اطلاعات‌محورنوشیدنی

چای را به چه نحوی باید خورد که برایمان مفید باشد؟

در این نوشتار به بررسی چای و مصرف صحیح آن و اینکه آیا اصلاً مصرف این نوشیدنی برای بدن مفید است یا مضر، می‌پردازیم.

چای را به چه نحوی باید خورد که برایمان مفید باشد؟

  • خوب است بدانید چای به دلیل آنتی‌اکسیدانی که در خود دارد، سطح ایمنی بدن را ارتقا می‌دهد. همچنین چون در درون خود فلوراید دارد، می‌تواند جلوی پوسیدگی دندان را بگیرد ولی توصیه می‌شود بعد از نوشیدنش آب بنوشید تا دندان‌ها، رنگ نگیرند.
  • چای را در قوری استیل یا فلزی دم نکنید چون احتمال دارد برای سلامتی ضرر داشته باشد و این نکته را در نظر داشته باشید که در قوری چینی بهتر دم می‌کشد.
  • فقط توجه داشته باشید هر بار پیش از دم کردن آن، آب درون کتری را عوض کنید و پس از دم کشیدن نیز تفاله را خالی کنید که عطر و طعم آن تازه بماند.
  • دقت نمایید که تانن چای جلوی جذب آهن موجود در غذا را می‌گیرد. اگر کمبود آهن یا اصطلاحاً مبتلا به فقر آهن هستید، توصیه می‌شود یک ساعت قبل و بعد از غذا چای ننوشید.
  • از طرفی توجه داشته باشید چون نوشیدن چای داغ که دمایی بالغ بر ۶۰ درجه سانتیگراد دارد و در این دما نوشیدن آن برای مری مضر است، پیشنهاد می‌شود ۵ دقیقه در نوشیدنش صبر کنید تا دمای آن متعادل شود و بعد آن را بنوشید.
  • دقت داشته باشید مصرف زیاد چای یبوست آور است، پس برای رفع این مشکل به دوستداران این نوشیندنی سنتی و محبوب پیشنهاد می‌شود که یا آن را کمرنگ بنوشند و یا در کنارش نعنا، سنا، گل قاصدک یا زنجبیل هم دم کنند که ملین باشد.
  • از آن جایی که چای دارای کافئین است گفته شده بهتر است بچه‌های زیر ۱۲ چای ننوشند. همچنین به بزرگسالان هم به خاطر همین کافئین توصیه شده که از دو ساعت پیش از زمان خواب، آن را مصرف کنند.
  • نکته قابل تامل اینجاست که حداقل نصف مایعات مورد نیاز بدن ما تاکید شده که حتماً باید با نوشیدن آب تامین شود پس دوستداران چای این گونه فکر نکنند که به جای آب با نوشیدن نوشیدنی محبوب خود می‌توانند این امر را تسهیل کنند چون مصرف چای و قهوه نهایتاً بتواند نصف مایعات و آب مورد نیاز بدن را تامین کند که چیزی در حدود ۳ تا ۴ فنجان می‌شود.
بیشتر بخوانید
علائم هشدار دهنده خودآزاری می‌توانند دهه‌ها زودتر ظاهر شوند

بیشتر بخوانید: خواص چای اولانگ را می‌شناسید؟ | ۷ خاصیت این چای چینی!

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

20 − 6 =

دکمه بازگشت به بالا