اطلاعات‌محورخودروزندگی‌نامه

پیکان، سالار سابق جاده‌های ایران، ۵۳ ساله شد!

۲۴ اردیبهشت ماه، پنجاه و سومین سالگرد تولد پیکان، بود. خودرویی نوستالژیک که بیش از نیم قرن از عمر آن در ایران می‌گذرد. ماشینی که تقربیا در خاطرات تمامی مردم ایران جای دارد. در این مقاله قصد داریم در پلان‌هایی متفاوت به چگونگی حضور پیکان در کشورمان نگاهی بیندازیم.

پلان اول: چگونگی آغاز داستان پیکان

وقتی رضا نیازمند به نماینده بنز می‌گوید از سال اول همکاری باید تمام بدنه خودرو در ایران تولید شود، چنین پاسخی می‌شنود که:

تکنولوژی طوری در ایران عقب مانده‌است که تا ۱۵ سال دیگر حتی علامت مرسدس را هم در ایران نمی‌توان ساخت…

نیازمند با اعتماد به نفس تمام و کمال پاسخ نماینده بنز را به این شکل می‌دهد:

با کمال معذرت، ما هم به شما پروانه نمی‌دهیم!

و این چنین این آلمانی مغرور، دست خالی به کشورش باز می‌گردد. با انتشار این خبر، اولتیماتومی به او داده می‌شود مبنی بر این مضمون که:

«نیازمند ۶ ماه مهلت دارد که اتوموبیل سازی را در ایران راه بیندازد و الا برود…!»

پلان دوم: ورود احمد خیامی به ماجرا

در همین شرایط است که احمد خیامی جوان به داد رضا نیازمند می‌رسد و در ۲۴ اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۶، پس از توافقی با شرکت روتس انگلیس و با سرمایه ۴۰ میلیون تومانی شرکت ایران ناسیونال (ایران خودروی کنونی) افتتاح می‌شود!

پلان پایانی: و اینگونه بود که چند دهه حکمرانی پیکان، سالار جاده‌های ایران آغاز می‌شود!

جالب است بدانید اولین پیکان تولیدی ۱۲ هزار تومان، قیمت داشت و تا سال ۵۱ شش مدل دولوکس، وانت، کار، جوانان، تاکسی و اتوماتیک به مرحله تولید رسیدند. پیکان از خودوری «ارو-Arrow» شرکت روتس الهام گرفته شده بود. واژه ارو در فارسی به معنای تیر، خدنگ و پیکان است که از این میان، گرینه آخر، بیش از همه نظر خیامی را به خود جلب کرد و «پیکان»، نام نخستین سواری ایرانی شد!

بیشتر بخوانید
قرعه کشی ایران خودرو امروز صبح انجام و نتیجه‌ی آن اعلام شد

پیکان، سالار سابق جاده‌های ایران، 53 ساله شد!

در همین رابطه بیشتر بخوانید:

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا