پزشکی

کرونا؛ نان مردم از تولید تا عرضه را هم صاحب دستورالعمل بهداشتی کرد!

در خوش‌بینانه‌ترین حالت تا شب عید و در بد بینانه‌ترین حالت تا خرداد درگیر کرونا هستیم!

این جدید‌ترین اظهار نظر جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت در مورد زمان حدودی کنترل یا فروکش کردن موج ویروس کرونا درکشور است. به گفته سازمان بهداشت جهانی این بیماری ساعت‌ها روی سطوح مختلف باقی می‌ماند و از راه تماس سطوح با یکدیگر نیز انتقال می‌یابد. خب پس مردم برای تامین نان روزانه خود چه کنند؟

شهروندان در واکنش به این سوال در صف نانوایی، پاسخ‌های متنوعی دادند:

  • شهروند اول: کم‌تر بیرون از خانه می‌رویم و نان بیشتری برای چند روز می‌خریم چون در شرایط فعلی دیگر چاره‌ای نداریم. نان تهیه شده را در فریز نگهداری می‌کنیم. در حین خرید هم از دستکش استفاده می‌کنیم و سطح نان را گرم می‌کنیم.
  • شهروند دوم: نان را از نانوایی‌هایی که بهداشت را رعایت می‌کنند، می‌خریم. جایی که نان‌ها در تماس با دست نیستند.
  • شهروند سوم: نانواها باید خودشان بهداشت را رعایت کنند.
  • شهروند چهارم: نان را با دست‌ها شسته شده داخل فریزر می‌گذارم و برای استفاده نان را دوباره گرم می‌کنم. از طرفی برخی هم بهداشت را رعایت نمی‌کنند. به نظر من تنها راه ممکن این است که خودمان دستورالعمل‌های بهداشتی را به طور کامل رعایت کنیم.
  • شهروند پنجم: ما مثل قبل از شیوع ویروس کرونا، نان تهیه می‌کنیم. به تصور من، همان حرارت تنور، ویروس را از بین می‌برد.

دکتر سهند عامری، رزیدنت ارشد داخلی دانشگاه شهید بهشتی طی مصاحبه‌ای درباره چگونگی ازبین بردن ویروس روی نان‌ها می‌گوید:

به ط.ور کلی نان، غوت قالب مردم جامعه ماست و مسئله نان در سطح کلان در حال بررسی است تا یک پروتوکل دقیق برای نانوایی‌ها اعلام شود جون ممکن است نانوایی خودش درگیر ویروس باشد اما از وجود ویروس در بدنش بی‌خبر باشد و بر اثر تماس با نان کسی را گرفتار کند. در کل ویروس کرونا به حرارت حساس است. به نانویان توصیه‌های بهداشتی شده و قرار است که بخش‌نامه‌های بهداشتی تحت عنوان اصول بهداشتی در حین پخت نان به آنها ابلاغ شود.

این اصول حتما ابلاغ خواهد شد و شامل حال نانوایی‌ها و مردم متقاضی نان می‌شود. اگر خیلی نگران هستیم، ترجیحا غذا از بیرون سفارش ندهیم. اگر هم این کار را انجام دادیم غذا را دوباره داغ کنند و بعد از مدتی که داغ شد غذا را مصرف کنند. نان خریداری شده را نیز دوباره داخل منزل، کمی حرارت دهید و داغ کنید و سپس مصرف کنید. و تا ارسال این پروتکل‌ها، مردم اصول بهداشتی توصیه شده را رعایت و به نانوایی‌ها بعداشتی برای تهیه نان خود مراجعه کنند.

انجمن علمی پزشکان ایران نیز شیوه‌نامه‌ای برای رعایت اصول بهداشتی و خرید نان منتشر کرده‌است.

بیشتر بخوانید
راهنمای کمک به کودکان برای مقابله با استرس در زمان شیوع بیماری کرونا

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

20 + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا