پزشکیرابطه‌ی زناشوییسبک زندگی

زود انزالی چیست، چه عللی دارد و چگونه درمان می‌شود؟

برای داشتن رابطه‌ای لذت‌بخش، چه برای آقایان و چه برای خانم‌ها، یک سری شرایط باید وجود داشته باشند و درعین‌حال نباید خبری از چند عنصر باشد. یکی از عناصری که مخلِ تجربه‌ی لذت تام و تمام در رابطه‌ی جنسی است، زود انزالی است. زود انزالی در مردان، متأسفانه، هم مانع از لذت مرد حین رابطه می‌شود و هم در کاهش لذت زن نقشی اساسی و مستقیم ایفا می‌کند. زود انزالی همچنین در اعتماد به نفس مرد نیز تأثیر بسیاری دارد و از همین رو است که بسیاری از مردانی که به زود انزالی دچار اند، در پی آن اند که از هر طریقی که شده این مشکل را رفع کنند. این نوشتار از مجله‌ی اینترنتی خبر ببر روی زود انزالی متمرکز است. با هم در ادامه خواهیم دید که اصلاً زود انزالی چیست، چه تبعات منفی‌ای دارد و از چه روش‌هایی می‌توان درمان‌اش کرد.

زود انزالی چیست؟

زود انزالی – که به آن انزال زودرس نیز می‌گویند – دلالت دارد بر خروج زودتر از موعد مایع منی از آلت مرد. اما «موعد دقیق» خروج منی را چه چیزی یا چه کسی تعیین می‌کند؟

واقعیت این است که زود انزالی را می‌توان مسئله‌ای نسبی دانست. ممکن است یک مرد در طی رابطه با همسرش، در ۳ دقیقه انزال داشته باشد و هیچ زمان اصلاً در فکر این نباشد که به زود انزالی دچار است، این در حالی است که ممکن است مردی دیگر در رابطه با همسرش پس از ۷ دقیقه انزال داشته باشد، اما هم خود او و هم همسرش فکر کنند که او زودانزالی دارد. «موعد دقیق» خروج از منی را «توقع» زن و مرد تعیین می‌کند.

اگر زن یا مرد توقع دارند که مثلاً منی در حداقل ۱۰ دقیقه پس از رابطه خارج شود، در چنین شرایطی اگر مرد در ۶ دقیقه انزال داشته باشد، حس زود انزالی به او دست می‌دهد.

همین‌جا مشخص است که یکی از بهترین کارها برای رفع مشکل زود انزالی، پایین‌آوردن سطح توقع است. هرچه توقع کمتری از طولانی‌شدن رابطه داشته باشیم، کمتر به زود انزالی فکر می‌کنیم؛ اما گاهی برخی مردان در عرض ۱ دقیقه و حتی کمتر انزال دارند و قطعاً در چنین شرایطی می‌توان آن‌ها را مبتلا به زود انزالی دانست.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید دستگاه تست قند خون | 12 فاکتور انتخاب دستگاه قند خون

زود انزالی

تبعات منفی زود انزالی

چنان‌که در بالا هم گفتم، زود انزالی می‌تواند تبعات منفی متعددی برای مرد داشته باشد. در وهله‌ی نخست، او اگر چندان با همسر خود راحت نباشد، زودانزالی‌اش موجب می‌شود که حس مردانگی‌اش در نظر او کم شود و به این ترتیب پس از مدتی اعتماد به نفس او نیز برای سایر کارها کاهش پیدا می‌کند.

همچنین گفته می‌شود اضطراب نیز از جمله عوارض زود انزالی است. این اضطراب هم حین رابطه و هم در سایر کارهای زندگی مشترک می‌تواند نمود پیدا کند. خود کمبود اعتماد به نفس نیز می‌تواند علتی برای بروز اضطراب باشد.

در این بین البته ناراضی‌بودن خود مرد از رابطه‌ی جنسی و خصوصاً همسرش از برقراری رابطه‌ی جنسی با او، ممکن است تبعات بسیار بدتری به همراه داشته باشد که البته این مورد به وفادارای همسر مرتبط است.

شوربختانه درصد بسیار کمی از خانم‌ها درصورتی‌که همسرشان نتواند آن‌چنان که باید نیاز جنسی آن‌ها را تأمین کند، ممکن است به همسر خیانت کنند. البته فقط درصد بسیار کمی از خانم‌ها چنین کاری می‌کنند و این هیچ جای انکار ندارد.

زود انزالی می‌تواند از چه چیزی ناشی باشد؟

گفته می‌شود هنوز به طور مشخص تعیین نشده‌است که علت دقیق زودانزالی چیست، اما برخی باور دارند که چند عامل می‌توانند نقشی مهم در بروز زودانزالی در مردان ایفا کنند. یک عامل مهم، وراثت است. دوم تجربه‌های منفی‌ای هستند که مرد از روابط جنسی قبلی خود دارد. سوم عفونت‌های پروستات است و چهارم مشکلات روانی از جمله استرس، افسردگی و کمبود اعتماد به نفس.

می‌بینید که کمبود اعتماد به نفس هم می‌تواند علتی برای زود انزالی باشد و هم خود معلول زودانزالی است. یعنی کسی که کلاً اعتماد به نفس زیادی ندارد، ممکن است خصوصاً در ماه‌های نخست زندگی مشترک زودانزال باشد، درعین‌حال کسی هم که تا پیش از زودانزالی اعتماد به نفس خوبی داشته، ممکن است پس از تجربه‌ی چندین زودانزالی رفته‌رفته اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.

بیشتر بخوانید
واکسن روسی | اما و اگر‌های واکسنی که با جان مردم سر و کار دارد!

از سایر عواملی که برای زودانزالی نام برده‌اند می‌توان به وجود سطحی غیرطبیعی از انتقال‌دهنده‌های عصبی، عدم‌تعادل هورمونی و مشکلات نعوظ نام برد. بدون شک پزشک بهترین کسی است که می‌تواند علت انزال زودرس را تشخیص دهد.

زود انزالی

چطور می‌توان زود انزالی را درمان کرد؟

روش‌های زیر ممکن است چه به صورت تکی و چه با هم برای رفع انزال زودرس کمک‌کننده باشند:

 ۱- از کاندوم استفاده کنید

کاندوم از آن‌جا که باعث کاهش سطح تماس آلت مردانه با دیواره‌های مهبل می‌شود، می‌تواند در افزایش مدت‌زمان رابطه‌ی جنسی مؤثر باشد. بهتر است برای خرید کاندوم به دنبال کاندوم‌هایی باشید که برچسب «تأخیری» دارند.

۲- مصرف منیزیم را افزایش دهید

بدون شک در تمامی فرآیندهای بدنی و روانی، نوع غذایی که می‌خوریم تأثیری بسیار دارد؛ از همین رو برای رفع بسیاری از مشکلات بدنی و روانی باید توجهی ویژه به رژیم غذایی‌مان داشته باشیم.

برای رفع انزال زودرس باید به دنبال خوردن غذاها و خوراکی‌هایی باشید که منزیم مناسبی دارند. بسیاری برآن اند که منیزیم می‌تواند در درمان زودانزالی مفید باشد. لوبیا قرمز، کنجد، شکلات تلخ، سویا و ماست از منابع خوب منیزیم هستند. مکمل منیزیم نیز می‌تواند به کار آید.

۳- تکنیک مکث-فشار را امتحان کنید

تکنیک مکث-فشار روشی بی‌هزینه اما کاربردی برای رفع زودانزالی است. برای استفاده از این روش، به ترتیب زیر عمل کنید:

  • هر وقت که احساس انزال داشتید رابطه‌ی جنسی را متوقف کنید و از همسرتان بخوانید که با دست کلاهک آلت تناسلی را فشار دهد تا مانع از انزال شود.
  • وقتی حس انزال از بین رفت، می‌توانید خیلی سریع دوباره رابطه را ادامه دهید.
  •  این تکنیک می‌تواند حتی چند بار هم در حین یک رابطه‌ی جنسی استفاده شود.

به‌تدریج خود شما می‌توانید در دفعات بعدی بدون نیاز به دست، از انزال پیشگیری کنید.

بیشتر بخوانید
جهانپور خطاب به محرز: شأن تأیید یا رد واکسن روسی کرونا را نداری!

۴- از تکنیک شروع-پایان استفاده کنید

این تکنیک هم می‌تواند برای درمان زود انزالی مفید باشد. برای بهره‌گرفتن از این تکنیک از به ترتیب زیر عمل کنید:

  •  هر وقت که احساس کردید در حال انزال هستید، رابطه را متوقف کنید و از شریک جنسی‌تان فاصله بگیرید.
  • اگر حس کردید که تحریک جنسی کاهش یافته و دیگر خبری از انزال نیست، دوباره ادامه دهید.

۵- از اسپری تأخیری استفاده کنید

اسپری تأخیری لیدوکایین برای بی‌حس کردن ناحیه می‌تواند مفید باشد. جهت استفاده از اسپری تأخیری لیدوکایین، تقریباً یک ربع پیش از آن‌که رابطه را آغاز کنید، مقداری از آن را به آلت تناسلی‌تان بزنید. در نظر داشته باشید که این اسپری مقداری لذت جنسی را برای شما کاهش می‌دهد، اما در عوض برای همسرتان از آن‌جا که مدت‌زمان رابطه را افزایش می‌دهد مفید است.

۶- از داروهای آرام‌بخش استفاده کنید

داروهای آرام‌بخشِ خانواده‌ی بنزودیازپین گاهی می‌توانند در کاهش تحریک جنسی و در نتیجه در درمان زود انزالی مفید باشند. کلونازپام، دیازپام و لورازپام از جمله داروهای بنزودیازپین هستند. در نظر داشته باشید که بهترین حالت این است که این داروها را پزشک برای شما تجویز کند.

۷- تعداد دفعات رابطه جنسی را افزایش دهید

روش دیگری که برای کنترل انزال زودرس می‌تواند مفید باشد افزایش تعداد رابطه‌ی جنسی در طی هفته است. تجربه شده‌است که مردانی که به انزال زودرس دچار اند، وقتی بیشتر رابطه برقرار می‌کنند، مدت‌زمان رابطه‌شان هم بیش‌تر می‌شود. این شاید ناشی از کاهش حجم منی است. هرچه میزان منی کمتر باشد احتمالاً مرد دیرتر انزال می‌شود.

سخن آخر

با هم در این نوشتار نگاهی به زود انزالی، عواقب آن، علل آن و روش‌های درمان‌اش داشتیم. اگر تجربه‌ای کاربردی در این زمینه دارید، لطفاً آن را با ما و کاربران مجله‌ی اینترنتی خبر ببر درمیان بگذارید.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

17 + 20 =

دکمه بازگشت به بالا