اقتصادی

در انتظار یک سقوط؛ آن هم از نوع قیمت خودرو

با افزایش شدید قیمت خودرو، شایعاتی در خصوص احتمال اجرای دو طرح برای کاهش قیمت خودرو شنیده می‌شود.
یکی اعمال مالیات بر خودروست مانند آنچه که در مورد مسکن مطرح شد. از قضا این طرح اخیرا توسط برخی نمایندگان در مجلس مطرح هم شده و گویا در دست بررسی است.
طرح دوم احتمال آزاد شدن واردات خودروست.
شنیده‌های جدید اما حکایت از آن دارد که فعلا قرار است آن ۲ هزار خودرویی که از گذشته، در گمرک مانده بود ترخیص شود.

اما چرا این موضوع تا این حد حائز اهمیت است؟

ارزش دلار ماه‌هاست که در محدوده ۱۳ هزار تومان قرار دارد. با این حال محدودیت واردات خودرو، باعث کمبود عرضه شده و موازنه عرضه و تقاضای خودروهای خارجی را بهم ریخته‌است. در واقع این کمبود عرضه باعث شده تا خودورو به نوعی با دلار گرانتری یعنی چیزی در حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان برای فروش محاسبه شود. به همین دلیل با آزاد شدن واردات خودرو، قیمت‌ها ناگهان سقوط خواهند کرد. البته تردیدی نیست که آزاد شدن واردات خودرو به طور کامل در اولویت‌های کشور نیست چون این محدودیت به دلیل شرایط بازار ارز و اولویتی به نام جلوگیری از بی‌ثباتی ارز ایجاد شده‌است. با این حال کاهش محدودیت‌ها قابلیت شکستن قیمت‌ها را دارد.

به گفته یک فعال بازار، به عنوان مثال قیمت تویوتا کمری هیبریدی با آزاد شدن واردات از ۹۰۰ میلیون تومان به چیزی در حدودی ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان خواهد رسید. به بیان ساده‌تر این اتفاق آن هم در آستانه سال نو، می‌تواند قیمت‌ها دست کم ۲۰ درصد کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
سود توییتر پس از حل و فصل یک دعوای طولانی مدت کاهش یافت

بیشتر بخوانید: پراید؛ خودرویی منسوخ شده در دنیا اما پادشاه در ایران

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

4 × سه =

دکمه بازگشت به بالا