خبر ببرسیاسی

خیانت در امانت؛گزارش تکان‌دهنده واشنگتن‌پست درباره «کریپتو‌.ای‌جی»

گزارش تکان‌دهنده واشنگتن‌پست درباره «کودتای اطلاعاتی قرن»

بنا بر گزارش واشنگتن پست، آمریکایی‌ها به پیام‌های محرمانه ایران در اشغال سفارت و جنگ ایران و عراق دسترسی کامل داشتند.
سه رسانه واشنگتن‌پست آمریکا، زد.دی‌‌.اف آلمان و اس‌.آر.اف سوئیس گزارش دادند سی‌آی‌ای آمریکا و سازمان اطلاعاتی آلمان، دهه‌ها پنهانی، صاحب یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید ابزارهای رمزگذاری بوده‌اند؛ شرکت سوئیسی «کریپتو‌.ای‌جی»!

این شرکت تولیدهای‌اش را به بیش‌از ۱۲۰ کشور ازجمله ایران، دولت‌های نظامی آمریکای جنوبی، واتیکان، هند و پاکستان فروخته‌است. ابزارهای رمزگذاری به‌شیوه‌ای دست‌کاری می‌شدند که این دستگاه‌های اطلاعاتی بتوانند رمزها را بشکنند. این ابزارها در ۴۰ درصد ارتباط‌های دیپلماتیک و دیگر تماس‌های میان دولت‌ها به‌ کار می‌رفته‌است.

این شرکت زیرنظر ماموران سی‌آی‌ای، میلیون‌ها دلار از مشتریانشان بابت فروش ابزارهای ضد جاسوسی و رمز گذاری گفت‌وگوهای پنهانی دریافت می‌کرد اما همه اطلاعات مشتریانش را به سرویس‌های جاسوسی آمریکا و آلمان و شاید اسراییل و سوئد می‌داده‌.

روسیه و چین هیچ‌‌گاه از ابزارهای این شرکت سوئیسی استفاده نکردند ولی جاسوسان آمریکایی با شنود ارتباط این کشورها با کشورهای دیگر به اطلاعات بسیاری دست یافته‌اند.

وضعیت ارتباط ایران با این شرکت سوئیسی طی سالیان اخیر

ارتباط احتمالی این شرکت سوئیسی با دست‌گاه‌های امنیتی چندسال قبل بی آن‌که ثابت شود، سروصدا به‌ پا کرد و عربستان، ایتالیا و آرژانتین قراردادشان با این شرکت را لغو کردند اما ایران همچنان از این شرکت خرید کرده‌است.

این رسانه‌ها مدعی‌ شده‌اند شنود گفت‌وگوهای ایرانی‌ها در جریان گروگان‌گیری کارمند سفارت آمریکایی در ایران و  لو دادن ١٩هزار پیام محرمانه نظامی و دیپلماتیک ایرانی‌ها در دوران جنگ عراق ازجمله خدمت‌های این شرکت به سی‌آی‌ای بوده‌است!
یک‌ بار ایران حتی در سال ۱۹۹۲ بابت درز اطلاعات پنهانی‌ یک پرونده، به هانس بوهلر فروشنده ارشد شرکت سوئیسی شک و بازداشتش‌کرد اما پس‌از ۹ ماه‌ و نیم زندان انفرادی و بازجویی در اوین در‌ این‌ باره‌ که آیا کدهای رمز ایران یا لیبی را به غربی‌ها لو داده، آزاد شد چون بوهلر چیزی درباره این کار شرکت نمی‌دانست.

بیشتر بخوانید
هر آنچه در مورد کنتاکتور برق باید بلد باشید

کریپتو ای‌جی در سال ۱۹۹۳ «یک‌میلیون‌دلار» برای آزادی او پرداخت و وقتی مطمئن شد چیزی به ایران لو نداده‌است اخراج‌اش کرد چون سوال‌های دردسرسازی می‌پرسید.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هشت + 11 =

دکمه بازگشت به بالا