پزشکی

۸ تا از خواص چای سبز برای سلامت بدن

از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها می‌توان پیشگیری کردو یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها استفاده از مواد غذایی پر خاصیت است. از این مواد غذایی پر خاصیت در این نوشتار، به چای سبز خواهیم پرداخت. چای سبز، به سبب دارا بودن برخی ترکیبات و مواد مغذی مفید برای بدن، در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات نقشی مفید و مثبت دارد. آن چه که در ادامه خواهید خواند، برخی از خواص چای سبز هستند.

خواص چای سبز

۱- چای سبز حاوی ترکیبات زیست‌فعال جهت بهبود سلامتی بدن است

چای سبز تنها یک مایع سبز نیست. این ماده، سرشار از پلی‌فنول‌ها، مانند فلاونویدها و کاتچین‌ها، است. این دو از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. این مواد از تشکیل رادیکال‌های آزاد در بدن جلوگیری کرده و به این ترتیب از سلول‌ها و مولکول‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کنند.

اما یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای سبز، اپی گالوکاچین گالات نام دارد که بر اساس تحقیقاتی که به عمل آمده یکی از بهترین مواد برای پیشگیری از بیماری‌ها ست. در واقع، علت اصلی اینکه چای سبز در علم پزشکی اهمیت زیادی دارد وجود همین اپی گالوکاچین گالات است.

خواص چای سبز
خواص چای سبز

۲- ترکیبات موجود در چای سبز قادر به بهبود عملکرد مغز شما بوده و باعث باهوش‌تر شدن شما می‌شوند

چای سبز تنها موجب بیدار ماندن شما نمی‌شود، بلکه یکی دیگر از خواص چای سبز این است که قادر به باهوش‌تر کردن‌تان نیز هست. ماده‌ی اصلی‌ای که در چای سبز قادر به انجام این عمل است کافئین نام دارد. احتمالاً از برخی مضرات کافئین تا به حال شنیده‌اید اما بایستی بدانید که کافئین تنها در صورتی می‌تواند مضر باشد که به میزان بسیار زیاد مصرف شود. البته فواید چای سبز برای عملکرد مغز تنها به سبب کافئین نیست بلکه ال- تئانین موجود در آن نیز نقشی مثبت و مفید در تقویت عملکرد مغز دارد.

بیشتر بخوانید
کرونا؛ ویروسی که باید از آن ترسید و دست پر به جنگش رفت

۳- چای سبز چربی‌سوزی را افزایش داده و موجب افزایش کارایی بدن شما می‌شود

اگر نگاهی به لیست مواد تشکیل دهنده‌ی مکمل‌های چربی‌سوزی بیندازید، احتمالاً نام چای سبز را در آن‌ها خواهید دید. این امر به سبب آن است که چای سبز موجب افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. البته تمامی مطالعات این امر را تأیید نمی‌کنند و به همین سبب به مطالعاتی بیشتر نیاز است.

خواص چای سبز
خواص چای سبز

۴- آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای سبز موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌شوند

سرطان، به سبب رشد کنترل‌نشده‌ی سلول‌ها بروز می‌کند. این بیماری، یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان است. آنتی‌اکسیدان‌ها نقشی مهم در پیشگیری از انواع سرطان دارند و به سبب آن‌که چای سبز منبعی غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها است می‌تواند همچون عاملی مهم در پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان در نظر گرفته شود. اما در این بین، با نوشیدن چای سبز می‌توان به طور عمده از بروز سه نوع از سرطان‌ها پیشگیری نمود و یا از پیشرفت آن‌ها کاست:

  • سرطان پستان: در طی آزمایشی که بر روی برخی زنان صورت گرفت، این نتیجه حاصل شد که در میان آنانی که چای سبز مصرف می‌کردند، تا ۲۲ درصد از پیشرفت سرطان پستان کاسته شده بود.
  • سرطان پروستات: آزمایشی بر روی برخی از مردان نشان از آن داشت که نوشیدن چای سبز موجب می‌شود که پیشرفت سرطان پروستات تا ۴۸ درصد کم شود.
  • سرطان روده بزرگ: در آزمایشی که بر روی ۶۹ هزار و ۷۱۰ زن چینی صورت گرفت این نتیجه به دست آمد که چای سبز می‌تواند تا ۵۷ درصد از خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ بکاهد.
بیشتر بخوانید
این 9 دارو را خودسرانه به نوزاد یا کودک‌تان ندهید!

۵- چای سبز موجب محافظت از مغز شما در دوران پیری شده و خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را کاهش می‌دهد

چای سبز تنها باعث تقویت مغز شما در دوره‌ای کوتاه نمی‌شود بلکه این ماده‌ی غذایی قادر به محافظت از مغز شما در دوران میانسالی و پیری نیز هست. بیماری آلزایمر، یکی از رایج‌ترین بیماری‎‌های نوروژنیک در دوران پیری بوده و از اصلی‌ترین علل ابتلا به زوال عقل است.

و پارکینسون، که موجب مرگ سلول‌های تولید کننده‌ی دوپامین در مغز است، به مثابه‌ی دومین بیماری نوروژنیک در دوران پیری شناخته می‌شود.

با این حال، خبر خوب در مورد چای سبز این است که مطالعات متعددی بر تأثیر مثبت کاتچین موجود در چای سبز در کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون صحه گذاشته‌اند.

خواص چای سبز

۶- سایر خواص چای سبز

  • کمک به کاهش وزن (به سبب افزایش سوخت و ساز بدن)
  • کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی (چای سبز به سبب تأثیر مثبتی که بر روی میزان کلسترول بد خون و همچنین میزان تری‌گلیسیرید خون دارد، می‌تواند موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی شود.)
  • افزایش طول عمر (چای سبز به سبب کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها، همچون بیماری‌های قلبی- عروقی و سرطان، می‌تواند موجب افزایش طول عمر شود.)

همچنین بخوانید: خواص جینسینگ

منبع
healthline

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا