اطلاعات‌محوربین‌المللی

دست نوشته‌های نسبیت آلبرت انیشتین به قیمت ۱۱ میلیون یورو فروخته شد

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، یک نسخه خطی از محاسبات آلبرت انیشتین که سعی می‌کرد نظریه نسبیت خود را فرموله کند، در حراجی به قیمت ۱۱ میلیون یورو (۱۳ میلیون دلار) فروخته شد.

این فروش در خانه حراج کریستیز در پاریس، رکورد بیشترین قیمت برای یک سند علمی‌ امضا شده را شکست. این تنها یکی از دو مقاله‌ای است که کار این فیزیکدان نظری را بر روی پیشرفت بزرگ علمی‌ خود نشان می‌دهد. این نظریه که در سال ۱۹۱۵ منتشر شد، درک بشر از فضا، زمان و گرانش را تغییر داد.

نسخه خطی محاسبات بین سال‌های ۱۹۱۳ و ۱۹۱۴ توسط انیشتین و همکار سوئیسی او میشل بسو نوشته شد که این سند را نگه داشت. خانه حراج کریستیز، بسو را به خاطر تفکر آینده نگرانه‌اش در حفظ این دست ‌نوشته تحسین کرد. وینسنت بلوی، کارشناس خانه حراج گفت:

انیشتین کسی است که یادداشت‌های بسیار کمی ‌را نگه می‌دارد، بنابراین این واقعیت که نسخه خطی زنده مانده و به ما رسیده است، آن را فوق‌العاده می‌کند.

این مقالات حاوی محاسباتی با قلم سیاه هستند و به گفته آقای بلوی، تعدادی از اشتباهات را در تدوین نظریه نشان می‌دهند. کریستیز گفت که این فروش کلکسیونرهایی را از سراسر جهان جذب کرده است که اهمیت این سند را درک کرده‌اند. با این حال خریدار این مقاله ۵۴ صفحه‌ای مشخص نشده است.

نظریه نسبیت انیشتین، تولد جهان، مدارهای سیارات و سیاهچاله‌ها را روشن می‌کند. در ماه مه گذشته نامه‌ای توسط انیشتین که حاوی معروف‌ترین معادله این نظریه،E=mc² ، بود، به قیمت بیش از ۱.۲ میلیون دلار به فروش رسید.

بیشتر بخوانید
معرفی دو وب‌سایت در مورد زمینه حقوقی ۱۴۰۱

نظریه سوسک چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا