خبر ببر

قیمت دلار ۳۰ هزار تومان را رد کرد! | خطرات دلار ۳۰ هزار تومانی چیست؟

۳۰ هزار تومان مرزی حساس بود، مرزی بود که نباید دلار به آن می‌رسید، اما گزارش‌ها از بازار امروز حکایت از عبور قیمت دلار از مرز حساس ۳۰ هزار تومان دارند. صرافی‌های ملی نیز با افزایش قیمت امروز دلار را با ۲۸۹۰۰ تومان می‌فروشند. در بازار آزاد قیمت هر سکه‌ی امامی از ۱۵ میلیون تومان گذشته‌است! متأسفانه اگر شرایط همین‌شکل باشد نباید دلار ۳۰ هزار تومانی را هم قبول کرد بلکه ممکن است قیمت دلار بسیار بیشتر از آن‌چه که هست شود. کمااین‌که  دلار ۲۰ هزار تومانی در تیرماه امسال در عرض ۳ ماه به دلار ۳۰ هزار تومانی تبدیل شد!

خطرات دلار ۳۰ هزار تومانی

نیمه‌ی نخست سال ۹۹ تورم خیزی بلند برداشت و با خیز بلندش بسیاری از آرزوها را بر باد داد و تبعاتی بسیار منفی به همراه داشت. متأسفانه در نیمه‌ی دوم هم خیز تورم از آن‌چه که بود بیشتر شده و اقدامی اصولی هم در این راستا صورت نمی‌گیرد. حتی اقدام مجلس برای عرضه‌ی کوپن الکترونیک نیز نه‌تنها نمی‌تواند کاری از پیش ببرد بلکه ممکن است شرایط را بدتر کند. در ساده‌ترین حالت، دولت بودجه‌ی پرداخت حقوق‌ها و همین یارانه‌های جاری را ندارد، چه رسد به آن‌که کلی هزینه کند برای پرداخت کوپن الکترونیک. قطعاً هزینه‌کردن دولت نه از جیب خودش که از استقراض از بانک مرکزی صورت خواهد گرفت و همین خود می‌تواند علتی دیگر برای خیز تورم باشد.

مرز ۳۰ هزار تومان مرز روانی دلار است و متأسفانه با ورود به این مرز احتمالاً باید شاهد افزایش چندباره‌ی قیمت دلار و به تبع آن افزایش قیمت همه‌چیز باشیم. بد ماجرا اینجاست که کم‌ارزش‌شدن هرروزه‌ی پول ملی تبعات جانی، روانی و اجتماعی بسیاری دارد.

بیشتر بخوانید
موسسه رسانه‌های تصویری به آخر خط رسید/ سعید رجبی فروتن از پایان این امپراطوری خاطره ساز خبر داد

افزایش قیمت دلار، کسری بودجه‌ی دولت و البته انتظارات تورمی سه عاملی هستند که در ماه‌های اخیر موجبات افزایش تورم را فراهم آورده‌اند و متأسفانه با اوج‌گیریِ هرسه‌ی این عوامل باز هم باید شاهد افزایش تورم باشیم.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هجده − 7 =

دکمه بازگشت به بالا