پزشکیزیباییزیبایی صورت

با خواص روغن وتیور آشنا شوید

روغن وتیور از روغن‌های ضروریِ کمترشناخته‌شده است، اما خواص زیادی دارد. پیشنهاد ما این است که برای بهره‌بردن از خواص این روغن از آن در کارهای مختلف استفاده کنید. این که خواص این روغن چه مواردی هستند، موضوع این نوشتار است. در ادامه خواهیم گفت که روغن وتیور چه فوایدی دارد و چرا باید از آن استفاده کنید.

مزایای روغن وتیور

۱- اضطراب را تسکین می‌بخشد

عمدتاً از روغن وتیور در رایحه‌درمانی جهت افزایش احساس آرامش و دوری از اضطراب استفاده می‌شود. برآوردها نشان می‌دهند که احتمالاً علت تأثیر این روغن بر اضطراب، تأثیر آن در تغییر حالت ژن‌های مرتبط با اضطراب است. به هر صورت اگر به‌دنبال رهایی از از استرس و اضطراب هستید، می‌توانید این روغن را با روغن‌های حامل – از جمله روغن زیتون، روغن بادام و روغن آفتابگردان – ترکیب و در حمام استفاده کنید.

۲- برای بهبود وضعیت خواب مؤثر است

بی‌خوابی، کم‌خوابی و بدخوابی هر سه می‌توانند افزون بر خستگی در روز بعد باعث افسردگی و تحریک‌پذیری شوند. اگر به یکی از انواع اختلالات خواب مبتلا هستید بد نیست روغن وتیور را امتحان کنید. مطالعات حیوانی بر تأثیر مثبت استنشاق این روغن بر وضعیت خواب صحه گذاشته‌اند؛ بنابراین بهتر است نیم ساعت پیش از خواب این روغن را استنشاق کنید.

۳- برای تسکین درد مفید است

برای سال‌های طولانی در آیورودا (یک سیستم طب سنتی در هند) از روغن وتیور برای کاهش دردهای ناشی از التهاب استفاده می‌شده است. جالب آن که مطالعات علمی نیز در حال حاضر بر روی اثرات ضد التهابی این روغن صحه گذاشته‌اند. برخی مطالعات حیوانی نیز نشان از آن دارند که این روغن می‌تواند در کاهش دردهای التهابی مؤثر باشد. برای سود بردن از اثرات ضد درد این روغن، می‌توانید چند قطره از آن را به یک قاشق چای‌خوری روغن حامل اضافه و ترکیب کنید و از ترکیبِ به‌دست‌آمده برای ماساژ  عضلات استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
روش‌های آسان تهیه ماده ضد عفونی کننده برای پبشگیری از کرونا

۴- وضعیت جوش صورت را بهبود می‌بخشد

روغن وتیور می‌تواند موجب متعادل‌کردن فعالیت غدد چربی پوست شود و با تنظیم میزان چربیِ روی پوست از بروز جوش صورت جلوگیری کند. از این رو اگر به آکنه دچار هستید و البته درمان‌های‌تان تاکنون نتوانسته‌اند آن‌چنان که باید و شاید مؤثر باشند، زمانِ آن است که از روغن وتیور استفاده کنید.

جهت استفاده‌کردن از روغن ویتور در راستای رفع و پیشگیری از آکنه،  چند قطره از آن را با مقداری روغن حامل، مانند روغن آفتابگردان، ترکیب کرده و پس از آن با اضافه کردن چند قطره لیمو به آن، بر روی جوش‌های خود بمالید.

  • نکته: تا ۱۲ ساعت پس از استفاده از این ترکیب برابر آفتاب قرار نگیرید.

۵- به بدن برای مبارزه با عفونت کمک می‌کند

تحقیقات نشان از آن دارند که افزون بر خواصی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، روغن وتیور از خواص ضد میکروبی برخوردار است و این قابلیت را دارد که با مبارزه با پاتوژن‌ها مانع از ایجاد عفونت و بیماری در بدن شود. با ترکیب چند قطره از این روغن با جوش شیرین می‌توانید یک ضد میکروب طبیعی بسازید.

۶- درد نیش حشرات را کاهش می‌دهد

از این روغن می‌توان در کاهش درد و التهاب ناشی از نیش حشرات استفاده کرد، چرا که این روغن هم ضد التهاب است و هم ضدعفونی‌کننده. برای استفاده از آن جهت تسکین درد و التهاب ناشی از نیش حشرات می‌توان مقداری از آن را با یک روغن حامل، مانند روغن بادام، مخلوط کرد و بر روی محل مالید.

بیشتر بخوانید
خواص چای اولانگ را می‌شناسید؟ | 7 خاصیت این چای چینی!

۷- در تقویت پوست مؤثر است

روغن وتیور علاوه بر آن که برای هیدراته‌کردن پوست مفید است، می‌تواند در جوان‌کردن پوست نیز مؤثر باشد. همچنین این روغن سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است و از این رو می‌تواند از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از فعالیت رادیکال‌های آزاد محافظت کند. برای سود جستن از خواص این روغن برای پوست، ۴ الی ۵ قطره از آن را به لوسیون‌تان اضافه کنید.

این روغن برای خانم‌های باردار مضر است!

درعین‌آن‌که این روغن از مزایا و خواص متعددی برخوردار است، اما برخی تحقیقات نشان می‌دهند استفاده از آن در دوران بارداری برای زنان باردار مضراتی در پی دارد. بنابراین از این روغن در دوران بارداری استفاده نکنید. افراد مبتلا به صرع هم بهتر است از این روغن استفاده نکنند.

همچنین بخوانید: کارهای هفته‌ی آخر بارداری

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دوازده − 8 =

دکمه بازگشت به بالا