خبر ببر

دستگاه برش میلگرد چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

میلگرد یکی از مصالح موردنیاز در ساخت‌وساز است که با ابعاد و قطرهای مختلف در دو نوع ساده و آجدار تولید و استفاده می‌شود. میلگردها معمولاً به‌صورت شاخه‌های ۶ یا ۱۲ متری با امکان برش هستند. استفاده از سنگ فرز و هوا فرز دو روش اصلی برش میلگرد می‌باشد. با توجه به قطر و استاندارد میلگرد، روش برش میلگرد متفاوت است. در دنیا با توجه به شرایط جغرافیای هر کشور، استاندارهای میلگرد متفاوت است. برای مثال کشورهای روسیه، ژاپن، امریکا، آلمان و… برای تولید میلگرد استاندارد اختصاصی دارند. در ایران نیز چنین است البته در بعضی از کارخانه‌های ایران از استاندارد روسیه برای تولید میلگرد نیز استفاده می‌شود. براساس استاندارد میلگردها به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

  • میلگرد ساده A1
  • میلگرد آجدار A2
  • میلگرد آجدار A3
  • میلگرد آجدار A4

هرکدام از انواع گریدهای میلگرد قیمت متفاوتی دارند و استحکام کششی و قدرت تسلیم متفاوتی خواهند داشت. در این میان میلگرد A4 بالاترین ضخامت را دارا است و بالاترین قدرت تسلیم و مقاومت کششی را در اختیار دارد و قیمت میلگرد A4 نسبت به سایرین بالاتر است در حالی‌که قیمت میلگرد A1 از سایرین کمتر است، زیرا قدرت تسلیم و مقاومت کششی پایینی دارد و کمترین ضخامت را خواهند داشت. برای برش میلگردهایی با قیمت میلگرد بالاتر بهتر است از دستگاه­‌های با تکنولوژی بالاتری استفاده شود تا کیفیت برش آسیب ندیده و میلگرد با قیمت میلگرد بالاتر ارزش خود را با برش نامناسب از دست ندهد.

https://www.tejarat-gram.com/price/Rebar

روش برش زدن میلگرد

شیوه برش زدن میلگرد را به دو روش برش سرد و برش گرم برش دسته‌بندی می‌کنند. میلگردهای با قیمت میلگرد بالاتر با روش­‌های گرم و میلگردهای با قیمت میلگرد پایین­‌تر که عموماً ضخامت کمتری دارند با استفاده از روش­‌های سرد برش زده می­‌شوند.

بیشتر بخوانید
واکنش آذری جهرمی به کاندیدا شدن برای انتخابات 1400

برش سرد

یکی از روش‌های برش میلگرد روش برش سرد است که به علت برخورد نکردن حرارت با میلگرد، ماهیت آن تغییر نمی‌کند، بنابراین میلگرد برش داده شده با روش برش سرد، کیفیت بهتری خواهد داشت.

فواید و معایب روش برش سرد

از مزایای این روش ساختار مولکولی فولاد پایدار باقی می‌ماند، امکان برش میلگرد در ابعاد و اشکال و سایزهای مختلف وجود دارد، کیفیت سطحی میلگرد برش داده شده بالا می‌باشد، قطعات یکسان ایجاد می‌کند. گازهای سمی در این روش تولید نمی‌شود. با وجود مزایای زیاد، این روش دارای معایبی از جمله نیاز به نیروی متخصص و هزینه بالای نگهداری ابزارها و هم‌چنین ابزارهای برش سرد دارای قیمت بالای می‌باشند. البته با توجه به قیمت میلگرد، این روش چون ماهیت و کیفیت میلگرد را تغییر نمی‌دهد، انتخاب بهتری برای استفاده می‌باشد.

برش گرم

در روش برش گرم دمای قطعه میلگرد را در محل مشخص تا نقطه ذوب بالا می‌برند تا بتوانند فلز را در آن نقطه از هم جدا کنند.

فواید و معایب روش برش گرم

از فواید روش برش گرم تولید تراشه کمتر، سرعت برش بیشتر و کاهش زمان برش‌کاری می‌باشد و اما از معایب این روش می‌توان پرتی زیاد، باعث تغییر ساختار مولکولی فولاد شدن، ظاهر لبه‌های میلگرد را تغییر دادن، عملکرد نامناسب داشتن و دقت برش‌کاری کم و ایجاد مواد سمی و شیمیایی را نام برد.

ابزارهای برش میلگرد به روش سرد

توجه به سایز و ابعاد و وزن میلگرد برای انتخاب ابزارهای برش بسیار حائز اهمیت می‌باشد. به همین دلیل باید وزن میلگرد محاسبه شود.

بیشتر بخوانید
آیا با قرنطینه شمال کشور، می‌توان زنجیره انتقال ویروس را در هم شکست؟

دستگاه برش واترجت: این دستگاه برش میلگرد به روش سرد است که از موتورهای پرفشار آبی برای برش مواد سخت استفاده می‌شود.

دستگاه اره نواری: یکی از ابزارهای برش قطعات ضخیم بادقت بالاست. این دستگاه قابل‌برنامه‌ریزی بوده و می‌توان به‌طور تمام اتومات برش را انجام داد.

دستگاه اره دیسکی: این دستگاه دارای ایمنی بالای می‌باشد و جایگزین خوبی برای اره آتشی می‌باشد. در ضمن میلگرد برش داده شده به این روش کیفیت بالای دارد.

اره دستی: این روش یکی از ابتدایی‌ترین روش‌های برش میلگرد است. سایز دندانه‌های اره با توجه به اندازه قطر میلگرد تغییر می‌کند و با نیروی بدن کار می‌کند.

دستگاه اره‌لنگ: این دستگاه به علت تولید ضایعات زیاد کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیچی برش هیدرولیک BS35: از این وسیله هم به‌صورت دستی و هم برقی استفاده می‌شود و توانای برش میلگرد تا ضخامت ۳۵ میلیمتر را دارا است. با استفاده از یک چرخ زیر قیچی سرعت و تعداد برش‌ها افزایش می‌یابد.

گیوتین برقی: این دستگاه نیمه‌اتوماتیک برای برش میلگردهای با ضخامت ۴۰ میلی‌متر استفاده می‌شود که توسط اپراتور باید مقاطع برش علامت‌گذاری شوند و این درصد خطا در این روش را بالا می‌برد.

قیچی دستی ساده: باری برش میلگرد ضخامت پایین استفاده می‌شود.

قیچی میزی: برای برش میلگرد با قطر بالا استفاده می‌شود.

سنگ فرز: دستگاه دیگری که برای برش میلگرد استفاده می‌شود ولی از نظر ایمنی مورد قبول نیست.

دستگاه برش سرد حدیده: میلگردهای برش خورده با این دستگاه استاندارد بوده و توانای برش میلگردهای ساده و آجدار را دارد.

دستگاه خاموت‌زن: یک دستگاه تمام اتومات هست که در ساخت‌وساز از آن استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید
شبنم مقدمی در همرفیق به خاطر خواندن از نماوا حذف شد

ابزارهای برش میلگرد به روش گرم

پلاسما: دستگاه هوا برش یا دستگاه پلاسما دارای مشعلی است که گاز را با سرعت و فشار زیاد خارج می‌کند و یک قوس الکتریکی بین دستگاه و میل‌گرد تشکیل می‌شود که منتهی به ایجاد حالت پلاسمایی گاز می‌شود و در نتیجه حرارتی با دمای ۲۵۰۰۰ درجه سانتی‌گراد در محل برش باعث ذوب این محل می‌شود.

تیغ اره‌های دیسکی آتشی: این دستگاه با ایجاد حرارت بالا در محل برش میلگرد باعث برش می‌شود. این دستگاه دقت و سرعت بیشتری در برش میلگرد دارد و ساختار مولکولی میلگرد را کمتر تغییر می‌دهد. این دستگاه داشتن خطر در استفاده امروزه برای برش میلگرد مورداستفاده قرار نمی‌گیرد.

برش لیزری: در حال حاضر دو نوع دستگاه لیز گازی و جامد برای برشکاری فلزات مورداستفاده قرار می‌گیرد. این روش کمترین آسیب را نسبت به روش‌های دیگر به میلگرد وارد می‌کند. در این دستگاه از اشعه برای برش استفاده می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

5 + 8 =

دکمه بازگشت به بالا