بخوانید: ریز دریافتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی چه قدر است؟

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یازده + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا