سیاسی

ماجرای دست‌کاری مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۰

این روزها شاهد انتشار خبر مبنی بر دست‌کاری مجلس در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ هستیم. بحث در این زمینه، خصوصاً دست‌کاری بدون اطلاع رئیس مجلس در آمار و ارقام بالا گرفته و داغ شده است. جالب اینجاست که سازمان برنامه و بودجه در رابطه گفته که محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، جدول‌ها و ارقام تغییر داده‌ شده را به دولت ابلاغ کرده و این در حالی است که این سازمان خبری از اینکه آمار و ارقام دست‌کاری شده، نداشته است و فقط به عنوان قوه مجریه و اجرا کننده قانون، ملزم به اجرای آن بوده است.

رسوایی دست‌کاری مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۰ جدی‌تر شد

بنابر اعلامیه سازمان دولتی برنامه و بودجه کل کشور، هیات رئیسان مجلس جدوال مربوط به ابتدای لایحه بودجه ۱۴۰۰ را در نامه‌ای از سوی معاونت تقنینی مجلس به معاون پارلمانی دولت داده‌اند، اما معاون پارلمانی رییس جمهور پاسخ داده که قانون بودجه باید رسماً از سوی شخص رییس‌ مجلس شورای اسلامی به رییس‌ جمهور ابلاغ شود که چنین هم شده است.

این در حالی است که اخیراً بیش‌ از ۱۰۰ نماینده مجلس، محمد باقر قالیباف و الیاس نادران، رئیس مجلس و رئیس کمیسیون تلفیق مجلس، را به دست‌بردن در ارقام بودجه ۱۴۰۰ آن هم پس‌ از تصویب آن، متهم کرده‌ و توضیح خواسته‌اند که چرا این ارقام و جداول را با تغییر و تاخیر فراوانی نسبت‌ به اصل بودجه برای دولت فرستاده‌اند.

همه‌چیز درباره تغییر گسترده و بی‌نظیر در ارقام و جداول قانون بودجه ۱۴۰۰، پس‌ از تصویب آن در مجلس

کمیسیون تلفیق مجلس به خبر دستکاری در بودجه ۱۴۰۰ واکنش نشان داده و گفته کارمان قانونی بوده است. کمیسیون تلفیق مجلس به نامه بیش‌ از ۱۰۰ نماینده مجلس در اعتراض به تغییر ارقام و جداول قانون بودجه، پاسخ داده‌ که ما کارمان را «قانونی و در موعد مقرر» انجام دادیم و بودجه نیز در موعد قانونی به دولت ابلاغ شده و حاضریم به شبهه‌ها و ابهامات پاسخ دهیم.

بیشتر بخوانید
آیا اپل آخرین غول فناوری ایالات متحده در چین است؟
در این نامه آمده:

شرایط بودجه پیشنهادی اولیه و ناهم‌تراز دولت، رد شد. کلیات آن در صحن علنی و اصرار بر ابلاغ بودجه پیش‌ از پایان سال و از دست‌ رفتن فرصت سه‌هفته‌ای مجلس باعث محدودیت زمانی در بررسی بودجه شد.

بیشتر بخوانید: مجلس، کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ را تأیید کرد

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

20 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا