سیاسی

کشمکش توییتری عراقچی با شبکه خبری پرس تی‌وی بر سر برجام

این روزها مذاکرات ایران و ۴+۱ به طور مستقیم پیرامون مباحث برجام در جریان است. همچنین مذاکرات به صورت غیرمستقیم بار با آمریکا آن هم برای اولین بار پس از خروج این کشور از برجام که در دوران ترامپ رخ داد، در حال انجام است تا این کشور که به زیر تعهدات خود در برجام زد و از آن خارج شد به این پیمان بین‌المللی بازگردد. خبرهای ضد و نقیضی از این جلسات و به گوش می‌رسد. تنها نکته مثبت و محتمل این است که کشورهای حاضر در برجام برای بازگشت به آن مصمم هستند و پالس‌های مثبتی از مذاکرات اخیر به گوش می‌رسد. نماینده ایران در این مرحله از مذاکرات، عباس عراقچی است. در همین خصوص عباس عراقچی نسبت به خبرها و گمانه‌زنی‌های برجامی در توییتر خود واکنش نشان داده است که در ادامه خواهیم دید.

عباس عراقچی، سرپرست تیم مذاکره‌ کننده فعلی ایران که در وین برای انجام مذاکرات به سر می‌برد گفته نمی‌دانم منبع آگاهی که با شبکه خبری پرس‌تی‌وی درباره محتوای مذاکرات گفت‌وگو کرده چه کسی است، اما هر که هست اصلا در این موضوع آگاه نیست.

خوب است بدانید پرس‌ تی‌وی، شبکه خبری انگلیسی‌ زبان صدا و سیمای جمهوری‌ اسلامی، به‌ نقل‌‌ از یک مقام‌ آگاه مدعی شد، آمریکا می‌خواهد در ازای بازگشت ایران به تعهدات برجامی و هسته‌ای‌ خود، تحریم‌ها را به حالت تعلیق در آورد. بر اساس این ادعا گویا آمریکایی‌ها آن طور که مدعی شده‌اند آن‌ها تحریم‌ها را به‌ طور کامل برنخواهد داشت و تنها هر سه‌ ماه یا شش‌ ماه یک بار تعلیق تحریم‌ها را تمدید می‌کند. این چندمین‌ باری است که این شبکه صدا و سیما از قول منابعی که نامی از آن‌ها نمی‌برد، خبرهایی می‌دهد که تیم مذاکره‌ کننده ایرانی آن را تکذیب می‌کند و مشخص نیست چرا صدا و سیما و دستگاه دیپلماسی مملکت چنین رفتاری با یکدیگر دارند.

بیشتر بخوانید
خرابکاری اسرائیل در نطنز | هدف اسرائیل از این خرابکاری‌ها چیست؟

پرس‌تی‌وی خطاب به عباس عراقچی: بگو کجای حرف‌ ما اشتباه بود؟

پس از اینکه عباس عراقچی موضوع را تکذیب کرد، اکانت توییتری شبکه خبری انگلیسی زبان پرس‌تی‌وی از او خواسته به جای زیر سوال بردن اعتبار منبع خبری پرس‌تی‌وی، اعلام کند دقیقاً کدام بخش از اطلاعات ارائه‌ شده‌ی این منبع مخدوش و از حیثث اعتبار ساقط است؟

این در حالی است که اخیراً پرس‌تی‌وی به‌نقل از منبعی آگاه مدعی شده بود که دستور کار آمریکا در مذاکرات وین، تعلیق تحریم‌ها است نه لغو کامل آن‌ها اما عباس عراقچی، سرپرست تیم مذاکره‌ کنندگان ایران در وین گفته این موضوع را رد کرده بود.

بیشتر بخوانید: ماجرای احیای برجام : قصه‌ای میان تهران و واشنگتن که سر دراز دارد

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پانزده + 18 =

دکمه بازگشت به بالا