فوتبالیورزشی

پیش‌بازی دربی جام حذفی استقلال و پرسپولیس

استقلال و پرسپولیس تهران دو تیم پرطرفداران ایران قرار است روز چهارشنبه ۵ شهریورماه در مرحله‌ی نیمه‌نهایی جام حذفی به مصاف یکدیگر بروند. دربی جام حذفی استقلال و پرسپولیس نخستین بار نیست که اتفاق می‌افتد، چراکه قبل از این نیز این دو تیم در جام حذفی به مصاف یکدیگر رفته‌اند.

تاریخچه دربی جام حذفی استقلال و پرسپولیس

از میان دربی‌های پیشین استقلال و پرسپولیس ۳ بازی از آن‌ها در جام حذفی انجام شده‌اند. دربی جام حذفی استقلال و پرسپولیس دو بار به سود پرسپولیس و یک بار به سود استقلال تمام شده‌است.

این دو تیم برای اولین بار در نوزدهم اسفندماه ۱۳۶۷ برابرِ یکدیگر قرار گرفتند. اما تقابل آن‌ها در ۹۰ دقیقه با تساوی صفر صفر به اتمام رسید. دو تیم در ۳۰ دقیقه‌ی وقت اضافه نیز نتوانستند دروازه‌ی یکدیگر را باز کنند و به این ترتیب بازی به ضربات پنالتی کشیده‌شد. در ضربات پنالتی، این پرسپولیس بود که توانست ۴ بر ۲ بر استقلال چیره شده و راهی نیمه‌نهایی جام حذفی شود.

دومین دربی جام حذفی استقلال و پرسپولیس به سال ۱۳۷۸ بازمی‌گردد. در بیستم تیرماه آن سال این دو تیم در فینال آن مسابقات برابرِ یکدیگر قرار گرفتند و دوباره پرسپولیس استقلال را شکست داد و قهرمان جام حذفی شد.

دربی جام حذفی 1378

دو گل از گل‌های پرسپولیس را مهدی هاشمی‌نسب و یک گل را افشین پیروانی به ثمر رساند. تک‌گل استقلال را نیز سهراب بختیاری‌زاده زد.

سومین دربی جام حذفی استقلال و پرسپولیس اما در سال ۱۳۹۰ انجام شد و خاطره‌ای خوب برای استقلالی‌ها رقم زد. در این دربی، دو تیم در نود دقیقه نتوانستند دروازه‌ی یکدیگر را باز کنند، اما در وقت‌های اضافه پرسپولیس روی هنرنمایی مجتبی جباری ۳ گل خورد و از دور مسابقات حذف شد. ۲ گل از ۳ گل را مجتبی جباری و ۱ گل را اسماعیل شریفات به ثمر رساند.

بیشتر بخوانید
استقلال 1 پاختاکور 2 | قدرت استقلال در حد یک‌چهارم نبود

بنابراین فردا چهارمین تقابل استقلال و پرسپولیس در جام حذفی است. باید منتظر ماند و دید آیا پرسپولیس رقم بردهای‌اش برابر استقلال را در جام حذفی به ۳ می‌رساند یا این استقلال است که می‌تواند آمار تقابل دو تیم در جام حذفی را مساوی کند.

مروری بر بردهای پرسپولیس و استقلال در جام حذفی ایران ۹۸-۹۹

پرسپولیس در هشتم مهرماه سال ۱۳۹۸ در مرحله‌ی یک‌شانزدهم نهایی جام حذفی ایران ۹۸-۹۹ برابر ماشین‌سازی تبریز قرار گرفت و توانست با نتیجه‌ی ۱ بر ۰ بازی را برنده شود.

در این مرحله اما استقلال در همان روز در برابر گل ریحان البرز قرار گرفت و این تیم را با نتیجه‌ی ۳ بر ۱ شکست داد و راهی یک‌هشتم نهایی شد.

استقلال گل ریحان البرز با مربی‌گری استراماچونی

۲۵ مهرماه، استقلال در مرحله‌ی یک‌هشتم نهایی برابر فجر سپاسی قرار گرفت و این تیم را با نتیجه‌ی ۳-۰ شکست داد و راهی یک‌چهارم نهایی شد. پرسپولیس در ۵ آذر برابر صنعت نفت آبادان قرار گرفت و این تیم را با نتیجه‌ی ۱ بر ۰ شکست داد.

در یک‌چهارم نهایی پرسپولیس ۲ بر ۰ برابر شهرداری ماهشهر به پیروزی رسید و راهی نیمه‌نهایی شد. در این مرحله استقلال همین دو هفته پیش سپاهان را ۲ بر ۰ شکست داد تا در نیمه‌نهایی برابر پرسپولیس قرار گیرد.

دربی جام حذفی استقلال و پرسپولیس در ۵ شهریور

دربی جام حذفی استقلال و پرسپولیس
فردا از معدود بازی‌های پرسپولیس و استقلال است که قرار است بدون تماشاگر برگزار شود.

با وجود شایعه‌هایی که پیرامون تغییر زمان بازی دربی وجود داشتند، فردا ۵ شهریور این دو تیم برابر یکدیگر قرار می‌گیرند. یحیی گل‌محمدی و فرهاد مجیدی هر دو به‌دنبال برتری برابر حریف هستند. یحیی درصورتی‌که بتواند فرهاد مجیدی را شکست دهد و پس از آن در فینال نیز برنده شود، می‌تواند امسال دوگانه بگیرد. فرهاد مجیدی اما می‌تواند برای خروج از فشارهایی که در چندماه‌اخیر تحمل کرده، حسابی ویژه روی برنده‌شدن در دربی باز کند.

بیشتر بخوانید
پرسپولیس 0 الدحیل 1 | وضعیت صعود پیچیده شد

بازیِ دیگر این مرحله بین تراکتورسازی و نفت مسجدسلیمان برگزار خواهد شد و برنده‌ی این دو تیم برابرِ برنده‌ی استقلال و پرسپولیس در فینال جام حذفی قرار خواهد گرفت.

همچنین بخوانید: بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

11 + 12 =

دکمه بازگشت به بالا