سیاسی

دانشگاه امام صادق پلی به سوی مدیریت در مناصب اصلی کشور است؟

۸ سال پیش از انقلاب اسلامی، مرکز مطالعات هاروارد که یکی از معتبرترین دانشگاه‌ها در دنیاست، در ناحیه پل مدیریت تهران تاسیس شد. با شکل‌گیری انقلاب در سال ۵۷ این مرکز مصادره و به دانشگاهی تبدیل شد که امروزه روز ما آن را با نام دانشگاه امام صادق (ع) می‌شناسیم. خوب است بدانید ریاست این دانشگاه تا سال ۹۳ بر عهده آیت‌الله مهدوی کنی بود. پس از درگذشت آن مرحوم فرزندش و حسینعلی سعدی جانشینش شدند.

در ۴ دهه گذشته، دانش آموختگان هیچ دانشگاهی به اندازه دانشگاه امام صادق (ع) به مناصب و پست‌های مدیریتی و مهم در کشور نرسیده‌اند. در حال حاضر، فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در دولت سیزدهم نیز سهم عمده‌ای دارند. در ادامه چند نمونه از این افراد را به شما مخاطبان ارجمند مجله اینترنتی خبرببر معرفی می‌کنیم تا بهتر توضیحات داده شده را درک کنید.

۱-محمد حسینی

محمد حسینی که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و هم اکنون معاون پارلمانی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور وقت می‌باشد، از اولین دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) بوده است.

۲-علی باقری

علی باقری که شاید مذاکره کننده اصلی ایران برای برجام باشد، برادر‌زاده‌ی آیت الله مهدوی کنی و دانش آموخته همین دانشگاه است.

۳-میثم لطیفی

خوب است بدانید میثم لطیفی، معاون ابراهیم رئیسی و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در رشته معارف اسلامی و مدیریت صنعتی دانشگاه امام صادق (ع) درس خوانده است.

۴-احمد وحیدی

وزیر کشور دولت سیزدهم نیز از همین دانشگاه مدرک دکترای مطالعات استراتژیک خود را گرفته است.

۵-حجت‌الله عبدالملکی

وزیر کار دولت سیزدهم هم فارغ‌التحصیل رشته معارف اسلامی و اقتصاد در مقطع کارشناسی ارشد از همین دانشگاه است.

بیشتر بخوانید
آذری جهرمی با قرار وثیقه آزاد است

۶-احسان خاندوزی

وزیر اقتصاد ابراهیم رئیسی هم دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در همین دانشگاه گذرانده است.

۷-عباس هنرمند

در میان مدیران میانی هم وضع به همین منوال است؛ مثلاً عباس هنرمند معاون دفتر رئیس جمهور نیز فارغ‌التحصیل دانشگاه امام صادق (ع) است.

نکته جالب توجه اینجاست که به جز دولت، در سابر نهادهای کشور نیز فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، به وفور به پست‌های مدیریتی و مهم رسیده‌اند.

۸-سعید جلیلی

مذاکره کننده ارشد در موضوع فعالیت‌های هسته‌ای ایران در زمان ریاست محمود احمدی‌نژاد بر قوه مجریه، از مشهورترین دانش آموختگان این دانشگاه است.

۹-پیمان جبلی

جبلی از نزدیکان سعید جلیلی است که اخیراً به عنوان رئیس جدید سازمان صدا و سیما انتخاب شد نیز دانش آموخته دانشگاه امام صادق (ع) است.

  ۱۰-علی فروغی

مدیر جنجال ساز شبکه سه سیما که نامش برای عموم مردم با حذف عادل فردوسی‌پور و برنامه نود از آنتن شبکه سه گره خورده نیز دانش آموخته همین دانشگاه است.

۱۱ و ۱۲-وحید یامین‌پور و میثم مطیعی

حتی افرادی مانند وحید یامین‌پور یا میثم مطیعی نیز هم از فارغ‌التحصیلان همین دانشگاه هستند.

حال سوال اینجاست، چرا دانشگاهی که روزی شعبه‌ای از دانشگاه برجسته هاروارد در ایران بود، حالا با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی به محل تعلیم و تربیت اصولگرایان و بعضاً تندروها برای پست‌های مدیریتی تبدیل شده است؟

شاید اگر نگاهی به رشته‌های تحصیلی دانشگاه امام صادق (ع) و نام دانشکده‌های آن بیندازید، بخشی از پاسخ سوال بالا برایتان روشن شود. نام دانشکده‌ها و رشته‌های این دانشگاه به گونه‌ای است که پروژه اسلامی کردن دانشگاه‌ها را به ذهن متبادر می‌کند. برای نمونه، دانشکده‌های اقتصاد، علوم سیاسی، حقوق و مدیریت هم همگی با پیشوندی تحت عنوان «معارف اسلامی و …» در گروه‌های درسی به دانشجویان ارائه می‌شوند.

بیشتر بخوانید
واکنش ظریف به اظهارات ترامپ در مورد تنش‌ها در عراق

سال ۹۸ بود که مجتبی امامی، معاون ادانشگاه امام صادق (ع) دانشگاه گفته بود که دانشجویان ما در دوره کارشناسی خود، ۱۱۰ واحد درسی مباحث معارفی را میخوانند. امامی همچنین گفته بود مسئله معارف اسلامی در این دانشگاه شوخی نبوده و به مرور، این درس‌ها با دروس تخصصی تلفیق می‌شود. نتیجه کار این دانشگاه تا کنون به این منجر شده که عمده دانش آموختگانش در طیف اصولگرایان تندرو دسته‌بندی شده‌اند.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دوازده − شش =

دکمه بازگشت به بالا