روانشناسی

راه‌های رها شدن از اضطراب | چگونه ذهن آرام داشته باشیم؟

مغز یا ذهن شما همچون قلب شما در کار است و فعالیت می‌کند. فعالیت این عضو از بدن، همراه با داوری‌ها و قضاوت‌هاست. برخی کارها را مثبت و برخی کارها را منفی داوری می‌کند و همین داوری مثبت و منفی – خوب و بد – است که موجب می‌شود گاهی دچار اضطراب و استرس شوید. ذهن آرام همچون هوای پاک یکی از نیازهای اساسی بشر امروزی است، اما متأسفانه همانطور که هوای اغلب شهرهای بزرگ آلوده است و هوای پاکی به انسان امروزی نمی‌رسد، مشکلات و مشغله‌ها نیز بسیار اند و ذهن آرام برای بسیاری از انسان‌ها به چیزی دست‌نیافتنی تبدیل شده‌است. در ادامه‌ی این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر راه‌هایی که می‌توانند برای داشتن ذهن آرام کمک‌کننده باشند خواهیم داشت.

راه‌های داشتن ذهن آرام

۱- تمرین نفس را امتحان کنید

تمرین تنفس

تنفس متمرکز و آرام یکی از بهترین روش‌ها برای آرام‌کردن ذهن است. تنفس متمرکز باعث می‌شود که فرآیند تنفس آرام و عمیق شود و همین می‌تواند در ازبین‌بردن افکار منفی و ناخواسته مفید باشد. تنفس عمیق همچنین شدت ضربان قلب را کاهش داده و فشار خون را پایین می‌آورد.

برای آغاز تمرین تنفس، مکانی آرام و همچنین راحت را انتخاب کنید. در آن مکان بنشینید و ابتدا یک نفس معمولی بکشید. سپس یک نفس عمیق بکشید. پس از آن نفس را به داخل ببرید، طوری‌که شکم شما تحت تأثیر قرار گیرد و سپس نفس را از طریق بینی خارج سازید.

هر روز این کار را انجام دهید و سعی کنید در حین انجام به چیزهایی فکر کنید که فکر کردن به آن‌ها می‌تواند حس خوبی در شما ایجاد کند.

۲- به‌طور مرتب حمام کنید

خیساندن بدن در آب گرم یکی از بهترین روش‌ها برای رفع اضطراب و داشتن ذهن آرام است. برای آن که از حمام‌کردن مرتب برای داشتن یک ذهن آرام بهره ببرید، چند طریق می‌توانید در پیش بگیرید از جمله:

  • حمام معمولی: وان حمام را پر آب کنید. بهتر است این آب نه خیلی داغ و نه سرد باشد، ولرمِ رو به گرم بهترین حالت برای آب است. حدود ۳۰ دقیقه در وان قرار بگیرید و ذهن‌تان را از هر نوع مشغله آزاد کنید.
  • حمام آب سرد: زمانی که دوش معمولی می‌گیرید، سه الی چهار دقیقه زیر آب سرد بروید و به این ترتیب اعصاب‌تان را آرام کنید.
  • حمام پاها: حدود سه دقیقه در حمام پاهان‌تان را در یک ظرف پر آب قرار دهید. سپس تقریباً ۳۰ ثانیه آن‌ها را زیر آب سرد بگیرید. این کار کمک می‌کند که خستگی و اضطراب از بدن‌تان خارج شود.
  • حمام آب گرم قبل از خواب: بهتر است قبل از خواب، هر شب، حدود ۱۵ دقیقه دوش بگیرید، آن هم زیر آب گرم.
بیشتر بخوانید
عواملی که باعث کاهش و افزایش هوش می‌شوند

۳- موسیقی گوش دهید

این عبارت مشهور که موسیقی غذای روح است، واقعاً صادق است. در هر حالتی که باشید، هر احساسی که داشته باشید، می‌توانید روی موسیقی به‌عنوان رفیقی خوب و بی‌کلک حساب کنید.

موسیقی تأثیر زیادی روی حالات بدن دارد. موسیقی‌ای که دوست دارید را گوش دهید و توقع آن که استرس‌تان خیلی سریع‌ یا آرام‌آرام بهتر شود را داشته باشید. جالب اینجاست که برخی مطالعات نشان می‌دهند که گوش‌دادن به موسیقی برای رفع اضطراب می‌تواند بسیار بهتر از نشستن در یک اتاق ساکت باشد. سعی کنید برای داشتن ذهن آرام سمت موسیقی‌های آرامش‌بخش بروید. همین الان می‌توانید عبارت Relaxing Music را در گوگل سرچ کنید و امتحان کنید و ببینید آیا موسیقی آرامش‌بخش می‌تواند روی شما برای داشتن روانی آرام و به‌دور از تنش و هیاهو مفید باشد یا خیر.

۴- از یوگا بهره ببرید

در دهه‌های اخیر تعداد کسانی که به یوگا روی آورده‌اند، بسیار بیشتر از قبل است. یوگا آن هم از نوع ترمیمی یا تجدیدکننده‌ی آن می‌تواند ابزاری عالی برای رسیدن به آرامش درون باشد. در یوگا ترمیمی بسیاری از اعصاب بدن تحت تأثیر قرار می‌گیرند و هم خستگی جسمی از بین می‌رود و هم تنش ذهنی.

۵- افکارتان را روی کاغذ بیاورید

راه های داشتن ذهن آرام

ممکن است در کودکی یا نوجوانی گاهی افکارتان را روی کاغذ آورده باشید، اما احتمالاً اکنون که در بزرگسالی به‌سر می‌برید چنین وضعیتی وجود ندارد. این در حالی است که نوشتن افکار می‌تواند در کنترل آن‌ها بسیار مؤثر باشد. افکارتان پیرامون هر چیزی که آزارتان می‌دهد را روی کاغذ بنویسید. قرار نیست صغری و کبری بچینید و غرق منطق شوید، نه، فقط آن‌ها را بنویسید. حین نوشتن مقداری آرامش می‌گیرید و پس از نوشتن و بعد از آن که مقداری آرامش دریافت کردید، می‌توانید چند دور افکارتان را بخوانید و ببینید مشکل آن‌ها کجاست که موجب استرس و اضطراب و ناآرامی ذهنی می‌شوند.

بیشتر بخوانید
دست به صورت در زبان بدن نشانه‌ی چه چیزهایی است؟

۶- از تصویرسازی ذهنی استفاده کنید

تصویرسازی یکی دیگر از راه‌های مقابله با ناآرامی ذهنی و در عوض داشتن ذهن آرام است. مواقعی که ناآرامی ذهنی دارید، به یکی از نقطه‌ها یا گوشه‌های دنج خانه‌تان بروید و کارهای زیر را انجام دهید:

  • ابتدا چند نفس عمیق بکشید.
  • سپس از ذهن‌تان و از قدرت تخیلی که دارد بهره ببرید و مکانی را تخیل و تصور کنید که در آن‌جا احساس خوبی دارید. این مکان می‌تواند ساحل شمال کشور یا سواحل هاوایی باشد، می‌تواند اتاق یکی از بهترین دوستان‌تان باشد، می‌تواند مزرعه‌ای باشد با منظره‌ی غروب آفتاب و … . مهم این است که شما در آن لحظه دوست داشته باشید که در آن مکان قرار گیرید.
  • وقتی که مکان را تجسم و تخیل کردید، فقط به حس بینایی اکتفا نکنید. یعنی اگر مزرعه را تجسم کردید، فقط آن را در ذهن‌تان نبینید بلکه بوهای آن منطقه را نیز تصور کنید، صداهایی که ممکن است در واقعیت در آن مکان بشنوید را نیز. مثلاً اگر در ساحل هستید قطعاً صدای امواج را باید بشنوید، پس در تخیل‌تان صدای امواج را زنده کنید.
  • چند دقیقه غرق تخیل خود شوید و هر سی ثانیه یک بار نفس عمیقی بکشید. به این ترتیب می‌توانید تا حدی خودتان را از تنش دور کنید و ذهنی آرام داشته باشید.

۷- ماساژ را عملی کنید

اگر تنها زندگی نمی‌کنید و کسی در خانه هست که بتواند شما را ماساژ دهد، قطعاً باید از ماساژ نیز استفاده کنید. ماساژ روشی عالی برای داشتن ذهن آرام است. ماساژ با افزایش روند گردش خون، می‌تواند هم موجب تسکین درد عضلات شود و هم آرامش اعصاب را به همراه داشته باشد. بهتر است برای ماساژ از روغن‌های مخصوص ماساژ که حاوی مواد آرامش‌بخش هستند استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
نگاهی بر ویژگی‌های ذهن سالم و چگونگی عملکرد آن

راه های داشتن ذهن آرام

سخن آخر

دنیای امروز ما، دنیایی پرتنش است. متأسفانه تنش‌های عصبی و استرس و اضطراب می‌توانند مشکلات جسمی متعددی به همراه داشته باشند. برای آن که از تنش عصبی و استرس و اضطراب دوری کنید، روش‌هایی که در بالا معرفی شدند را به کار گیرید و به این ترتیب هم به سلامت جسم و هم به سلامت روان‌تان رسیدگی کنید و مانع از آن شوید که بیماری‌های جسمی و روحی گریبان‌تان را بگیرند.

همچنین بخوانید: مضرات اعتماد‌به‌نفس دردسرساز

منبع
curejoy

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا