پزشکی

۹ تا از خواص عسل برای بدن | علمی و اثبات‌شده

از گذشته‌های دور تا کنون از عسل هم به مثابه‌ی غذا و هم به مثابه‌ی دارو استفاده شده است. عسل منبعی غنی از ترکیبات گیاهی مفید برای سلامتی است و از این رو بهتر است در سبد غذایی روزانه مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه به ۹ تا از خواص عسل پرداخته خواهد شد.

فواید عسل برای بدن

۱- عسل حاوی مواد مغذی است

یک قاشق غذاخوری عسل، یعنی ۲۱ گرم از آن، حاوی ۶۴ کالری و ۱۷ گرم قند است – قندهایی همچون فروکتوز، ساکاروز، گلوکوز و مالتوز. این مقدار تقریباً هیچگونه فیبر، چربی و یا پروتئینی را شامل نمی‌شود. افزون بر این، این مقدار عسل مقدار بسیار کمی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را دارد به گونه‌ای که برای تأمین بخشی از نیاز روزانه از هر یک از آن‌ها، بایستی مقدار بسیار زیادی عسل مصرف کرد.

اما نقطه‌ی قوت عسل برخورداری آن از انواع ترکیبات گیاهی مفید و همچنین آنتی‌اکسیدان‌هاست. در ضمن عموماً عسل‌های تیره‌تر مغذی‌تر از عسل‌های روشن‌تر هستند.

خواص عسل

۲- عسل منبعی غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها است

عسل با کیفیت حاوی تعداد زیادی از آنتی‌اکسیدان‌‌های مهم است. آنتی‌اکسیدان‌هایی همچون فنول‌ها، فلاونویدها و … .

دانشمندان بر این اعتقاد اند که ترکیبی از این ترکیبات است که موجب قدرت عسل در زمینه‌ی آنتی‌اکسیدان‌ها شده است. چنان‌که از نتایج دو مطالعه بر می‌آید، عسل تیره نقشی مؤثر در افزایش مقدار آنتی اکسیدان‌های خون دارد.  آنتی‌اکسیدان‌ها موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و برخی از انواع سرطان‌ها می‌شوند. افزون بر ممکن است  در سلامت چشم نیز مؤثر باشند.

۳- عسل به نسبت قند برای افراد دیابتی کمتر مضر است

شواهد در مورد رابطه‌ی عسل و دیابت یکسان نیستند. از یک سو، برخی مطالعات نشان از آن دارند که عسل می‌تواند در کاهش عوامل خطر دیابت مفید باشد. برای مثال، عسل می‌تواند در کاهش کلسترول بد خون، کاهش تری گلیسیرید خون و همچنین افزایش کلسترول خوب خون مفید باشد؛ اما از دیگر سو، برخی مطالعات این‌گونه یافته‌اند که عسل می‌تواند موجب افزایش قند خون شود، اما نه آن اندازه که قند و شکر موجب افزایش قند خون می‌شوند. در کل در حال حاضر نمی‌توان گفت عسل برای افراد دیابتی خوراکی خوبی است.

بیشتر بخوانید
بهترین اپلیکیشن‌های افسردگی برای بهبود وضعیت افراد افسرده
خواص عسل

۴- عسل می‌تواند کاهش فشار خون را سبب شود

فشار خون بالا یکی از عوامل مهم در بروز اختلالات قلبی است، اما خوردن عسل می‌تواند موجب کاهش فشار خون شود. در واقع برخی مطالعات در موش‌ها و انسان‌ها – هر دو – کاهش مداوم فشار خون را در اثر مصرف عسل نشان می‌دهند. این قضیه ناشی از وجود آنتی‌اکسیدان‌های متعدد در عسل است که می‌توانند مستقیماً با کاهش فشار خون در ارتباط باشند.

۵- عسل موجب بهبود سطح کلسترول خون می‌شود

کلسترول بالا یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری‌های قلبی است. این امر، در ایجاد چربی در شریان‌های خون مؤثر است و اینگونه باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و حتی سکته مغزی می‌شود. اما خبر خوب این است که برخی مطالعات بر تأثیر مثبت عسل بر بهبود سطح کلسترل صحه گذاشته‌اند.

عسل در کاهش سطح کلسترول بدِ خون تأثیری مثبت دارد و هم‌زمان می‌تواند موجب افزایش سطح کلسترول خوبِ خون شود. برای مثال، یک مطالعه به بررسی مقایسه‌ی تأثیرات عسل و شکر در بدن ۵۵ بیمار پرداخت. نتیجه این شد که مصرف عسل به نسبت مصرف شکر، می‌تواند تا ۵.۸ درصد موجب کاهش کلسترول بد و تا ۳.۳ درصد باعث افزایش کلسترول خوب خون شود. افزون بر این، عسل در مقایسه با شکر می‌تواند ۱.۳ درصد موجب کاهش وزن شود.

فواید عسل برای بدن
فواید عسل برای بدن

۶- عسل می‌تواند موجب کاهش تری گلیسیرید خون شود

تری گلیسیرید بالای خون نیز، همچون دو مورد قبل، یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد بیماری‌های قلبی است. با این حال، مطالعات متعددی بر تأثیر مثبت مصرف عسل در کاهش تری گلیسرید خون صحه گذاشته‌اند – خصوصاً آن‌هنگام که عسل به جای شکر مصرف شود. فی‌المثل یک مطالعه نشان از آن داشت که کسانی که عسل را به جای شکر مصرف می‌کردند تا ۱۱ الی ۱۹ درصد کاهش تری گلیسیرید را تجربه کردند.

بیشتر بخوانید
مروری بر داروهای تقلبی کرونا در شبکه‌های اجتماعی

۷- عسل می‌تواند خواص مفید دیگری برای سلامت قلب داشته باشند

خواص عسل برای قلب زیاد اند. چنان که در بالا گفته شد، عسل حاوی مقدار زیادی فنول و سایر آنتی‌اکسیدان‌های مفید است. بسیاری از آن‌ها ارتباطی مستقیم با کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی دارند. برخی از آن‌ها علاوه بر آن که می‌توانند موجب افزایش جریان خون به قلب شوند، قادر به جلوگیری از ایجاد لخته‌های خون – که خود می‌تواند حمله قلبی و یا سکته مغزی را سبب شود – هستند.

افزون بر این، یک آزمایش بر روی موش صحرایی نشان از آن دارد که عسل در محافظت از قلب در برابر استرس اکسیداتیو نقشی مؤثر دارد.

۸- عسل بهبود سوختگی و زخم را به همراه دارد

قرار دادن عسل بر روی پوست برای بهبود سوختگی از مواردی است که از مصر باستان تا به امروز انجام می‌شود. عسل نه‌تنها در سوختگی، بلکه در بهبود زخم‌ها، – خصوصاً زخم‌های دیابتی – نیز تأثیری مثبت دارد.

خواص عسل
خواص عسل

۹- عسل برای ازبین‌بردن سرفه در کودکان مفید است

ازبین‌بردن سرفه در کودکان یکی دیگر از خواص عسل است. برخی مطالعات نشان‌دهنده‌ی آن اند که عسل حتی از شربت‌ها و داروهای سرفه نیز در رفع سرفه‌ی کودکان بالای یک سال مفیدتر است.

سخن آخر

عسل خوشمزه و جایگزینی سالم برای شکر است. بهتر است هنگام خرید عسل، از برندِ مورد نظر اطمینان حاصل کنید زیرا برخی برندهای غیر مشهور و سطح پایین، عسل تولیدی خود را با شربت ترکیب می‌کنند. افزون بر این، به خاطر داشته باشید که بایستی در مصرف عسل، اعتدال داشته باشید زیرا عسل از کالری و همچنین میزان قند نسبتاً زیادی برخوردار است.

بیشتر بخوانید
الکل، قاتلی که این روزها در ایران با کرونا رقابت تنگاتنگی دارد

همچنین بخوانید: فواید عسل برای پوست صورت

منبع
healthline

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا