ورزشی

خودزنی AFC با محروم کردن تیم‌های ایرانی از میزبانی جام باشگاه‌های آسیا

کنفدراسیون فوتبال آسیا در تصمیمی عجیب به دنبال برگزاری بازی تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا در کشور ثالث است.

این تصمیم عجیب بر اساس شواهد موجود با لابی گسترده‌ی کشور‌های عربی علی‌الخصوص کویت انجام شده‌است.
پس از اعلام این تصمیم و ابلاغ نامه آن از سوی کمیته مسابقات به فدراسیون فوتبال، تیم‌های ایرانی هم در واکنس به این تصمیم مغرضانه تهدید کردند در صورت عدم بازنگری AFC از مسابقات این فصل لیگ قهزمانان آسیا انصراف می‌دهند.
نماینده‌های امسال ایران در این فصل مسابقات لیگ قهرمانان آسیا تیم‌های پرسپولیس، سپاهان، استقلال و شهرخودرو هستند.

بهانه‌ی اصلی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به عنوان لابی کننده‌های اصلی این تصمیم، وجود چالش‌های امنیتی است.
آنها می‌گویند ایران پس از وقوع اتفاقات و حوادث اخیر در آبان و دی ماه سال جاری، آمادگی میزبانی از تیم‌های دیگر را ندارد اما همان طور که اهالی فوتبال هم می‌دانند دلیل اصلی و پنهان کرده آنها ترس حضور در ورزشگاه‌های ایران است که با حضور هوادارن پرشور ایرانی به جهنمی برای رقبا تبدیل می‌شود.

بر اساس آمار رسمی اعلام شده توسط AFC، بیشتر تماشاگران مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را هواداران تیم‌های ایرانی تشکیل می‌دهند.

بر همین اساس از مجموع ۲۵ یازی پر تماشاگر تاریخ لیگ قهرمانان آسیا، ۱۸ بازی در ورزشگاه بزرگ آزادی انجام شده‌ و به نام تیم‌های ایرانی ثبت شده‌است. از طرف دیگر طبق اعلامیه‌ی AFC، پرسپولیس و استقلال تهران پر طرفدارترین تیم‌های آسیایی هستند و بعد از این دو با اختلاف زیادی سایر تیم‌های آسیایی قرار دارند. عنوان پرتماشاگرترین بازی در تاریخ لیگ قهرمانان هم متعلق به بازی برگشت فینال فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ مابین پرسپولیس و کاشیما آنتلرز ژاپن است که در ۱۹ آبان سال گذشته در ورزشگاه آزادی برگزار شد.

بیشتر بخوانید
الکساندر نوری سرمربی احتمالی استقلال تهران کیست؟

حالا این تصمیم سیاسی AFC باعث می‌شود لیگ قهرمانان آسیا با سقوط عجیبی از حیث تعداد تماشاگر و طرفدار مواجه شود. مگر آنکه سیاسی کاری‌ها در کنفدراسیون آسیا متوقف شود و تیم‌های ایرانی به مانند قبل از سایر رقبا در ورزشگاه‌های خانگی خود پذیرایی کنند.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

16 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا