شبکه‌های اجتماعی

جنجال‌های سخنان داریوش ارجمند پیرامون وزنه‌‌برداری زنان و فمینیسم

داریوش ارجمند از بازیگران قدیمی سینما و تلویزیون ایران به‌تازگی در مصاحبه‌ای جنجالی اظهاراتی پیرامون زنان و فمینیسم کرده که بیش از همه زنانِ ورزشکار را آزرده‌است. داریوش ارجمند بازیگری است که در اغلب فیلم‌های‌اش نقشِ پدرِ دستوردهنده را ایفا می‌کند و آن‌گونه که در آخرین مصاحبه‌اش مشخص است، گویا نقشی که در فیلم ایفا می‌کند تقریباً یا شاید دقیقاً شخصیتِ خود اوست، یعنی مردی که دوست دارد دیگران زیردست‌اش باشند و او عقاید اثبات‌نشده‌ی خود را به آن‌ها تحمیل کند و راه و چاه را به‌شان نشان دهد. اجازه دهید ابتدا ببینیم سخنان داریوش ارجمند در مورد زنان و خصوصاً وزنه‌برداری زنان چیست تا پس از آن ببینیم که در این ۲ روزی که از مصاحبه‌ی جنجالیِ داریوش ارجمند می‌گذرد چه واکنش‌هایی به آن سخنان صورت گرفته‌است.

سخنان داریوش ارجمند در مورد زنان و خصوصاً وزنه‌برداری زنان

واکنش نایب‌رییس بانوان فدراسیون وزنه‌برداری به سخنان داریوش ارجمند

مریم منظمی نایب رئیس بانوان فدراسیون وزنه برداری در واکنش به صحبت‌های داریوش ارجمند اظهار کرد: ترجیح می دهم نبینم، سکوت کنم و با برنامه ریزی به کارم ادامه دهم تا به اهداف مورد نظر برسم و از دخالت و اظهار نظر در خصوص اموری که تخصص ندارم اجتناب کنم. این می تواند مهمترین پیام به این گونه اتفاقات باشد. به نظرم خیلی وقت‌ها سکوت کردن و ندیدن بهتر از هر کاری است.

او افزود: اگر حرفی زده شده که به نفع دختران ما نیست و منطقی هم نبوده، نباید پخش شود. مشکل ما این است هر کسی در مورد هر موضوعی نظر می‌دهد و من ترجیح می‌دهم این افراد دیده نشوند. من برای داریوش ارجمند احترام قائل هستم و هر کسی نظری دارد اما شخص و رسانه‌ای که این کلیپ را منتشر کرده مشکل دارد و باید ببینیم هدفش چه بوده است چون مقصر او است.

بیشتر بخوانید
تصاویر حضور خانواده‌ی استاد بر سر مزار در چهلمین روز درگذشت استاد شجریان

منظمی در پایان صحبت‌های خود تصریح کرد: آن شخص می‌خواهد رسانه خودش را معرفی کند، موضوعات خاصی را هم انتخاب می‌کند و نمایش تبلیغاتی راه می‌اندازد. با هر حرفی که به دور از انتظار و منطق است نباید بلرزیم و از هدفمان دور شویم. ما باید به فکر این باشیم که چرا کلا این فیلم منتشر شده؛ شاید خود آقای ارجمند الان به این نتیجه رسیده باشد که حرفش غیر منطقی بوده چون انسان ممکن‌الخطا است.  مگر کسی از من در مورد اینکه به عنوان مثال ویژگی‌های انتخاب یک بازیگر چیست سوال می‌کند که حالا با یک هنر پیشه در مورد رشته تخصصی وزنه برداری صحبت می‌کنند؟

داریوش ارجمند و وزنه‌برداری زنان (2)

اظهارات نایب‌رییس فدراسیون وزنه‌برداری در واکنش به صحبت‌های داریوش ارجمند

رئیس کمیته‌ی پزشکی فدراسیون وزنه‌برداری در واکنش به صحبت اخیر داریوش ارجمند تأکید کرد که اظهار نظر در مورد موضوع غیرتخصصی کار عاقلانه‌ای نیست.

داوود باقری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در خصوص صحبت اخیر داریوش ارجمند، بازیگر تلویزیون در نکوهش فعالیت بانوان در رشته وزنه برداری اظهار داشت: فلسفه ورزش سلامتی و ایجاد نشاط و تندرستی است، چه ورزش همگانی و چه تخصصی. خانم ۷۰ ساله‌ای که وزنه برداری کار می‌کند، نه تنها آسیب نمی‌بیند بلکه وزنه برداری باعث سلامتی‌اش می‌شود. طبق مطالعات علمی، وقتی فشار روی استخوان‌ها وارد شود، استخوان سازی تقویت می‌شود.

رئیس کمیته پزشکی فدراسیون وزنه برداری ادامه داد: برای همین است که وقتی کسی آسیب می‌بیند، پزشکان ارتوپد می‌گویند پا را بعد از عمل روی زمین بگذارد تا روی استخوان فشار آمده و برای استخوان سازی تحریک شود. اینکه یک نفر چه هنرپیشه باشد و چه غیرمتخصص حوزه پزشکی، راجع به مسائل پزشکی نظر دهد سوای اسم و عنوان آن فرد، کار عاقلانه‌ای نیست. اصلا نظر دادن در حوزه غیر تخصصی کار درستی نیست.

بیشتر بخوانید
سود توییتر پس از حل و فصل یک دعوای طولانی مدت کاهش یافت

باقری با تاکید بر اینکه اگر این رشته برای بانوان مضر بود در دنیا راه اندازی نمی‌شد، خاطرنشان کرد: اگر وزنه برای برای بانوان مشکل داشت، آکادمی‌های علمی، مقالات علمی، دانشکده‌های تربیت بدنی و مطالعات IOC قطعا به آن می‌پرداخت. مگر می‌شود دنیا اشتباه کند و یک نفر که چیزی از مسائل پزشکی نمی‌داند، نظر درست بدهد؟ ما تازه وزنه برداری بانوان را راه اندازی کرده‌ایم و نباید نیمی از جامعه مخاطب‌مان که بانوان هستند را با این صحبت‌ها ناامید کنیم.

نایب رئیس فدراسیون وزنه‌برداری با اشاره به اینکه در همه مشاغل ممکن است آسیب‌دیدگی اتفاق بیفتد، گفت: افراد در فعالیت‌های صنعتی از محافظ استفاده می‌کنند و کفش ایمنی می‌پوشند اما باز هم ممکن است آسیب ببینند. ورزش قهرمانی هم همینطور است. اگر نکات ایمنی را رعایت نکنی احتمال آسیب دیدگی در هر کاری وجود دارد. چون صحبت مطرح شده در حوزه وزنه برداری است پاسخ می‌دهم و فکر می‌کنم فدراسیون پزشکی هم باید واکنش نشان دهد.

وزنه برداری بانوان

واکنش متخصص پزشکی ورزشی به سخنان داریوش ارجمند

دکتر روح‌ا… نوریان، متخصص پزشکی ورزشی و عضو دپارتمان پزشکی ورزشی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، درباره‌ی این باور که وزنه‌برداری بر قدرت باروری زنان آسیب‌زا خواهد بود یا نه، بیان کرد: ورزش اثر سوئی روی فعالیت‌های فیزیولوژیکی بدن مرد و زن ندارد. حالا اگر در این راه کسی دوپینگ کرد، عوارضی روی فعالیت‌های فیزیولوژیک دارد و این مسئله هم زن و مرد ندارد. موفقیت در ورزش هم تابع تمرین، تغدیه، ریکاوری و ژنتیک است و نمی‌توان گفت هر کسی وارد ورزش شود، دچار مشکلات اساسی خواهد شد. از طرفی ورزش حرفه‌ای، شغل است و با آسیب عجین شده و مهم این است که کنترل شود و آسیب‌ها را به حداقل برساند.

بیشتر بخوانید
سرنوشت اینترنت در ایران به کجا خواهد رسید؟

واکنش عضو تیم ملی وزنه‌برداری زنان به سخنان جنجالی داریوش ارجمند

به گزارش خبر ببر و به نقل از خبرورزشی، الناز باجلانی، عضو تیم ملی وزنه‌برداری بانوان، درباره فعالیت این رشته در حوزه بانوان اظهار کرد: حدود سه الی چهار سال است که وزنه‌برداری در بخش بانوان هم در کشورمان فعالیت خود را آغاز کرده است. طبیعی است که در ابتدا با توجه به نبود آگاهی لازم نگاه‌ها مثبتی نبود اما خوشبختانه با حمایت‌های فدراسیون و شخص علی مرادی رییس فدراسیون این شرایط روز به روز بهبود پیدا کرد. خوشبختانه در داخل کشور مسابقات مختلف برای شناسایی استعدادهای جدید برگزار می‌شود. در کنار آن اردوهای تیم ملی را به صورت مستمر داریم و در مسابقات بین‌المللی نیز شرکت می‌کنیم.

الناز باجلانی
الناز باجلانی

او با اشاره به هدف‌گذاری فدراسیون برای وزنه‌برداری بانوان گفت: با توجه به پتانسیلی که در هم تیمی‌هایم مشاهده می‌کنم و حمایت‌هایی که کم و بیش وجود دارد مطمئن هستم خیلی زود این رشته در بخش بانوان هم قوی‌تر خواهد شد. هدف ما قطعا درخشش در مسابقات برون‌مرزی و حضور در المپیک است.

باجلانی درمورد اظهارنظر اخیر داریوش ارجمند توضیح داد: مدال‌آوران رشته وزنه‌برداری فقط سهراب مرادی و کیانوش رستمی نیستند. متاسفانه آقای ارجمند بدون داشتن اطلاعات کامل و لازم در این رابطه صحبت‌هایی را داشتند که کاملا اشتباه بود و نشان داد که واقعا بدون داشتن آگاهی لازم از فیزیولوژی بدن زنان و حتی رشته وزنه‌برداری فقط نظر خودشان را مطرح کردند که درست هم نبود.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

نوزده − 18 =

دکمه بازگشت به بالا