روانشناسی

درک و شناخت یک رابطه سمی | رابطه سمی چیست؟

یک رابطه خوب و عاطفی، حال انسان را خوب می‌کند اما یک رابطه سمی می‌تواند انسان را افسرده و عصبی کند. رابطه‌ای که در آن احساس ناامنی کنید، احساس کنید افکار طرف مقابل در آن رابطه افکارش منفی است، خود خواه است، حسود است، تحقیرگر است، غیر قابل اعتماد و سو استفاده‌گر است و یا به شما بی‌احترامی می‌کند و به طور کلی رابطه‌ای که در آن حالتان را به لحاظ روحی و فیزیکی خراب کند، رابطه‌ای سمی و ناسالم است که باید از آن خارج شد اما نکته اینجاست که ترک رابطه سمی کار ساده‌ای نیست؛ گاهی ترس، عشق، شرم، مسائل مالی و بچه می‌تواند شما را در یک تله رابطه سمی گیر بیندازد.

چه طوری باید از یک رابطه سمی بیرون بیاییم؟

در چند قدم به شما خواهیم گفت، که به چه طریق از یک رابطه سمی خارج شوید:
  1. اول از همه، یک شبکه امن برای خودتان بسازید؛ مثلاً اگر قبلاً با آن شخص زندگی می‌کردید، حالا کجا باید بروید؟ توصیه ما به شما این است که بی‌گدار به آب نزنید چون این اتفاق باعث می‌شود مشکل درآمد پیدا کنید.
  2. قدم دوم ایجاد هدف برای کسب استقلال است. اگر دارایی خاصی ندارید همین حالا مسیر خودتان را عوض کنید؛ مثلاً یک شغل پیدا کنید حتی اگر پاره وقت باشد. استقلال مالی قدم اول برای آزادی شماست.
  3. سومین کار ضروری این است که با یک دوست یا یکی از بستگان خودتان قضیه را در میان بگذارید. خوب است بدانید راز داری خیلی هم خوب نیست. اگر احساس تنهایی می‌کنید، یکی باید از حال و احوال شما باخبر شود و کمک‌تان کند.
  4. قدم چهارم کمک گرفتن از یک کارشناس است. توجه داشته باشید که بیرون آمدن از یک تله سمی به تلاش شما نیاز دارد. در همین خصوص حتماً از یک مشاور کمک بگیرید.
  5. قدم پنجم این است که دیگر با طرف مقابل رابطه سمی، حرف نزنید. زنان و مردان رابطه سمی می‌توانند به لحاظ عاطفی، شما را فریب بدهند و وسوسه کنند که به رابطه برگردین. اگر بچه مشترکی ندارید، نیازی نیست که رابطه را حفط کنید؛ اگر هم بچه دارید باید در مواردی که به بچه مربوط می‌شود با طرف مقابل مشارکت نمایید.
  6. قدم ششم و پایانی اینکه به خودتان فرصت بدهید تا زندگی را پیدا کنید. بر همین اساس توصیه می‌کنیم که به سرعت وارد رابطه جدیدی نشوید. پیشنهاد می‌کنیم که مدتی سرگرمی با کار یا حیوان خانگی مانند سرپرستی از یک گربه یا سگ، می‌تواند به شما مجال بدهد تا کمی برای خودتان وقت گذرانی کنید.
بیشتر بخوانید
سوگواری و کنار آمدن با غم از دست دادن عزیزان

بیشتر بخوانید: نگاهی بر ویژگی‌های ذهن سالم و چگونگی عملکرد آن

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

16 − 6 =

دکمه بازگشت به بالا