بین‌المللیتجارت

افغانستان تا دو ماه دیگر از طریق چابهار به آب‌های آزاد دست پیدا می‌کند

بندر چابهار یک تا دو ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. بندر زیبای کشورمان که با آب‌های آزاد در ارتباط است. بر اساس این قرارداد، هند به مدت ۱۰ سال بندر چابهار را اجاره خواهد کرد و دهلی‌نو از این مسیر، ترانزیت کالا به ایران، افغانستان و آسیای میانه را با دور زدن پاکستان انجام خواهد داد.

این طرح که با عملیاتی شدن آن همزمان با اعمال تحریم‌ها ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه کشورمان به تعویق افتاده بود، با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری هند از اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی با ظرفیت ناقص خود فعالیت کرده بود و اکنون مشتمل بر دو پایانه است که تا به امروز میزبان ۱۲۳ کشتی بوده و ۱.۸ میلیون تن کالا در آنجا جابه‌جا شده است، اما بر اساس قرارداد موجود، هند برای راه‌اندازی کامل بندر چابهار متعهد شده شش عدد جرثقیل عظیم آن هم به ارزش ۸۵ میلیون دلار، در تاسیسات پایانه  شهید بهشتی نصب کند.

جالب اینجاست که سال گذشته هند از همین بندر ۷۵ هزار تن گندم، برای کمک به افغانستان ارسال کرد و از همین طریق ۲۵ هزار تن سم دفع آفات مالاتیون برای دفع آفات خصوصا مبارزه با ملخ‌هایی که به کشور هجوم آورده بودند، فرستاد. خوب است بدانید دومین محموله سم دفع ملخ‌های مهاجم به حجم ۲۵ تن هم اخیراً به چابهار رسیده است. همچنین خوب است بدانید کشورهای هند و ایران سال‌ها پیش از زمان فعلی نیز قرارداد ساخت خط آهن ۶۰۰ کیلومتری از بندر چابهار تا زاهدان را امضا کردند؛ خط آهنی در نزدیکی مرزهای ایران و افغانستان که ارزش آن یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شد.

بیشتر بخوانید
افت سهام اپل در پی نگرانی برای تولید آیفون 13

هرچند که سرآخر هند به دلیل دیرکرد دهلی‌نو از پروژه خط آهن چابهار کنار گذاشته شد. این در حالی است که ایران خود در حال تکمیل پروژه خط آهن می‌باشد و گفته شده تا سال آینده نیز پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید. با راه‌اندازی پروژه خط ریلی چابهار، اولین بندر اقیانوسی کشور به خط ریلی متصل خواهد شد و این اتفاق، خود تحول بزرگی در حوزه مبادلات کالا به افغانستان و کشورهای آسیای میانه خواهد بود. حالا با تکمیل این دو مسیر و شروع فعالیت راه آهن خواف-هرات که به تازگی رخ داده است، افغانستان محصور در خشکی نیز از طریق این بندر و راه‌ آهن‌های احداث شده، به آب‌های آزاد راه پیدا خواهد کرد و از سویی زنجیره یک گذرگاه پرسود برای کشورمان بالاخره تکمیل می‌شود که همین امر قدمی در جهت توسعه مناسبات سیاسی-تجاری ایران نیز خواهد بود.

بیشتر بخوانید: با محدودیت‌های کسی که چک برگشتی دارد، آشنا شویم

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهارده + هشت =

دکمه بازگشت به بالا